Kościół pw Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Damnie

0
234

Kiedy jechaliśmy z małżonkiem na Łebę, natrafiliśmy przez zupełny przypadek na wieś Damno, gdzie byliśmy chwilę, nie zwiedziliśmy lokalnego dworu, bo o nim nie wiedzieliśmy, ale widzieliśmy piękny kościół.

Parę słów o miejscowości

Damno (niem. Dammen) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Damnica na Pobrzeżu Słowińskim. Wieś jest siedzibą sołectwa Damno w którego skład wchodzą również miejscowości Wiatrowo i Głodowo.

W latach 1954-1959 wieś należała i była siedzibą gromady DamnoW latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Damno

Nazwa – skąd powstała

„Nazwa, wzmiankowana po raz pierwszy w formie Dammen w 1335, ma pochodzenie słowiańskie i charakter topograficzny. Powstała przez dodanie do nazwy pospolitej dąb formantu –no[2]Friedrich Lorentz odnotował formę nazwy w lokalnych gwarach słowińskichDą͂mnɵ wraz z nazwami mieszkańcówDą͂mjȯu̯nDą͂mjȯu̯nkă „damnianin, damnianka”[3]. Niemiecka nazwa Dammen jest adaptacją fonetyczną pierwotnej nazwy słowiańskiej[2]. Współczesna forma polska Damno oddaje wymowę słowińską[2].

Rada Języka Kaszubskiego proponuje kaszubską formę nazwy Damno[4].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Damno#Nazwa

Zabytki

„We wsi znajduje się obiekt zabytkowy wpisany do rejestru państwowego:

  • kościół neogotycki z 1879 z wysoką wieżą z hełmem ostrosłupowym. Część wyposażenia pochodzi z poprzedniej świątyni, m.in. barokowy ołtarz i trybowane epitafium z 1705.

Obiektem o znaczeniu historycznym jest:

  • neoklasycystyczny dwór z poł. XIX w., parterowy, kryty dachem mansardowym, w otoczeniu park[5].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Damno#Zabytki

Parafia Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Damnie

Parafia Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Damnie – rzymskokatolicka parafia w Damnie. Należy do dekanatu główczyckiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1973 przez bpa Ignacego Jeża. Obecnie proboszczem jest ks. Zdzisław Wirkus.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Apostołów_Szymona_i_Judy_Tadeusza_w_Damnie

Podsumowanie

Jak widzicie podróżowanie bez planu ma swe zalety, jedną z nich jest odkrywanie mało znanych miejsc, które staram się tu opisać dla Was, drodzy Sympatycy.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj