Polanica Zdrój elegancki kurort na każdą kieszeń

0
8485
fot.Johanka

Kiedy przyjeżdża się do Polanicy Zdrój, od razu widać, że to miasteczko uzdrowiskowe, bowiem turyści są wszędzie. Od pierwszych chwil widać też zadbane budynki i całą infrastrukturę przystosowaną do ich potrzeb.

Kuracjusze, to przeważnie są to osoby starsze, piękne kapelusze bywalczyń kurortu przemykają nam przed oczyma.

Wiele z nich spaceruje z małżonkami , niektórzy z pupilami na smyczach. I tak jest od lat, jakby czas stanął w miejscu. I to jest wspaniałe. Ten klimat.

Trochę wiadomości historycznych

Po zakończeniu wojny miasto zajęły wojska radzieckie, od 16 czerwca do Polanicy przyjechali pierwsi polscy urzędnicy, nadając miejscowości nazwę Puszczyków Zdrój. W 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości zmieniła nazwę na Polanica Zdrój.

Prawie wszystkich mieszkańców miasteczka wysiedlono do Niemiec, zostawiono nielicznych specjalistów niezbędnych do utrzymania uzdrowiska. Jeden z nich, lekarz kardiolog prof.Henryk Schlecht poprosił o możliwość pozostania. Z uwagi na fakt, że miejscowość w sumie nie doznała wielu szkód wojennych, od razu zaczęto przyjmować kuracjuszy.

Gościły tu takie sławy jak : Maria Dąbrowska, Mieczysław Fogg, Janusz Gniatkowski. Do Polanicy przyjeżdżali arcymistrzowie szachowi, uczestniczący w Memoriale Akiby Rubinsteina.

W Gimnazjum Zdobienia Szkła, a potem w technikum szklarskim uczyła się królowa polskiej piosenki Irena Santor.

W 1974 utworzono Zespół Uzdrowisk Kłodzkich z siedzibą w Polanicy ( skupiał 3 kurorty : Polanica, Duszniki, Kudowa ) ; obecnie działa jako Uzdrowiska Kłodzkie S.A. – Grupa PGU.

Park Zdrojowy i inne ciekawe miejsca w Polanicy

Zachwyca przede wszystkim Park Zdrojowy z 1906 r. z Pijalnią wód, zabytkowym budynkiem ” Wielka Pieniawa” pochodząca też z 1906 roku.

Na przeciw wspomnianej Wielkiej Pieniawy znajduje się przepiękna fontanna , która w letnie dni daje rześką bryzę, bowiem strumienie wody wzbijają się na dużą wysokość. Trzeba nadmienić, że są różne programy ustawione, regulujące sposób jej wypływania. Niezwykłe miejsce.

Turyści robią sobie tu zdjęcia, ja widziałam, jak wiele par nowożeńców. Wszędzie , nie tylko na zadbanych alejkach jest czysto, zasadzone są piękne kwiaty.

Ciekawe książki o historii Polanicy znajdziesz tutaj

W niektórych miejscach ustawiono wielkie palmy, chowane na zimę. Latem człowiek czuje się tu – jak nie przymierzając – w Kalifornii.

Na promenadzie znajdziemy imponujący pomnik Adama Mickiewicza odsłonięty w 1969.

Niedaleko jest też ogród różaneczników,azalii- barwny we wszystkich odcieniach fioletu i różu. Oszałamiający, dostępny dla turystów za darmo.

Pijalnia wód z 1911 zbudowana w stylu secesyjno – klasycystycznym ma swój klimat, zaciszność. Kiedyś można było brać wodę za darmo, teraz jest opłata. Jak ja byłam wiele osób korzystało z plastikowych kubeczków. Można to zmienić!

Na miejscu można nabyć takie dzbanuszki do picia , z nazwą kurortu. Może i kicz, ale powiem Wam, chyba trochę wstyd być w Polanicy i nie kupić takiej pamiątki.

Stojący przy Parku Zdrojowym Teatr imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej nie zachował pierwotnego charakteru. Kiedy ja tam byłam, był galerią sztuki oferującą wszelkiej maści biżuterię, witraże, kamienie ozdobne.

Przed teatrem stoi ozdobna rzeźba i resztki zabytkowej fontanny.

Jako kobieta powiem , że „wsiąkłam” tam na godzinę i mąż Johanki wreszcie po mnie przyszedł ( wiadomo – mężczyźni) . A ja przecież muszę obejrzeć, niekoniecznie kupić :).

Cała Polanica jest nastawiona na kuracjuszy, oferty są dla każdego , na każdą kieszeń. Są hotele, hoteliki i kwater prywatnych bez liku.

Piękny jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Polanicy z 1910 roku , w stylu neobarokowym.Znajduje się on niedaleko deptaka i kanału , który płynie przez miasteczko. Stoi na wzniesieniu i wiodą do niego schody.

W Polanicy jest też ośrodek który oferuje litotrypsję ( rozbijanie kamieni nerkowych metodą ultradźwięków) nawet na NFZ .

Byłam osobiście jako pacjent i sprawdziłam. Polecam.

Warto wspomnieć o klinice chirurgii plastycznej , słynnej dzięki jej pierwszym wspaniałym lekarzom : dr Stanisławowi Michałkowi -Grodzkiemu, prof.Michałowi Krauss a później prof.Kazimierzowi Kobusowi.

Uczą się tu lekarze nie tylko dla kraju ale i za granicę. W roku 2005 otwarto nowoczesne Centrum Medyczne.

Podsumowanie

Polanica jest piękna o każdej porze roku, ruszamy się z kanapy i zwiedzamy Polskę !

Wczasy z wnuczkiem, a dlaczego nie? Każdy to będzie miał co robić. Z wnuczkiem można pójść do groty solnej, która jest przy Wielkiej Pieniawie, można spacerować, jeździć na rowerze.

Wspaniały , podgórski klimat i źródła wód mineralnych sprzyjają leczeniu chorób przewodu pokarmowego, a także ułatwia walkę z rzuceniem palenia!

Park w Polanicy jest wypełniony wieloma gatunkami starych drzew. Miasteczko oferuje bogatą bazę rekreacyjno leczniczą , dla każdego: są trzy baseny kąpielowe, stajnia wierzchowców, letni tor saneczkowy, korty tenisowe.

Przyjazd na weekend albo dłuższy weekend to strzał w dziesiątkę.

Zapraszam do Polanicy!

Johanka

Wszystkie zdjęcia do felietonu: Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj