Orneta- przepiękne miasto w województwie warmińsko -mazurskim

0
726

Jednym z miast, którego nie zapomnę , jest urzekająca Orneta. Kamieniczki na rynku, zabytkowy ratusz, kościół Jana Chrzciciela i ta cisza. Zakochałam się w tym mieście.

Chodziłam po Ornecie z moim ukochanym małżonkiem, zachwycając się nią raz po razie.

Parę słów o mieście Orneta

Orneta, kiedyś nazywała się Wormditt a po prusku Wurmeditin, w województwie warmińsko -mazurskim, w powiecie lidzbarskim, mieści się tu siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Orneta, geograficznie leży na Równinie Orneckiej. W okresie 1975-1998 miasto należało do nieistniejącego już województwa elbląskiego.

Orneta leży w północnej części województwa warmińsko- mazurskiego, w powiecie lidzbarskim, nad rzeką Drwęca Warmińską i Jeziorem Mieczowym.

Mówiąc o Ornecie w ujęciu historycznym , leży ona na Warmii, na obszarze pruskiego terytorium plemiennego Pogezanii.

Zabytki- Ratusz miejski

„Ratusz – wybudowany w stylu  gotyckim znajduje się w centralnej części rynku orneckiego. Powstał on w 1351 na miejscu dawnego domu kupieckiego. Pierwsza wzmianka o nim datowana jest na 1359. Obecny kształt bryły ratusza został nadany najprawdopodobniej w latach 1376–1389. Jest to budynek murowany z liczną zendrówką . W XV wieku ratusz został obudowany murowanymi budami, które wzmiankowane są już w 1423. W 1614 owe budy uzyskały status domków budniczych. Ratusz ornecki zbudowany jest na planie prostokąta, z dosyć znacznie rozczłonkowanym szczytem. Dach wieńczy ośmioboczna wieżyczka barokowa z galeryjką, która odnawiana była trzykrotnie w 1586, 1622 i 1832. W hełmie wieży umieszczony jest najstarszy na Warmii dzwon pochodzący z 1384.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Orneta#Architektura

Kościół parafialny Św. Jana w Ornecie

” Kościół parafialny św.Jana Chrzciciela – gotycki kościół parafialny został zbudowany w latach przed 1350 – po 1370, z inicjatywy biskupa Hermana z Pragi. Jest ceglaną czteroprzęsłową bazyliką z niewyodrębnioną częścią prezbiterialną i z wieżą od zachodu. W XV w. dobudowano kaplice boczne, które z czasem otrzymały ozdobne szczyty, nadające budowli niezwykle malowniczy wygląd, podkreślony ceramicznym detalem architektonicznym. Kościół znacznie ucierpiał w historii, głównie za sprawą wojen i pożarów, lecz mimo to należy do najbardziej interesujących na Warmii. Został zniszczony w czasie wojen krzyżackich w latach 1519–1525. Po zniszczeniach kościół przebudowano i rozbudowano, otrzymał m.in. nowe szczyty i sklepienia. Około 1900 przeprowadzono gruntowny remont kościoła nie zmieniając jednak jego konstrukcji i architektury. We wnętrzu budynku na uwagę zasługują liczne zabytki: ołtarz główny z 1744, żyrandol z 1576, barokowe ołtarze boczne (św. Elżbiety Węgierskiej, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Serca Pana Jezusa), ambona z 1744. Liczne są ołtarze umieszczone przy filarach: ołtarz NMP Różańcowej z 1761 roku, ołtarz św Józefa. Wewnątrz znajduje się również gotycki krzyż z XV wieku oraz mosiężny lawaterz. Znajdują się też gotyckie malowidła ścienne (m.in. Koronacja Marii z końca XIV w.), a ponadto liczne malowidła z XV w.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Orneta#Architektura

Architektura miasta

Układ urbanistyczny miasta z rynkiem i ratuszem pośrodku, znajdują się też tutaj liczne kamieniczki zabytkowe które otaczają rynek oraz stoją przy okolicznych ulicach.

Kamienice na starym mieście, głównie wokół rynku, pochodzące z XVII–XIX w.

Pozostałości zamku biskupiego (piwnice) z XIV i XVI w.

Klasztor katarzynek z drugiej połowy XVI w.

Pozostałości murów obronnych z XIV w.

Spichlerz z drugiej połowy XVIII w.

Gmach szkoły zawodowej z 1905

Wille z pocz. XX w.

Synagoga

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Orneta#Architektura

Ciekawostka

Synagoga w Ornecie została zniszczona, potem przerobiono ją na budynek mieszkalny, mieści się na ulicy Kopernika 24. Muszę jej poszukać następnym razem.

Kotwica w samym centrum miasta Orneta

Zadziwiła mnie oryginalna ogromna kotwica znajdująca się w centrum miasta , z tablicą :

” M.S.Orneta pływał po morzach i oceanach sławiąc miasto w latach 1962-1985 .

Matką Chrzestną statku była Dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Ornecie Pani Janina Racinowa”

Sama kotwica powstała w dawnych zakładach Zamech w Elblągu, tak to ten sam zakład, który pomagał spawać nietypowe rzeźby z metalu, które są rozmieszczone w Elblągu. Pisałam o tym na stronie.

Herb miasta w nietypowym kształcie i wykonaniu

Niedaleko siedziby Rady Miejskiej jest urzekający herb miasta wykonany w metalu.

Legenda o smoku, jest ona podobna o legendzie o Szewczyku Dratewce. Sam smok miał mieszkać w jamie , która była położona w miejscu obecnego rynku.

Menu żywnościowe legendarnego smoka stanowiły nie tylko zwierzęta, ale i … kobiety i dzieci. Smoka pokonał rycerz Jerzy.

Podsumowanie

Jestem zakochana w mieście Orneta, przepiękne , z klimatem, warte odwiedzenia.

Warto „zagubić się” w uliczkach Ornety.

Muszę tu wrócić, gdy będę kiedyś w okolicach.

Polecam Wam spontaniczne zwiedzanie

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj