Jak zawsze w czasie wyprawy Johanki, zwiedzamy spontanicznie, gdziekolwiek dostrzeżemy coś fajnego . Tak było i tutaj. Baszków zauroczył nas od pierwszych chwil.
Mała miejscowość oczywiście jak większość wsi – z kościołem oraz biblioteką opodal.
Kilka słów o miejscowości
Baszków to wieś w Polsce, leżąca w województwoe wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Zduny.
W okresie 1975-1998 należał do województwa kaliskiego. Liczy około tysiąca mieszkańców.
Przez okolicę przebiegają rzeki : Orla, Żydowski Potok i Borownica. Zaledwie 5 km dzieli Baszków od Zdun, a 10 km od Krotoszyna, a 35 km niedaleko znajdziemy Ostrów Wielkopolski, który opiszę w kolejnych felietonach.
Od 1457 roku wieś jest znana pod obecną nazwą. Podobno wcześniej funkcjonowała tu wieś Włodyki, którą Baszków wchłonął.
W roku 1613 Abraham Sieniut, pan Kobylina zbudował tu sobie drewnianą rezydencję i żyli tu jego potomkowie.
W 1684 wieś przejęła rodzina Leszczyńskich, potem w 1791 rodzina Mielżyńskich, którzy wybudowali sobie tu pałac (1804-1805) -zafundowali też budowę kościoła w Baszkowie.
Legenda miejscowa mówi że Heinrich XIII von Reuss podobno wygrał wieś w karty w roku 1861. Lata 1913-1939 była ona własnością rodziny Czartoryskich.
W okresie międzywojennym 1925-1936 w okolicach wsi – pocztowiec, a późniejszy harcmistrz Ludwik Danielak organizował obozy harcerskie.
Baszków wyzwoliła Armia Czerwona 1 Frontu Białoruskiego -w styczniu 1945 roku , na pamiątkę jest pomnik tego wydarzenia w lokalnym parku.
Wokół wsi i okolic wiodą piękne szlaki rowerowe.
Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Baszkowie
Imponujący kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Baszkowie powstał w 1829 roku.
Wybudowano go w stylu klasycystycznym. Jego fundatorem był Mikołaj Mielżyński, ówczesny właściciel Baszkowa.
Na zwrócenie uwagi zasługuje ołtarz główny z dużym krucyfiksem z XVII wieku.
W świątyni znajdują się rzeźby świętego Stanisława Biskupa Męczennika i świętego Wojciecha – patronów naszego kraju, wykonane przez artystę Marcina Rożka w roku 1919.
Mała ciekawostka: pałac i kościół są tak zbudowane, żeby stojąc na strontowym wejściu Pałacu i patrząc na kościół było możliwe ujrzenie ołtarza!
Inne ciekawe zabytki -podsumowanie
Niestety spiesząc do kolejnego miejsca naszej wyprawy nie zwiedziliśmy miejscowego pałacu, o którym dopiero dowiedziałam się przygotowując ten felieton.
Pałac ten wybudowano w okresie 1804-1805 dzięki Mikołajowi Mielżyńskiemu, przez pracownię związaną z Davidem Gillym. Przebudowano w 1960 roku, kiedy dodano północną część z jadalnią. Portal przyozdobiony jest czterema kolumnami jońskimi i z elementem z herbem rodu von Reuss.
Obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej. Przy pałacu jest park krajobrazowy z licznymi sadzawkami. Można dostrzec wiele głazów narzutowych i piękne drzewa (ok. 11 ha).
Może przy okazji kolejnej wyprawy – zwiedzenie tego miejsca nadrobimy, ale już nie w tym roku.
Zachęcam wszystkich do porzucenia kanapy- zapraszam do zwiedzania nieznanych miejsc w województwie wielkopolskim.
Johanka