Tychnowy- zabytkowy kościół i cmentarz zachwyca pięknem

0
337

Dzisiaj kolejna relacja z Wyprawy Johanki w maju 2022, zwiedziłam wiele nieznanych miejsc, o których nic nie wiedziałam, ale uzupełniłam znowu wiedzę o kolejne miejsca , które drodzy Sympatycy 50ok.pl będę opisywała na stronie.

Jednym z zadziwiających miejsc były Tychnowy.

Piękno kościoła , widoczne z drogi skłoniło nas do postoju i zwiedzaliśmy ten zabytkowy budynek i cmenatrz, pełen pomników sprzed wielu lat , jak się okazało również wpisany do rejestru zabytków.

Parę słów o wsi Tychnowy

Tychnowy to wieś położona w województwie pomorskim, podlega pod powiat kwidzyński oraz gminę Kwidzyn.

Po niemiecku nazywała się Tiefenau.

Była wsią szlachecką, a jak donoszą źródła historyczne, w II połowie XVI wieku leżała w ówczesnym województwie malborskim.

W okresie 1945-1954 miała tu siedzibę gmina Tychnowy, a od 1975-1998 przynależała pod względnym administracyjnym do nieistniejącego województwa elbląskiego.

Historia wsi

Jak czytamy w dokumentach historycznych, po pokoju kończącym wojnę trzynastoletnią w 1466 roku dobra tychnowskie trafiły, jak wspomniałam do województwa malborskiego Prus Królewskich i były w posiadaniu szlachty polskiej.

Od 1916 we wsi istnieje przystanek kolejowy.

W 1920 miał miejsce plebiscyt i 59,09 % ludności opowiedziało się za Polską, choć jak pisałam w niedawnym felietonie o Gardei, plebiscyt na Powiślu ogólnie Polacy przegrali. Mimo postawy propolskiej ludności, pozostała ona w obszarze należącym do Niemiec. W okresie międzywojnia, był tu silny ośrodek polskości. Były : polski bank, czytelnia, biblioteka, i szkółka niedzielna prowadzona przez księdza Piotra Baranowskiego.

Kościół pw. św. Jerzego i Opatrzności Bożej

Zabytki

Według rejestru zabytków  NID na listę zabytków wpisany jest zespół kościoła parafialnego:

  • kościół pw. św. Jerzego i Opatrzności Bożej, poł. XIV, 1600, nr rej.: A-265 z 9.12.1961
  • cmentarz przy kościele, grzebalny, nr rej.: A-265 z 7.07.1998
  • brama cmentarna, 2 poł. XIX, nr rej.: j.w.
  • kapliczka, nr rej.: j.w.

Murowany,  gotycki  kościół pochodzi z XIV w., przebudowany na przełomie XVI/XVII w. (powstało wówczas obecne  sklepienie gwiaździste i wsporniki  z herbami rodów polskich). Wieża kościelna oraz  kruchta pochodzą z  1869. We wnętrzu gotycka granitowa chrzcielnica , zabytkowe malowane drzwi drewniane,  chór muzyczny z  polichromiami  z XVIII w i tegoż wieku ołtarze. Odkryto też gotyckie freski.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Tychnowy

Nic nie opisze tego piękna, żadne zdjęcie, to trzeba zobaczyć, byłam tam w maju, ale do dzisiaj pamiętam ten piękny kościół i zabytkowy cmentarz.

Podsumowanie

Nasza Polska jest piękna, co staram się udowadniać, zamieszczając kolejne felietony. Mam nadzieję, że Wam się podoba i spowoduje, że ruszycie z kanapy zwiedzać nasz kraj.

Polecam z całego serca, bo ja piszę o tym, co sama widziałam, jak mi się coś nie podobało, to piszę, nie cukruję i nie pudruję rzeczywistości, możecie być pewni, że byłam tam wszędzie i o tym piszę.

Polecam Wam podróżowanie, zwłaszcza bez planu, jak nasze.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj