Podróżując po mniej znanych terenach województwa warmińsko mazurskiego trafiłam do wsi Mingajny, trudna nazwa, ale piękna. Zatrzymałam się z małżonkiem, jak zwykle dlatego, że ujrzałam ten kościół z drogi. Poszliśmy zobaczyć.
Parę słów o Mingajnach
Sama wieś powstała w 1311 roku, o czym mówi tablica niedaleko kościoła, która upamiętnia 700 lecie wsi obchodzone w 2011 roku.
Wieś ta leży jak wspomniałam w województwie warmińsko mazurskim, w powiecie lidzbarskim, jak opisywana niedawno Orneta, mało tego, właśnie Mongajny należą do gminy Orneta.
Geograficznie leży nad rzeką Drwęcą Warmińską, w historycznym regionie Warmii.
Kościół Świętego Wawrzyńca w Mingajnach
Sam kościół sprawia wrażenie bardzo zadbanego, jak również historyczne mogiły z dawnych lat.
Dostrzegłam tzw. dąb Papieski, zasadzony w dniu kanonizacji Jana Pawła II w 2014 r. oraz stosowną tablicę.
„kościół pw. św. Wawrzyńca zbudowany w latach 1350-1375, restaurowany w XVII i XVIII w. oraz na pocz. XX w. z neogotyckim wyposażeniem wnętrza. Szczególnie godny uwagi jest późnogotycki tryptyk umieszczony w ołtarzu głównym ( ołtarz z 1649 r.). Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z przywileju lokacyjnego wsi z 1311 roku. W dokumencie z 1338 roku wspomniano o proboszczu. Istniejący w tym czasie drewniany kościół spłonął, dlatego w latach 1350-1375, wzniesiono kościół murowany. Świątynię odrestaurowano po zniszczeniach wojennych w latach 1688-1689. W 1717 roku wyremontowano wieżę, a w latach 1899-1901 kościół został znacznie rozbudowany – podwyższono i zasklepiono nawę, podwyższono wieżę, dobudowano prezbiterium i szeroki transept. W dniu 1 czerwca 1904 roku, kościół został na nowo konsekrowany. W 1931 roku przebudowano szczyty transeptu. Kościół został uszkodzony pod koniec II wojny światowej, ale szkody usunięto. Przy ścianie północnej znajduje się stara, gotycka zakrystia. Znaczna część wystroju świątyni pochodzi z okresu przebudowy z początku XX wieku. W główny neogotycki ołtarz wmontowano tryptyk z około 1520 roku, z wcześniejszego ołtarza szafkowego boczne ołtarze: renesansowy św. Józefa i barokowy św. Mikołaja.W kruchcie pod wieżą znajduje się dużych rozmiarów krucyfiks z XVII wieku.W kościele znajdują się także cenne zabytki sztuki złotniczej, w tym m.in.: monstrancja z 1674 roku, a także puszka na komunikanty (cyborium) z XVII wieku, wykonane przez Michała Ruhnaua z Jezioran, kielich z pateną z drugiej połowy XVII wieku, lampka wieczna z 1700 roku, trybularza rokokowy, wykonany przez złotnika dobromiejskiego Antoniego Kriegera”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mingajny#Zabytki
Podsumowanie
Gdyby nie moje zamiłowanie do zwiedzania spontanicznego, nigdy bym nie natrafiła na to cudowne miejsce.
Zatem, podróżujemy po naszym pięknym kraju, nie siedzimy na kanapie.
Poleca Wam
Johanka