Żyliny- „Częstochowa” wschodu

0
432

Uzupełniam dzisiaj felieton, opisujący kolejną wieś, którą odwiedziłam w majowej Wyprawie Johanki w 2021 roku.

Nie wiem, jak to się stało, że ominęłam ją w opisywaniu moich turystycznych odkryć Polski Wschodniej, która urzeka mnie swym pięknem. I na pewno tu wrócę!

Parę słów o wsi Żyliny

Wieś Żyliny leży w województwie podlaskim,w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki.

W okresie 1975-1998 administracyjne należała do nieistniejącego już województwa suwalskiego.

Ciekawostka:

w okolicy Żylin, na lewym brzegu lokalnej rzeki Szczeberki, jest okazały dąb szypułkowy o obwodzie 715 cm!!!! (mierzony w 2013 roku ), jednakże posiada sporą dziuplę zabezpieczoną betonowym sarkofagiem. Nie widziałam, to kolejna rzecz do uzupełnienia jak znowu przyjadę w te okolice.

W Żylinach są dwa zabytki wpisane do oficjalnego Rejestru Zabytków , są to Kościół pw Matki Boskiej Częstochowskiej oraz znajdująca sie obok dzwonnica.

Kościół powstał w 1924 roku, ukończono go w 1926 roku dzięki fundacji księdza prałata Stanisława Szczęsnowicza z Suwałk.

Kościół pw.Matki Boskiej Częstochowskiej w Żylinach

W 1927 powstała nowa parafia w Żylinach. Inicjatorem budowy i fundatorem nowego kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej był ksiądz prałat Stanisław Szczęsnowicz, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Aleksandra w Suwałkach i dziekan suwalski. Budowę rozpoczęto 14 września 1924 a zostały zakończone 26 sierpnia 1926 i wtedy kościół został poświęcony. Materiał do budowy uzyskano z koszar wojskowych w Suwałkach. Kościół gruntownie remontowany w latach 1999–2002.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/KościółMatki_Bożej_Częstochowskiej_wŻylinach#Historia

„Jest to budowla drewniana konstrukcji zrębowej , nieorientowana, trójnawowa . Przebiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z dwiema piętrowymi zakrystiami  po bokach. Przy wejściu dwie wieże zbudowane na planie kwadratów kryte dachami namiotowymi , zwieńczone krzyżami. Nad nawą i prezbiterium dach jednokalenicowy kryty blachą. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów z arkadami. W nawie głównej strop kolebkowy spłaszczony, w nawach bocznych stropy płaskie. Ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej; dwa boczne ołtarze z obrazami św. Teresy i św. Franciszka.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/KościółMatki_Bożej_Częstochowskiej_wŻylinach#Architektura_i_wyposażenie

Podsumowanie

Zachęcam Was do odwiedzenia Wschodnich rubieży naszego kraju, perełki takie jak opisywana są na każdym kroku, muszę tu wrócić!!

Polecam turystykę sponatniczną zamiast siedzenia na kanapie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj