Wabcz – piękny zabytkowy kościół w województwie kujawsko -pomorskim

0
329

W maju 2022 z małżonkiem Johanki pojechaliśmy na wyprawę w kierunku Gdańska naszym busem, ale po drodze zwiedzaliśmy, oczywiście – spontanicznie różne miejsca. Skusiła nas widoczna z drogi wieża kościoła.

Kościół Św. Bartłomieja i Św. Anny w Wabczu

Był piękny, niestety brama była zamknięta. Okazał się obiektem zabytkowym.Na tablicy informacyjnej doczytałam, że utrzymanie i remont kościoła był sfinansowany z publicznych i współnotowych środków w ramach Pilotażowego Programu Lider +, przy udziale Lokalnej Grupy Działania Vistula -Terra Culmensis.

Przeczytałam, że ten kamienno – ceglany gotycki kościół jest pod wezwaniem świętego Bartłomieja i świętej Anny.

Jego wiek określa się na przedział -koniec XIII wieku , zaś ostatnia przebudowa nastąpiła w XIX wieku. W 1706 roku dobudowano kaplicę Św. Anny. Wewnątrz, jak przeczytałam, wnętrze jest w stylu barokowym, z I połowy XVIII wieku, rokokowe z połowy XVIII w, zaś wieża południowa z pierwszej połowy XIV wieku. Wieża jest z krenelażem i nakryta ceglanym hełmem.

Kilka słów o Wabczu

Wabcz jest wsią w Polsce w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Stolno.

We wsi oprócz opisywanego przez mnie kościoła jest park dworski, który tak jak kościół został wpisany do rejestru zabytków; pałac z XIX w.; gorzelnia z XIX w. oraz druga gorzelnia z 1909 r,; dom folwarczny z 1889; stajnia z 1900 r.; kaplica grobowa Slaskich z XIX w., stara szkoła z początku XIX w., organistówka z XIX w., kuźnia z 1900 r.; spichlerz z połowy XIX w. W okolicy znajduje się również grodzisko o charakterze wyżynnym, wczesnośredniowiecznym, zwane Poganką.

Historia

Prawie osiem tysięcy lat przed naszą erą na terenie ziemi chełmińskiej, do której należy Wabcz, wędrowały ludy koczownicze.

Źródła historyczne mówią, że na tym terenie powstaly osady 4600-1800 lat p.n.e. Pomiędzy Wabczem a sąsiednim Łyńcem natrafiono na urny gliniane ze szczątkami zmarłych z okresu 1300-1000 p.n.e. W okresie Imperium Rzymskiego wiódł niedaleko szlak bursztynowy.

Wabcz w róźnych źródłach pojawia się jako Wabcz, Wabsko, Wapcz,Wabsk,Wapchk,Vapscum,Wopitz, Wopicz,Wapicz, Wipzk,Wapzk, Wobcz. W 1222 r. w dokumentach Konrad Mazowiecki wzmiankuje wieś jako Wabcz. W 1226 ten władca nadaje dobra książece zakonowi krzyżackiemu za wyjątkiem dóbr kościelnych i rycerskich . Krzyżacy dokument sfałszowli i zajęli całą ziemię chełmińską.

W dokumentów z roku 1288 wiemy, że stał już wtedy kościół i odnowiono lokację wsi.

Kto jest ciekawy historii tej wsi , zapraszam do internetu.

Poganka – legenda

W związku z tym miejscem jest legenda, która mówi,że wódz pogański uczestniczący w wyprawie wojennej, zostawił swoją córkę pod opiekę zaufanego rycerza, ale ten uwiódł córkę i młodzi ukryli się właśnie w Pogance.

Po powrocie wodza, młodzi bronili się w grodzisku, ale przegrali, a wódz młodych ukarał śmiercią.

Znane osoby z Wabcza

Ze wsi pochodzą znale osoby w okolicy: Albin Nowicki – nauczyciel, polityk,poliglota oraz dwaj działacze pomorscy Kazimierz Slaski i jego syn Witold Slaski.

Podsumowanie

Zapraszam Was do Wabcza, wiele ciekawostek i zabytków tu jest, ja byłam tylko przejazdem, ale warto tu wrócić na dłużej.

Tradycyjnie ruszamy się z kanapy, zwiedzamy piękną Polskę !

Johanka

  • Korzystałam z wiadomości z :https://pl.wikipedia.org/wiki/Wabcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj