Pomnik Józefa Piłsudskiego w Koninie

0
697

Dzisiaj ostatni już felieton o Koninie. Pisałam o synagodze, pięknym kościele Św. Ducha, najstarszym znaku drogowym w Europie, pięknych pomnikach koni- natomiast dzisiaj piszę o pomniku Józefa Piłsudskiego.

Wszystkie piękne miejsca musiałam opisać, bo są tego warte, a w mieście Konin zakochałam się od pierwszych godzin jego zwiedzania.

Parę słów o historii

Konin to miasto na prawach powiatu w środkowej części Polski, obecnie w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą władz powiatu.

Geograficznie jest w Dolinie Konińskiej, nad rzeką Wartą, to dawny ośrodek Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego.

Lokacja miejska została uzyskana przez Konin w 1293 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, dawnego Starostwa Konińskiego, a w drugiej połowie XVI wieku leżał w powiecie konińskim województwa kaliskiego.

W latach 1975-1998 był stolicą województwa konińskiego.

Zgodnie z danymi GUS na 31.12.2020 Konin zamieszkuje 72 539 mieszkańców, jest zatem trzecim pod względem liczby ludności miastem w województwie wielkopolskim ,po Poznaniu i Kaliszu.

Niedawno na budynku ratusza, tego na rynku, a nie tego poniżej – umieszczono tablicę w 100 lecie pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie. Odbyło się to w lipcu 2021r.

Przy okazji tej uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka który widnieje na moich zdjęciach poniżej.

Pomnik ów znajduje się w zabytkowym budynku należącym do Rady Miasta Konin, w którym działa Wydział Oświaty. Trzeba przyznać, że jest bardzo zadbany i ma świetnie zaaranżowaną przestrzeń architektoniczną. Niestety nie znalazłam informacji kto jest twórcą popiersia.

Miasto Konin zachwyca na każdym kroku

Zapraszam na wirtualne zwiedzanie Starego Miasta w Koninie. Z uwagi na brak czasu i sił witalnych, nie zdołaliśmy z mężem zwiedzić wszystkiego , co nie oznacza, że nie zrobimy kolejnego zwiedzania tej części przepięknego Konina, w kolejnej naszej wyprawie.

Podsumowanie

Jak widzicie, drodzy Sympatycy, miasto Konin to urokliwe uliczki, ciekawe zabytki i przemiła atmosfera. Sympatia mieszkańców Konina jest odczuwalna, w restauracjach, sklepach, czym byłam zachwycona.

Zapraszam Was do cudownego miasta, którego piękno zachwyca.

Ruszamy się z przysłowiowej kanapy, kierunek Konin!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj