Brusy – Kościół pw. Wszystkich Świętych

0
225

Byłam w tym mieście przejazdem, znaleźliśmy się tu po zwiedzeniu Kościerzyny, w naszej podróży kierowaliśmy się na Chojnice, a że wybieramy drogi, jak ja to nazywam 5 kolejności odśnieżania, czyli mało uczęszczane, trafiliśmy tu przejazdem i przez przypadek.

Mąż odpoczywał w aucie po długiej drodze, a ja udałam się zrobić zdjęcia .

Parę słów o mieście

Brusy (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Brusëniem. Bruß, dawniej Bruski)[4] – miasto w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brusy. Brusy są położone w Borach Tucholskich na południowych Kaszubach.

W latach 1975–1998 miejscowość należała województwa bydgoskiego.

Według danych z 1 stycznia 2018 Brusy liczyły 5 209 mieszkańców[2].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brusy

Historia

„W 1351 r. wieś Brusy była lokowana na prawie chełmińskim. Po wojnie trzynastoletniej Brusy były wsią królewską, należącą do klucza kosobudzkiego w starostwie tucholskim.

Od 16 listopada 1906 r. do co najmniej 26 lutego 1907 r. w miejscowej szkole elementarnej odbył się strajk dzieci przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim. Z uczestników strajku znane są nazwiska następujących dzieci: Piekarski, Libera, Trepkowski, B., J., J. Synakowie, M. i W. Orłowscy, Stodolski. Strajk był elementem znacznie większej akcji biernego oporu wobec pruskich władz szkolnych, która na przełomie 1906 i 1907 r. objęła ponad 460 szkół w prowincji Prusy Zachodnie, czyli przedrozbiorowe Pomorze Gdańskie, Powiśle, ziemię chełmińską i ziemię lubawską oraz część Krajny. Inspiracją dla strajków pomorskich były wcześniejsze działania dzieci w prowincji wielkopolskiej, ze słynnym strajkiem we Wrześni (1901) na czele[5].

W latach okupacji hitlerowskiej na terenach przylegających działała Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski. Z tego też powodu w sąsiednich miejscowościach Małe Chełmy i Wielkie Chełmy stacjonowały jednostki SS i Wehrmachtu, przeznaczone do walki z partyzantką. Filią obozu koncentracyjnego Stutthof były Dziemiany, a nie jak podaje się w nazwach z podziału administracyjnego z czasów okupacji Bruss-Sophienwalde (Brusy-Dziemiany), powiat Konitz, Westpreußen (Prusy Zachodnie) 24 sierpnia 1944…31 marca 1945. Na części powierzchni zajmowanej przez Zakłady Spożywcze „Las” mieściły się baraki więzienne (zmodernizowane w latach 50. XX wieku) oraz podziemny zbiornik po oddziale szpitalnym. Wśród więźniów było wielu powstańców warszawskich.

1 stycznia 1988 r. Brusy uzyskały prawa miejskie[1]. W 2007 r. w Brusach odbył się IX Zjazd Kaszubów. 17 października 2010 r. jedyne rondo w Brusach nazwano Rondem Macieja Płażyńskiego Marszałka Sejmu RP, który zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku[6]. W marcu 2012 r. w Brusach odbył się VIII Dzień Jedności Kaszubów.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Brusy#Historia

Kościół pw Wszystkich Świętych w Brusach

Parafia Wszystkich Świętych w Brusach – rzymskokatolicka parafia w mieście Brusy. Należy do dekanatu Brusy diecezji pelplińskiej. Powołana w 1340. Obsługiwana jest przez księży diecezjalnych. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Swoim zasięgiem obejmuje miejscowości: AntoniewoAsmusCzarniżCzarnowoCzapiewiceCzernicaCzyczkowyDąbrówkaMałe GliśnoMałe ChełmyMęcikałMłynekLubniaWielkie ChełmyZalesieŻabno.

Obecnie proboszczem parafii jest ks. Jan Flaczyński.”

Podsumowanie

Jak widzicie podróżowanie bez planu ma swe zalety, jedną z nich jest odkrywanie mało znanych miejsc, które staram się tu opisać dla Was, drodzy Sympatycy.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj