Kiedy jechałam z Kluczborka do Byczyny po drodze napotkaliśmy piękny kościół. Zapraszam do Krzywizny.
Parę słów o miejscowości
„Krzywizna (niem. Schönwald) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Kluczbork.
W czasie ofensywy styczniowej prowadzonej przez Armię Czerwoną w 1945 roku w Krzywiźnie kwaterował sztab 1 Frontu Ukraińskiego[3]. W latach 1954–1959 wieś należała i była siedzibą władz gromady Krzywizna, po jej zniesieniu w gromadzie Łowkowice.”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywizna_%28województwo_opolskie%29
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzywiźnie
” Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Istniał w średniowieczu. W 1541 r. przejęty przez protestantów. Obecny zbudowany po zburzeniu poprzedniego drewnianego w 1881 r. Od 1945 r. katolicki. Murowany, neogotycki. Dzwon gotycki z 1516 r.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywizna_%28województwo_opolskie%29#Zabytki
„Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – polski rzymskokatolicki kościół parafialny Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krzywiźnie znajdujący się we wsi Krzywizna, należący do dekanatu wołczyńskiego.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Matki_Bożej_Częstochowskiej_w_Krzywiźnie
„Kościół w Krzywiźnie istniał już w średniowieczu. W 1541 roku został przejęty przez protestantów. Obecny neogotycki kościół, murowany, wybudowany został w latach 1881-1883 w miejscu zburzonego kościoła drewnianego. W kościele znajduje się gotycki dzwon z 1514 roku, zawieszony po 2 wojnie światowej z nieznanego kościoła[2]. Od 1945 roku kościół służy katolikom. Teren wokół świątyni otacza plac po dawnym cmentarzu, na którym zachował się nagrobek w formie głazu, ostatniego ewangelickiego pastora – Erdmanna Cochlewiusa. Na frontowej ścianie kościoła znajduje się płaskorzeźba pomnika, poświęconego ofiarom I wojny światowej[3][4]. W styczniu 2023 bp. Damian Bryl poświęcił kaplicę zimową na miejscu starej salki katechetycznej, w ktorej będą gromadzić się parafianie w nabożeństwach w okresie zimy. Patronami kaplicy są Matka Boża Nieustającej Pomocy i św. Rita[5].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Matki_Bożej_Częstochowskiej_w_Krzywiźnie#Historia
Podsumowanie
Jak widzicie podróżowanie bez planu ma swe zalety, jedną z nich jest odkrywanie mało znanych miejsc, które staram się tu opisać dla Was, drodzy Sympatycy.
Johanka