Miasto Dobra- zaciszne i piękne

0
389

Jak wiecie, w sierpniu byłam na kolejnej wyprawie Johanki, mój ukochany mąż podróżował ze mną, jako najlepszy kierowca i kompan w podróży. Jadąc przez miasto Dobra, w oczy rzuciła mi się wieża lokalnego kościoła, górująca nad okolicą.

Postanowiliśmy się zatrzymać, wzięłam aparat i poszłam robić zdjęcia.

Parę słów o mieście

Dobra jest miastem, w województwie wielkopolskim, tu mieści się siedziba władz miejsko wiejskiej gminy Dobra. W okresie 1975-1998 należało do dawnego województwa konińskiego. Wg niedawnych danych GUS z początku 2021 roku -w miasteczku mieszka 1352 mieszkańców .

Geograficznie Dobra leży a Wysoczyźnie Tureckiej, na prawym brzegu doliny rzeki Teleszyny.

Pierwsze wzmianki o osadzie pochoidzą z 1386 roku, prawa miejskie nadane zostały przed 1392. W źródłach historycznych z 1511 roku czytamy, ze Dobra to miasto należące do rodku Żarnickich. Rok 1538 jest tragicznym rokiem dla Dobrej, bowiem miasto zostało dotknięte olbrzymim pożarem. Po pożarze, na prośbę właścicieli miasta, krół Zygmunt I Stary nadał ponownie przywilej lokacyjny.

Pożar nie był jedynym nieszczęście, jakie spotkało miasto. w pierwszej połowie XVII wieku i na początku XVIII wiku miasto dotknęła zaraza. 23 stycznia 1770 konfederaci barscy starli się z odziałami rosyjskimi. W walce poległo ponad 500 konfederatów,a drugie tyle jeńców pomordowali ponoć Rosjanie ( po bitwie).

Po II rozbiorze Polski w 1793 roku miasto przeszło pod administrację zaboru pruskiego. Wówczas w Dobrej mieszkało ok.900 osób.

Mieszkańcy trudnili się rolnictwem i rzemiosłem. Było ok.80 różnych warsztatów, w tym na przykład :34 krawieckich, 28 szewskich, 13 kuśnierskich, 8 garncarskichg i wiele kramów prowadzonych przez ludność pochodzenia żydowskiego.

W każdym roku było 12 jarmarków. Działały dwa młyny wodne i garbarnia. Od 1807 miasto leżało w granicach Księstwa Warszawskiego, a po kongresie wiedeńskim w 1815 na terenie Królestwa Polskiego. Wiek XIX przyniósł miastu ożywienie gospodarcze. Urochomiono 4 olejarnie, 9 wiatraków, rozwijał się handel zbożem, trzodą i wełną. W 1870 roku zarządzeniem władz rosyjskich Dobra utraciła prawa miejskie. To jednak nie przeszkodziło w jej rozwoju. W 1919 roku Dobra ponownie odzyskuje prawa miejskie.

W czasie okupacji miasto włączono w granice Rzeszy. Cała ludność żydowska została wymordowana w obozach zagłady a część Polaków przesiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Ze względu na obowiązek historyczny muszę nadmienić, ze w mieście Dobra był cmentarz żydowski, który został doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej i nie zachowały się żadne nagrobki.

Krótko po wojnie prześciowo Dobra nie występuje w urzędowym wykazie miast i gmin z 28.07.1945 r.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół w Dobrej zbudowany został w 1912 roku, zasadniczo w stylu neobarokowym. Zaprojektował go Tomasz Pajzderski. W śroku świątyni są obrazy pochodzące w większości z XVIII wieku, na których widzimy Św. Rozalię ; Św.Barbary, Św. Katarzyny; anioły z Tobiaszem. Obrazy te były malowane na deskach.

Doczytałam, na tablicy na kościele, że podczas budowy dokonano makabrycznego odkrycia szczątków ludzkich, napis -” Tu leżą kości nieszczęśliwych Polaków, którzy zginęli w bitwie z Moskalami – zginęło ok. 500 osób w roku 1771 r.”.

Zadziwiły mnie fotografie o wielkich rozmiarach, na których uwidoczniono życie parafialne, procesje, pielgrzymki umieszczone na ogrodzeniu kościołą. Wiele podróżuję po Polsce, ale to ujrzałam po raz pierwszy.

Niedaleko budynku świątyni, jest plebania , zbudowana w 1836 roku oraz dzwonnica z 1840. Zamieszczam poniżej zdjęcia kościoła i okolic.

Podsumowanie

Jak zwykle na koniec felietonu zapraszam Was na podróżowanie po pięknej Polsce.

Jestem do szaleństwa zakochana w Śląsku, ale województwo wielkopolskie swym pięknej urzekło mnie od pierwszych chwil, byłam w wielu miejscach , które postaram się Wam przybliżyć w kolejnych felietonach.

Ruszamy z kanapy, kierunek Wielkopolska!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj