Pietrzwałd-piękny kościół na Rowerowym Szlaku Zamków Powiśla

0
280

Kiedy jechałam z Kalwy (którą wraz z przepięknym zabytkowym kościołem opisałam tu niedawno, na tej stronie) – a niespodziewanie trafiłam na kolejny piękny kościół, który dostrzegłszy go z drogi, skłonił nas do tego, że natychmiast się zatrzymaliśmy, aby zrobić zdjęcia.

Parę słów o miejscowości Pietrzwałd

Wieś Pietrzwałd, kiedyś po niemiecku nazywała się Peterswalde. Jest położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda. W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Pietrzwałd. W latach 1975-1998 Pietrzwałd leżał w województwie olsztyńskim.

Jak czytamy na tablicy przeznaczonej dla turystów :

„Pietrzwałd to niewielka, licząca niespełna 200 mieszkańców wieś położona 4 km od Sztumu. Została założona w okresie krzyżackiej kolonizacji Powiśla pod koniec XIII wieku na tzw. surowym korzeniu, czyli na miejscu wykarczowanego w tym celu lasu. Już w pierwszej połowie wieku XIV wybudowano istniejący do dziś ceglany gotycki kościół. Z biegiem lat kościół uległ znacznym zniszczeniom, jednak w XVII wieku został odnowiony i przebudowany oraz otrzymał wezwanie Trzech Króli. Obecnie jest kościołem filialnym parafii w Czeninie.

Pomiędzy Pietrzwałdem a sąsiednią miejscowością Kalwa przez pola Powiśla przepływa Kanał Juranda, zwany również Malborską Młynówką. Jest to niezwykła zabytkowa budowla hydrotechniczna wybudowana w XIII i XIV wieku przez Krzyżaków. Dostarczała ona wodę do zamku w Malborku z odległego o 40 km jeziora Dzierzgoń i zasilała w wodę liczne młyny.

Najciekawszym miejsce na kanale jest akwedukt Jurkowickie Sklepienie znajdujący się w pobliżu byłego PGR Jurkowice, przy linii kolejowej Gdańsk – Warszawa.

Jest to konstrukcja wykonana z ziemi i kamienia polnego oraz cegieł o długości blisko 1 km. Wybudowano go, aby pokonać dolinę Jurkowickiej Strugi, płynącą 11 metrów poniżej lustra wody Kanału Juranda. Kamienny przepust ma 56 metrów długości i 4 metry wysokości. Kamienie uszczelnione są gliną, dzięki czemu woda z wyżej płynącego kanału nie wycieka. Do dzisiaj zdumiewa skalaprzedsięwzięcia zrealizowanego bez nowoczesnych urządzeń pomiarowychoraz jego trwałość. Akwedukt był remontowany jedynie raz, w roku 1858./…./

źródło : tablica niedaleko kościoła

Zabytki:

drewniany kościół  barokowy parafii św. Piotra w okowach (o konstrukcji zrębowej z XVIII w., zrekonstruowany w 1924 r.), strop pokryty polichromią ), a ołtarz (z początku XVIII w.) do niego zakupiono w Grotau. Z ołtarza do dnia dzisiejszego zachowały się tylko niektóre fragmenty. Dzwony na dzwonnicy pochodzą z 1614 i 1753 r. Barokowy kościół jest cennym zabytkiem architektonicznym.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pietrzwałd_(województwo_warmińsko-mazurskie)

Szlak Zamków Powiśla

„Miejscowość Pietrzwałd znajduje się na rowerowym szlaku”Zamków Powiśla”. Został on wytyczony i oznakowany w 2012 roku w ramach partnerskiego projektu siedmiu gmin Dolnego Powiśla.

Szlak jest oznakowany kolorem czerwonymi ma długość 93 km. Łaczy on cztery zamki, gotyckie i ich pozostałości w Malborku, Sztumie, Dzierzgoniu i Prabutach, a jego odnoga przebiega również w zamku w Przezmarku. Prowadzi głównie niezbyt uczęszczanymi , asfaltowymi drogami.Jest najdłuższym i najciekawszym ze szlaków rowerowych Powiśla, tworzących sieć o łącznej długości ponad 200 km.”

źródło : tablica niedaleko kościoła

Podsumowanie

Jak widzicie, okolice , które opisuję mają znaczące walory turystyczne. Warto opuścić kanapę i ruszyć w kierunku Warmii i Mazur, które zachwycają nie tylko jeziorami, ale tak pięknymi zamkami, kościołami, które tu opisuję.

Polecam Wam ten region.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj