Banica – dawna cerkiew obecnie kościół Św.Kosmy i Św.Damiana

0
322

Przybyłam tu w majową niedzielę 2023, właśnie trwała msza święta, ale nie mogłam się oprzeć pięknu tego kościoła, więc zatrzymaliśmy się na parkingu, a ja poszłam zrobić kilka zdjęć.

Zobaczcie na internecie, jak piękne jest wnętrze tej świątyni, niezmienione wyposażenie dawnej cerkwi. Coś wspaniałego.

Parę słów o Banicy

Banica (łemkow. Баниця, daw. Banica koło Łęku) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie[4]. Leży w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, nad potokiem Banica, dopływem Białej.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Banica_(gmina_Uście_Gorlickie)

Historia

„Jedna z później lokowanych wsi w regionie: przywilej lokacyjny wydał w 1574 biskup krakowski Franciszek Krasiński Iwanowi, synowi Jaśka z niedalekiej Śnietnicy. Nazwę wzięła wieś od nazwy przepływającego przez nią potoku. Od początku istnienia do rozbiorów należała ona do „państwa muszyńskiego” biskupów krakowskich, uchodząc w nim za jedną z biedniejszych. W inwentarzu z 1668 zanotowano w niej 22 kmieci gospodarujących na 15 łanach ziemi.

Przed II wojną światową Banica liczyła ponad 500 mieszkańców – prawie wyłącznie Łemków. Część z nich wyjechała tuż po ukończeniu wojny na Ukrainę, a większość pozostałych została wysiedlona w 1947 w ramach akcji „Wisła”. Po 1947 ponownie zasiedlili ją polscy osadnicy, przybyli głównie z Podhala i Sądecczyzny.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Banica_(gmina_Uście_Gorlickie)

Historia dawnej cerkwi, obecnie kościoła

Cerkiew śś. Kosmy i Damiana w Banicy – dawna cerkiew greckokatolicka we wsi Banica.

Włączona do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Zbudowana pod koniec XVIII w. na miejscu trzech wcześniejszych cerkwi, z których pierwsza pochodziła z końca XVI w. W 1898 podczas gruntownej przebudowy powiększona została nawa, którą połączono z babińcem. Zmieniono także kształt dachu. W XX w. była kilkukrotnie remontowana. W 1947 przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Wezwanie cerkwi nie zostało zmienione.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._św._Kosmy_i_Damiana_w_Banicy

Zabytki _ Kościół Kosmy i Damiana w Banicy

„Obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[5].

Cerkiew z końca XVIII w., po wysiedleniu ludności łemkowskiej, od 1947 służąca jako kościół rzymskokatolicki pw. św. Kosmy i św. Damiana. Parafia należy do dekanatu Ropa. W 1985 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki dla najlepszego użytkownika zabytku drewnianego. Ikonostas pochodzi z 1787. Na południowej stronie nawy obraz świętego Michała Archanioła z 1702. Po bokach skrzydła królewskich wrót[6].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Banica_(gmina_Uście_Gorlickie)#Zabytki

Podsumowanie

Zapraszam na kolejne reportaże z mojej majowej wyprawy, wiodącej od południa Polski do Ściany Wschodniej.

Te regiony są przepiękne.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj