Sulisławice: przepiękny kościoł z ciekawą historią

0
347

Kolejny felieton z majowej wyprawy Johanki z 2021 roku, uzupełniam „braki” z roku 2021 na tej stronie, by nie mieć długów przed Nowym Rokiem. Zostały bodajże dwa zaległe felietony jeszcze do napisania.

Sulisławice są znane z tego, że jest tam Sanktuarium Maryjne, o czym doczytałam teraz, a w czasie odwiedzenia tego miejsca w drodze zachwyciłam się architekturą i zadbanym wyglądem tego miejsca.

Oczywiście zatrzymaliśmy się tam w czasie zwiedzania spontanicznego jakie z mężem uprawiamy, czyli podróżowanie na tzw.spontan, bez planu.

Parę słów o Sulisławicach

Sulisławice  to wieś w Polsce, w województwie świętokrzyskim, w powiecie Sandomierz, w gminie Łoniów. Przez to miejsce wiedzie droga krajowa nr 9 z Radomia do Rzeszowa.

W okresie 1975-1998 wieś należała do nieistniejącego obecnie województwa tarnobrzeskiego.

Z ciekawostek podam, że przebiega tu również zielony szlak turystyczny z Chańczy do Pielaszowa, a dla miłośników turystyki rowerowej – jest tu zielony szlak rowerowy z Sandomierza do Ujazdu.

W roku 1783 Sulisławice były właśnością podsędka sandomierskiego Józefa Brzeskiego i należały do ówczesnego powiatu wiślickiego w województwie sandomierskim.

Na mocy dekretu cesarza Aleksandra II ( o uwłaszczeniu włościan) – wieś stała się własnością mieszkańców.

Ze wsi tej pochodzi Wincenty Barzyński, urodzony w 1838 roku, zakonnik i misjonarz w Teksasie.

Co roku są tu pielgrzymki ze Staszowa i Połańca. To znane miejsce pielgrzymowania pątników.

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Sulisławicach jest imponujące. Kościół w stylu noeogotyckim, zbudowany w XIX w. zawiera Cudowny Obraz.

Obok tej świątyni, stoi mały kościółek, którego część zachodnia stanowi relikt romańskiego budynku świątyni. W czasie prac archeologicznych i badań , między wojnami, I i II odsłonięto pod tynkiem starannie obrtobione ciosy kamienne. To dało podstawę , by stwierdzić, że kościół był budowany przez fachowców, którzy zostawili swe znaki graficzne na blokach.

Sama parafia powstała już w XIII wieku, dokumenty historyczne , między innymi akt Kamery Apostolskiej wymienia ją w 1326 roku, gdzie już wtedy jako Patronka kościoła została wymieniona Najświętsza Maria Panna.

Wieś Sulisławice, leży na pofałdowanej powierzchni, teren nad rzeką Koprzywianką gdzie nieco dalej mieści się klasztor cysterski.

W latach 20 ubiegłego wieku podjęto się remontu elewacji koscioła, wówczas natrafiono na romańskie elementy murów, o czym pisałam wyżej. Nadmienię jednakże, że zachowała się romańska nawa, a na zachodniej stronie rozglifione okienko, a dwa inne na ścianie północnej o nieco zmienionym kształcie, lecz przy zachowaniu romańskich ościeży.

Najbardziej w oczy rzuca się ozdobny kamienny portal, a na futrynie dostrzec można fragmenty rzeźbionego motywu.

Cudowny Obraz

W dużej świątyni jest Cudowny Obraz. Jest on niewielki, bowiem 21,5 x 22 cm, namalowany na…desce.

Obraz przedstawia postać umęczonego Chrystusa w grobie, który ma uniesione dłonie , a obok stoi Matka Boska usiłująca tamować krew z jego rany na boku. Na odwrocie obrazu namalowano oblicze Jezusa.

Sama forma obrazu nawiązuje do tzw. bursy, kiedyś używanego przedmiotu liturgicznego ( w okresie XV -XVIII w.)- było to wieczko pudełka, gdzie chowano chustę , na której w czasie nabożeństwa chowany był Komunikant. Z tego faktu wynikał też fakt, że przez dotyk z Ciałem Jezusa, chusta stawała sie „cudowna” jak również w mniejszym stopniu – wspomniana bursa.

W związku z istnieniem Cudownego Obrazu, licznymi poielgrzymkami, mało kościółek stał się za mały i zbudowano większy.

W okresie 1871-1888 -powstał nowy kościół, wg planów Wojciecha Bobońskiego i Bronisława Muklanowicza.Ołtarz w tej świątyni został wykonany w 1881 przez E.Stehlinka z Krakowa, natomiast boczne, utrzymane również w stylu neogotyckim powstały w okresie 1890-1897 dzięki K.Chodzińskiemu również z Krakowa.

Wizerunek Matki Boskiej Sulisławickiej przeniesiono w 1888 roku do nowego kościoła. W roku 1940 korony NMP i Dzieciątka zostały skradzione. Dopiero w czasie pielgrzymki Jana Pawła II papież poświęcił nowe korony.

Ponownej koronacji dokonał Józef Kowalczyk 07 lipca 1991 roku.

W okresie 1989-1990 ksiądz Leonard Radosz ze Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców , proboszcz parafii Narodzenia NMP w Sulisławicach zlecił badania, które właśnie ujawniły nieznane fakty związane z Cudownym Obrazem.  

Tragiczny rok 1992

W roku 1992 złodzieje ograbili kościoł, ukradli Cudowny Obraz wraz z wotami.

Został odnaleziony w 1994 roku i jest tu do dzisiaj.

Podsumowanie

Sulisławice to kolejne miejsce odkryte przeze mnie przypadkowo w czasie zwiedzania naszej kraju bez planu.

Jak widzicie, drodzy Sympatycy 50ok.pl, takie zwiedzanie ma swoje uroki, bez tego nigdy bym tu nie trafiła.

Takie cudowne miejsca warto odkrywać, a nie siedzieć na kanapie.

Polecam !

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj