Pałac Raczyńskich i Dworek Krasińskich- atrakcje w Złotym Potoku -woj. śląskie

0
4664

Jeśli chcielibyście spędzić miło czas, a przy okazji coś zwiedzić ciekawego, polecam małą wieś Potok Złoty w województwie śląskim. Byłam tam niedawno w 2022 roku, odwiedzając rodzinę w Janowie .

Kompleks pałacowo parkowy w Złotym Potoku

Na terenie wsi mieści się kompleks parkowo – pałacowy zwany Złotym Potokiem.

Podjeżdżając pod bramę już widzimy wysokie stare drzewa i czujemy dawny blichtr tej siedziby. Niedaleko do wejścia jest staw Irydion, od nazwy dzieła Zygmunta Krasińskiego który mieszkał w pobliskim dworku.

Pałac Raczyńskich i dworek Krasińskich.

Na terenie Złotego Potoku znajduje się Pałac, z dawną siedzibą hrabiny Raczyńskiej, a potem w PRL dawna siedziba dyrekcji PGR. Następnie mieściło się tu Technikum Rolnicze.

Budynku „strzegą ” kamienne lwy, a obok budynku jest fontanna. Niestety ostatnio pałac jest pusty, właścicielem jest Skarb Państwa, który toczy negocjacje ze spadkobiercami rodziny Raczyńskich, dlatego budynek jest w złym stanie. Cały kompleks otacza stary park, cudowne miejsce na spacery. Jeżdżę tam często, to piękne miejsce.

Muszę nadmienić, że z tyłu za pałacem jest wybudowany nowy budynek technikum oraz internat.

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

„Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku – powstał w obecnej formie w XIX w. po przebudowie wcześniej istniejącego budynku, w miejscowości Złoty Potok[1][2].

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_Raczyńskich_w_Złotym_Potoku#cite_note-academia-2

A oto aktualne zdjęcia, proszę o wybaczenie, ale padało, a ja robiłam zdjęcia telefonem.

Na miejscu obecnego pałacu od XVI w. istniał dwór, prawdopodobnie obronny, zwany Zameczkiem. Na początku XIX w. stary dwór popadł w ruinę i nie nadawał się już do zamieszkania. W połowie XIX w. majątek odkupił i podniósł z upadku generał Wincenty Krasiński. W 1856 na jego polecenie zbudowany został pałac w stylu klasycystycznym z wykorzystaniem wcześniejszej budowli. Rezydencja była budynkiem jednopiętrowym, przekrytym dachem z pokryciem gontem. Biekt ogrzewany był piecami, oświetlenie lampy naftowe i świece. Sąsiadujący z nim dworek z 1829 przeznaczony został dla jego syna Zygmunta, który mieszkał w nim latem 1857. W 1867, kiedy pałac nie był zamieszkiwany na stałe, przeprowadzono prace remontowe, takie jak przeszklenie okien, naprawę ścian, podłóg i mebli. Po śmierci Zygmunta majątek odziedziczyła córka poety Maria, od 1877 żona hrabiego Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. W tym czasie przeprowadzono dalsze prace renowacyjne, które umożliwiły w 1878 zamieszkanie na stałe w rezydencji. Po śmierci Marii w 1884 hrabia Edward Raczyński wyprowadził się z pałacu, który przez dziesięć lat nie pełnił funkcji stałej rezydencji. Rodzina Raczyńskich na początku XX w. przebudowała pałac, nadając mu dzisiejszy kształt. Stanowił ich stałą rezydencję do 1939, kiedy zostali zmuszeni przez okupantów niemieckich do opuszczenia siedziby. Formy nadane rezydencji w czasach Raczyńskich zostały zachowane do czasów obecnych bez większych ingerencji. Wyjątek stanowi tylko wieża, którą częściowo rozebrano na początku II wojny światowej. Jak zostały wspomniane, nieregularny plan wskazuje na wielość etapów przekształceń bryły, której początki można wiązać z okresem średniowiecza i wczesnej nowożytności – najstarsza część pozostaje czytelna w partii północnej. Po 1945 majątek upaństwowiono, a w pałacu przez wiele lat mieściła się szkoła. W pałacu zachowały się oryginalne piece, żyrandole, pojedyncze meble, oraz dębowe schody na wprost wejścia, łączące parter z piano nobile. Obecnie znajduje się on w bardzo złym stanie technicznym i nie można go zwiedzać. Prawa do pałacu roszczą Krzysztof i Stefan Dembińscy, spadkobiercy Raczyńskich, lecz zostały one zakwestionowane przez wojewodę śląskiego[2][3].”

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_Raczyńskich_w_Złotym_Potoku

Dworek Rodziny Krasińskich

Niedaleko budynku znajduje się budynek Dworku Rodziny Krasińskich .

Pamiętacie, jak w szkole nas uczono o Zygmuncie Krasińskim od „Nie-boskiej komedii”, to właśnie tutaj ją napisał. Jednak, kiedy właśnie tu zmarła jego 4 letnia córeczka, opuścił dwór na dobre i nigdy nie wrócił. Pobliski staw nazwano na jego cześć Irydionem. W dworku Krasińskich jest obecnie muzeum, za niewielką opłatą można je zwiedzać.

Oto zdjęcia archiwalne, obecnie na jesieni 2022 trwa tam remont.


Dworek Krasińskich w Złotym Potoku, obecnie muzeum fot.Johanka


Dworek Krasińskich w Złotym Potoku, obecnie muzeum fot.Johanka


Dworek Krasińskich w Złotym Potoku, obecnie muzeum fot.Johanka


Dworek Krasińskich w Złotym Potoku, obecnie muzeum fot.Johanka

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

„Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku – muzeum regionalne otwarte w 2008 w dworku Krasińskich z inicjatywy władz gminy. Nowo powstała placówka podlega bezpośrednio UG w Janowie oraz Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wojnie w dworku Krasińskich mieszkali m.in. nauczyciele Technikum Rolniczego, które działało w sąsiednim pałacu Raczyńskich. Następnie istniało tu Muzeum Biograficzne im. Zygmunta Krasińskiego, będące jednym z oddziałów Muzeum Częstochowskiego (1985–2007).
Po 2007 obiekt był w dość złym stanie, co niepokoiło władze gminy Janów. Jednak z prawnego punktu widzenia nie mogły wydawać pieniędzy na remont zabytku. Ostatecznie Muzeum Częstochowskie zwróciło dworek skarbowi państwa, a ten przekazał go w użytkowanie samorządowi terytorialnemu (2007). Następnie gmina wyremontowała dworek i otworzyła w nim muzeum regionalne.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Regionalne_im._Zygmunta_Krasińskiego_w_Złotym_Potoku

A oto aktualne zdjęcia, szkoda że padało i było ponuro i zdjęcia robiłam komórką.

Podsumowanie

Tani wypoczynek na świeżym powietrzu? Zwiedzanie za grosze- tak to tu! Tanie wczasy, taniej niż gdzie indziej! W okolicy wiele miejsc w gospodarstwach agroturystycznych.

A można przyjechać na weekend, odwiedzić Janów, który opisałam, właśnie Złoty Potok, Źródła Zygmunta i Elżbiety, pojechać dalej, zwiedzić Osiedle Wały oraz Ostrężnik, z jaskinią.

Dla wszystkich, dla dzieci, seniorów, warto zwiedzić ten region!

Zapraszam

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj