Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Pocieszycielki w Kawnicach woj. wielkopolskie

0
584

Jak wiecie majowa wyprawa Johanki 2022 odbywała się, jak wszystkie takie wyprawy w sposób spontaniczny.

Nic dziwnego, że wypatrzyłam z drogi piękny kościół, zatrzymaliśmy się i go obejrzeliśmy. Było to w Kawnicach, wsi położonej w obecnym województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Golina.

W okresie 1975-1998 miejscowość należała do województwa konińskiego. Sama nazwa miejscowości, prawdopodobnie pochodzi od duże ilości kawek, które żyły na tych terenach. Geograficznie Kawnice leżą na wschodniej części województwa wielkopolskiego, na skraju Pojezierza Kujawskiego i Doliny Konińskiej.

Kilka słów o wsi Kawnice

Pierwsze wzmianki o wsi znajdujemy na dokumentach z XII wieku.

Wg nich, wieś nazywano Kawnicze lub Kawnica, ale od 1639 funkcjonuje nazwa Kawnice. Właścicielami dóbr kawnickich było rodzina Gorzewskich ( XVI i XVII w) a później rodziny: Proczewskich, Parapa i Trachuma, natomiast od XVIII wieku rodzina Trąbczyńskich.

Historycznie Kawnice należały w okresie 1807-1815 do Księstwa Warszawskiego a potem do Królestwa Polskiego.

Słynną osobą, która zmarła 14.07.1852 w Kawnicach był kapital Eustachy Chełmicki, oznaczony Legią Honorową w bitwie pod Fuengirolą.

Sanktuarium Maryjne w Kawnicach

Właśnie o kościele , który istniała od XII wieku dopiero od XVII wieku , można mówić jako o sanktuarium, gdyż wówczas znalazł się tu obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Zasłynął on licznymi cudami i łaskami, został uznany za cudowny.

Należy nadmienić, że Kawnice są wsią wielowyznaniową, ale katolicy przeważają. W XVII wieku istniał tu kościół protestancki, który później stał się katolickim.

Legenda

Zacytuję miejscową legendę o powstaniu kościoła.

„W zamierzchłych czasach pewien rolnik orał wołami pole w miejscu, gdzie dziś stoi kościół. W pewnej chwili woły stanęły i nie chciały iść dalej, a rolnik usłyszał piękny śpiew i dostrzegł światło promieniujące z ziemi. Zaciekawiony zaczął ją rozgrzebywać i znalazł mały obraz Matki Bożej. Wzruszeni mieszkańcy miasta wznieśli w tym miejscu kościół i umieścili w nim obraz… Z czasem uległ on zniszczeniu i parafianie postanowili kupić nowy, ale nie byli w stanie zapłacić za niego tyle ile wołali artyści. Wychodząc od jednego z nich dostrzegli w przedsionku obraz Matki Bożej. Postanowili, że będzie to ten obraz i wymogli na malarzu, żeby ten odstąpił go tanio. Obraz umieścili w kościele i od tego czasu modlący się przed obrazem do Matki Bożej zaczęli doznawać wiele łask…” źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawnice

Siedziba Zakonu Salezian w Kawnicach

W samej wsi mieszkają też Bracia Salezjanie, którzy opiekuje się kościołem od 18 czerwca 1981, kiedy biskup wrocławski powierzył im troskę o cudowny obraz i sanktuarium.

Bracia Salezjanie zatroszczyli się o trzy nowe dzwony oraz nowe stacje Drogi Krzyżowej na placu obok kościoła.

Dzięki ich staraniom ufundowano witraże w oknach kościoła parafialnego oraz pięć nowych żyrandoli. Na ścianie frontowej widzimy mozaikę Matki Bożej Pocieszenia, wzorowanej na podobnym obrazie Matki Bożej z Turynu.

W roku 1998 sanktuarium obchodziło 370- lecie obecności cudownego obrazu, a rok później jubileusz 25- lecia koronacji tegoż obrazu.

Na uroczystości kościół został wyremontowany: dach i częściowo wieża zostały przykryte blachą miedzianą, a wnętrze wymalowane.

1 lipca 2001 parafia i sanktuarium obchodziła 50 lecia konsekracji obecnego kościoła .

Cudowny Obraz Matki Bożej Pocieszenia jest obrazem na płótnie, o wymiarach 103 x 132 cm, datowany jest na około XVI i XVII wiek. Jego typ można określić jako bizantyjski. Tytuł obrazu nawiązuje do działalności na tym terenie Arcybractwa Matki Bożej Pocieszenia, które miało podobny obraz.

10 lipca 1948 roku nowy proboszcz ks. Józef Prorok przybył do parafii. W trzecim dniu pobytu piorun uderzył w kościół parafialny i spłonął. W ostatniej chwili kilku strażaków uratowało cudowny obraz.

Na przełomie 1951/52 obraz został poddany działaniom konserwatora, i renowacji w pracowni konserwatorskiej profesora Torwita z Torunia.

Ksiądz i parafianie postanowili odbudować kościół, który po budowie konsekrowano 1 lipca 1951 i do dzisiaj obraz Matki Bożej Pocieszenia jest czczony. Przybywa tu wielu pątników.

Dzięki datkom i licznym wotom dziękczynny, podjęto działania mające na celu koronację cudownego obrazu.

Dokonało się to 1 września 1974 roku rękami Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka oraz miejscowego biskupa wrocławskiego Jana Zaręby. Na uroczystości przybyło ponad 50 tysięcy osób.

Podsumowanie

Jak widzicie, kolejny raz okazuje się, że podczas spontanicznego zwiedzania można napotkać piękne zabytki, wiele się dowiedzieć i nauczyć.

Zatem zapraszam was do przytulnych Kawnic , naprawdę warto.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj