Dziś mini felieton o Osieku, który odwiedziłam z małżonkiem Johanki w maju 2021. Sama nie wiem jak to się stało, że nie popełniłam żadnego felietonu o tym pomniku , już spieszę z uzupełnieniem braku.
Gdzie jest ten Osiek?
Jest dużo różnych Osieków, ale ten opisywany jest w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, jest tu siedziba gminy wiejskiej Osiek. Sam Osiek miał prawa miejskie w okresie 1430-1869, a potem ponownie od roku 1994. Leży przy drodze krajowej nr 79 oraz wojewódzkiej nr 765.
Dawniej miasto leżało w powiecie sandomierskim ( źródła historyczne mówią, że w 1629 roku).
W mieście mieści się siedziba rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława.
Z ciekawostek podam, że jest tu jedyna w Polsce otworowa kopalnia siarki „Osiek”. W mieście funkcjonuje: szkoła podstawowa i liceum.
Przez Osiek wiedzie zielony szlak turystyczny z Chańczy do Pielaszowa.
Parę słów o rzeźbie w miejscowości Osiek.
Oczywiście jak to bywa w czasie naszych Wypraw Johanki, wszystko dzieje się bez planu, jak coś nas zaciekawi, zatrzymujemy się, robimy zdjęcia, a potem szperam w czeluściach internetu , co i jak. Oczywiście powstaje wówczas felieton dla Was, Drodzy Sympatycy 50ok.pl
Gdy jechaliśmy przez Osiek dostrzegłam ten pomnik. Jak łatwo zauważyć reprezentuje on realizm, typowy dla rzeźb tworzonych w socjalizmie.




Przedstawia trzy kolumny piaskowca, na których umieszczono symboliczne głowy poległych żołnierzy. Pamiętajmy, w tym rejonie we wrześniu 1939 oddziały 23 i 55 dywizji piechoty górskiej grupy operacyjnej „Jagmin” gen. Jana Sadowskiego walczyły z okupantem i poległo wielu żołnierzy.
Napis na pomniku jest następujący:
1939
1945
Polegli niepokonani
Społeczeństwo Gminy Osiek 1985
Podsumowanie
Jak widzicie zwiedzanie spontaniczne pozwala odkrywać ciekawe miejsca, rzeźby, okolice.
Pamiętacie mój felieton o pewnej socrealistycznej rzeźbie ? Co ja się naszukałam co to jest, ale odnalazłam.
Ten felieton jest na tej stronie.
Także nie ma opcji, że zrezygnuję ze zwiedzania bez planu, bo ta adrenalina nie do opisania.
Johanka