Świerże – w dawnym województwie chełmskim

0
308

Tylko dzięki temu, że akurat tu przejeżdżaliśmy, widziałam pomnik poświęcony Powstańcom Styczniowym. Szkoda , że nie widziałam z bliska kościoła w tej wsi, na materiałach z internetu wygląda pięknie.

Parę słów o wsi

Świerże – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk[6][5].

Wieś leży na lewym brzegu Bugu przy drodze wojewódzkiej nr 816 .”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Świerże_(powiat_chełmski)

Historia

„Świerże uzyskały lokację miejską przed 1455 rokiem[8]Prawa miejskie posiadały do 19 listopada 1822 roku[9][10]. W latach 18671954 miejscowość była siedzibą władz gminy ŚwierżeW latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do ówczesnego województwa chełmskiego.

Wieś jest sołectwem w gminie Dorohusk[11]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczyła 811 mieszkańców[12] i była trzecią co do wielkości miejscowością gminy Dorohusk.

9 lipca 1863 roku w bitwie pod Świerżami stoczonej z Rosjanami, strona polska dowodzona przez majora Władysława Ruckiego, zmusiła wojska rosyjskie do wycofania się. Na miejscu bitwy znajduje się pomnik upamiętniający powstańców styczniowych.

Do 1938 roku w miejscowości stała drewniana cerkiew prawosławna, zburzona w wyniku akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej. Pozostało po niej cerkwisko z krzyżem i kilkoma nagrobkami.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Świerże_(powiat_chełmski)#Historia_i_demografia

Atrakcje turystyczne, których nie widziałam, bo tylko przejeżdżałam i zatrzymałam się, bo zobaczyłam pomnik, to:

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Świerże_(powiat_chełmski)#Atrakcje_turystyczne

Pomnik w Świerżach

9 lipca 1863 roku w bitwie pod Świerżami stoczonej z Rosjanami, strona polska dowodzona przez majora Władysława Ruckiego, zmusiła wojska rosyjskie do wycofania się. Na miejscu bitwy znajduje się pomnik upamiętniający powstańców styczniowych.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Świerże_(powiat_chełmski)#Historia_i_demografia

Pomnik odsłonięto w 2006 roku. Przedstawia głaz i rzeźbę orła.

Podsumowanie

Wiele rzeczy bym nie dostrzegła, gdyby nie mój sposób zwiedzania, na spontan, bez planu. Jednym z takich miejsc byłu Świerże w dawnym województwie chełmskim.

Te regiony wielokrotnie mnie zaskakiwały swym pięknem. Polecam odwiedzenie tej okolicy.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj