Przez zupełny przypadek trafiłam tu przejazdem. Widok opuszczonej nekropolii był przygnębiający.
Pajęczyny na drzewach, nie zachęcały do zwiedzania, po chwili byłam nimi „oblepiona”. Ale poszłam, sama siebie podziwiam za odwagę.
Uchanie – parę słów o wsi
„Uchanie – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Uchanie[5][6]. Leży na terenie Działów Grabowieckich.
Dawniej miasto; uzyskały lokację miejską w 1484 roku, ale nie została ona zrealizowana, ponowne nadanie praw miejskich w 1596 roku, degradacja w 1869 roku[7]. W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Uchanie. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.
Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Uchanie[8]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 664 mieszkańców i była największą co do liczby ludności miejscowością gminy[9].
Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny[10].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Uchanie
Cmentarz – ciekawostki
Z uwagi na to, że znam dobrze język rosyjski mogłam odczytać niektóre nagrobki pisane cyrylicą.
Bardzo się zasmuciłam, przy nagrobku, który postawił rodzicom syn lub córka bowiem odczytałam „Roditieliam”. Pani zmarła 25 września 1904 roku, a jej mąż 1 października. Chyba nie umieli bez siebie żyć…
Ogólnie teren pełen liści, mogiły są zniszczone, ślady napisów w języku rosyjskim są na wielu z nich. Szkoda, za kilka lat już tego nie będzie….
Podsumowanie
Jak widzicie, bez planu znajduje się wiele ciekawych miejsc, które są w Polsce , a moich podróżach po Polesiu znalazłam więcej takich miejsc.
Johanka