Ujście – Kościół pw. Św. Mikołaja

0
267

Byłam tu tylko przejazdem, akurat była niedziela, w sierpniu, cały kościół ludzi, a mało miejsca na parkowanie, ja wysiadłam z busa i poszłam robić zdjęcia, mąż usiłował znaleźć miejsce by zaparkować, to nie było proste. Właśnie piękno kościoła sprawiło, że się zatrzymaliśmy na chwilę, nie zwiedzaliśmy całego miasta, ale musimy to uzupełnić, widziałam w internecie piękne zdjęcia :fontanny i pomnika hutnika, gdyż kiedyś była tu huta szkła i parę innych rzeczy , których nie zobaczyłam na żywo między innymi zabytkowy kościół ewangelicki.

Parę słów o Ujściu

Ujście – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ujście.

30 czerwca 2016 roku miasto liczyło 3750 mieszkańców[1].

Ujście leży na historycznej Krajnie[2]Miasto królewskie należało do starostwa ujskiego, pod koniec XVI wieku leżało w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[3].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ujście_(miasto)

„Ujście leży 10 km na południe od Piły, w Dolinie Środkowej Noteci, na skraju Wysoczyzny Chodzieskiej, u ujścia Gwdy do Noteci. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 11 Kołobrzeg – Bytomdroga wojewódzka nr 182 do Międzychodu oraz linia kolejowa Piła – Mirosław (prowadzony jest na niej tylko ruch towarowy) kiedyś linia prowadziła do miejscowości Bzowo Goraj.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa pilskiego.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ujście_(miasto)#Położenie

Pochodzenie nazwy

„Miasto pierwotnie związane było z Wielkopolską. Ma metrykę średniowieczną i istnieje co najmniej od początku XII wieku kiedy to wymieniono ją w zlatynizowanych formach Vscze oraz Uzda (łac. ad Uzdam). Później także notowane było w innych formach w 1223 Uscze, Usce, 1223 Vste, 1224 Uscie, 1225 UsceVsce, 1227 Uszcze, 1233 Vuste, 1234 UscheVsche, 1234 Usds, 1244 Husce, 1257 Uste, 1266 Usczie, 1268 Ussce, 1280 Uschye, 1284 UsczeUsscze, 1285 Usczce, 1287 Usczye, 1291 Usze, 1294 Uzech, 1312 Uzek, 1336 Usth, 1337 Uszczie, 1338 Uzst, 1404 UstUsk, 1406 Owst, 1410 Wscze, 1419 Hussczye, 1421 Vsczye, 1428 Vszcze, Wsscze, 1432 Usz, Uscz, 1513 HusczeHussczye[4][5].

Nazwa miejscowości ma swój źródłosłów w polskiej nazwie ujście oznaczającej końcowy bieg rzeki tzw. „ujście rzeki”. W tym wypadku oznacza ujście rzeki Gwdy do Noteci. Miejscowość w zlatynizowanej formie Uscze notuje Gall Anonim w swojej Kronice polskiej spisanej w latach 1112–1116. We fragmencie „Pomorani Uscze, Bolezlavi castrum” (pol. „gród Bolesława pomorskie Uście”) opisuje walki Polaków z Pomorzanami[4][6][7][5].

Miejscowość jako miasto pod zlatynizowaną nazwą Uschye we fragmencie wymieniającym kasztelana ujskiego Bogusława łac.Boguslao castellano de Uschye wspomniana jest w łacińskim dokumencie wydanym w Gnieźnie w 1280 roku, sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II[8]. Kolejny łaciński dokument wydany przez tego króla w Gnieźnie w 1283 roku wymienia miejscowość pod nazwą Usze podając imię kasztelana ujskiego Bogusława we fragmencie „Boguslavo castellano de Usze”[4][9].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Ujście_(miasto)#Nazwa

Ratusz w Ujściu

Ratusz w Ujściu – ratusz został wybudowany w 1903 roku. Reprezentuje styl eklektyczny. Mieści się przy placu Wiosny Ludów.

Jest to piętrowa budowla posiadająca wysoki trzyspadowy ceramiczny dach. Została wybudowana na planie trapezu. Posiada bogatą dekorację architektoniczną. Na fasadzie głównej znajdują się półkoliste opkna na parterze umieszczone w profilowanych opaskach. Wejście do ratusza posiada pilastry, nad nim mieści się wykusz z wąskimi oknami pokryty hełmem. Ratusz posiada również balkon, nad którym mieści się trójkątny szczyt otoczony gzymsem,zakończony szczycikiem z kulą. Na szczycie umieszczona jest tarcza zegarowa i data budowy ratusza.

Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Ujściu

„na ścianie tablice: ku czci mieszkańców Ujścia zamordowanych w latach okupacji hitlerowskiej oraz z okazji 550-lecia praw miejskich (z 1963 roku)”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Ujście_(miasto)#Zabytki

Kościół Świętego Mikołaja w Ujściu

Kościół św. Mikołaja w Ujściu – neobarokowy kościół parafialny w Ujściuwoj. wielkopolskie.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mikołaja_w_Ujściu

Historia kościoła

„Zbudowany w latach 1905 – 1907 za składek parafian na polecenie ks. Franciszka Renkawitza, ówczesnego proboszcza parafii. Został on zbudowany na miejscu kościoła zbudowanego w 1766 roku z dotacji wiernych oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego metodą szachulcową./…/

/…/ Kościół z roku 1766 uległ jednak zniszczeniu w wyniku braku konserwacji i stało się koniecznością zbudowanie nowej świątyni.

2 sierpnia 1907 roku została dokonana konsekracja nowego kościoła przez biskupa Edwarda Likowskiego.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mikołaja_w_Ujściu#Historia

Architektura

„Fasadę tworzą trzy portale i dwie wieże (każda z nich ma 40m wysokości). Pomiędzy wieżami znajduje się figura św. Mikołaja wyrzeźbiona w piaskowcu.

Wnętrze kościoła składa się z nawy głównej, dwóch naw bocznych oraz pary kaplic transeptowych. Ze starego kościoła pochodzą drewniane ołtarze boczne, chrzcielnicaambona oraz płaskorzeźby przedstawiające drogę krzyżową. W ołtarzu głównym znajduje się duży obraz przedstawiający św. Mikołaja. Obok ołtarza znajdują się 4 naturalnej wielkości figury ewangelistów.

Za ołtarzem znajdują się witraże św. Stanisława Szczepanowskiego i św. Ottona z Bambergu.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mikołaja_w_Ujściu#Architektura

Pomnik Powstańca Wielkopolskiego

Z tego co doczytałam, postawiono go w 1934, w sumie niedaleko od ówczesnej granicy między Polską a III Rzeszą. W pierwszych dniach wojny w 1939 roku został on zniszczony przez hitlerowców.

W roku 2008 zrekonstruowano ten pomnik, dokonała tego firma Art- Product, firma Roberta Sobocińskiego z Poznania. Pomnik został wykonany w brązie. Odsłonięto 9 listopada 2008 roku, krótko przez 90 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Podsumowanie

Muszę tu wrócić, wiele pięknych rzeczy mnie ominęło, gdyż byłam tylko przejazdem, zachęcam Was do poczytania o tym mieście.

Zwiedzanie spontaniczne spowodowało, że tu trafiłam. O to jest główna zaleta zwiedzania bez planu.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj