Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica – Izabela Chojnacka – Skibicka – recenzja

0
127

Kiedy na popularnym serwisie aukcyjnym kupiłam tę książkę za całe 15 złotych, zaciekawił mnie tytuł i interesująca okładka.

Nie sądziłam, że ta powieść stanie mi się bliska emocjonalnie i geograficznie – gdyż w rejonach, w których toczy się aukcja, byłam osobiście, chodzi o okolice Malborka.

Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica”

Z pierwszego wejrzenia książka jest napisana nieco „wg schematu” – znanego mi z kilku książek, między innymi : Ilony Gołębiewskiej, Magdaleny Kordel , czasem Katarzyny Michalak, czy Anny Ficner Ogonowskiej – mianowicie główne bohaterki albo odziedziczają dom na wsi, albo kupują i zaczyna się akcja „babskiej” książki.

Jednakże muszę uczciwie powiedzieć, że książka mimo wszystko wymknęła się z tego schematu. Zawiera bowiem nieoczywiste elementy, w której główną rolę gra… duch – tak – nie zwariowałam.

Jest tu bardzo interesująca główna bohaterka, jej rodzina, życie na wsi, której wspomniany duch pojawia się w pewnym celu, jakim, doczytajcie.

Są elementy historii z czasów wojny, na przemian z akcją bieżącą. Pewną rolę odgrywa pamiętnik. Akcja jest wartka, odkryje wiele tajemnic : smutnych i zarazem wzruszających tak, że łzy same płyną.

Czy pewien list trafi do adresata ? Czy zmieni coś ? Czy tajemnica zostanie wyjaśniona?

Powieść „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica” nie jest naiwna. Zdecydowanie to nie jest banalna „kobieca” książka. Bardzo przejęły i zasmuciły mnie wspomnienia wysiedleń zwykłych rodzin Niemców, działania Armii Czerwonej na polskiej ziemi oraz losy osadników, których tu rzucił los. Cały opis tej ówczesnej rzeczywistości ściska za serce.

Cała ta historia jest zgrabnie wpleciona w bieżącą akcję, na przemian z wydarzeniami z przeszłości.

To czyni książkę interesującą i sprawia, że na długo ją zapamiętam. Zwłaszcza zakończenie.

Jakie? O nie, tego nie zdradzę.

Podsumowanie

Podobne losy osadników śledziłam w powieści z cyklu „Lwowska Odyseja” , zwłaszcza z ostatnim jej tomem „Nowy początek” autorki Magdaleny Kawki, której recenzję tu na stronie zamieściłam. Recenzję całej tej serii też tu można znaleźć.

Książka „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica”, której autorką jest Izabela Chojnacka – Skibicka, jest interesująca i bardzo zachęcam do jej przeczytania.

Na tylnej okładce znajdziecie mini biografię Autorki, koniecznie przeczytajcie!

W internecie przeczytałam, że Pani Izabela napisała również „Miłość na gruzach Kosowa”. Postaram się ją nabyć i sprawdzę, czy będzie taka interesująca jak ta, którą dziś recenzuję.

Johanka

ISBN 978-83-934368-4-2 Wyd. Tczew 2015_ Wydawnictwo Sprzedaż Dobrej książki Alicja Bartosińska Ilość stron 159

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj