Kościół pw. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu

0
297

W czasie mojej krótkiej bytności w Wieluniu, w sierpniu 2022 w upale zwiedzaliśmy miasto, natrafiłam na piękny kościół, jeden z wielu.

Dzisiaj kolejna relacja z tego zabytkowego miejsca, które polecam do obejrzenia.

Kościół pw Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu

„Należał do zespołu zabudowań dawnego kolegium pijarskiego i pełnił funkcję świątyni przyklasztornej. W 1957 kościół stał się świątynią parafialną. Kościół murowany zbudowany został w stylu barokowym, na osi północ-południe, świątynia trójnawowa w układzie bazylikowym.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Józefa_w_Wieluniu

Parę słów o historii

Jak czytamy na tablicy z wewnątrz kościoła :

„Kościół św. Józefa w Wieluniu stał na miejscu pierwotnego kościoła pijarskiego, drewnianego, zniszczonego przez pożar w 1747 roku Kościół obecny zbudowany został przez OO Pijarów w w 1748 -50, którzy w latach 1690-1874 w przylegających budynkach klasztornych prowadzili szkołę obwodową i słynne Kolegium Pijarskie jedno z niewielu w całym kraju.

Po Powstaniu Styczniowym carat nakazał kasatę klasztoru i zamknięcie szkoły. Budynki klasztorne przerobiono i oddano do użytku publicznego. Kościół niszczony był dwukrotnie przez pożar w 1795 r. i ponownie w 1868. Odbudowany po raz drugi z trudem dzięki ofiarom całej Ziemi Wieluńskiej służył przez długie lata ludności jako kościół szkolny. W czasie okupacji był zamknięty a odprawiały się w nim jedynie nabożeństwa ewangelickie dla Niemców.

Podziemia zaś służyły jako schrony. Kościół utrzymany jest w stylu barokowym, trójnawowy ,bazylikowy z dwoma pięknymi wieżami.

W r.1933 odnowiona została zewnętrzna fasada kościoła i malatura wnętrza. W 1957 r. erygowana została parafia św, Józefa przez Biskupa Częstochowskiego Z.Golińskiego. Przydzielono dla niej kościół i zabytkową plebanię starej Fary Wieluńskiej, zbombardowanej przez Niemców w 1939 r.

Od 1974 r. prowadzono kapitalne remonty wewnętrzne i wewnętrzne obiektu winny przywrócić piękno zabytkowego kościoła św. Józefa. „

źródło: tablica w kościele św. Józefa w Wieluniu

„Do bardzo cennych i zabytkowych elementów w kościele należą krucyfiks i obraz w głównym ołtarzu, duże obrazy olejne na miejscu dawnych bocznych ołtarzy i kute żelazne drzwi do skarbca, ambona rzeźbiona, feretrony z obrazami św. Trójcy, św. Anny, Św. Michała i Matki Boskiej Łaskawej oraz słynąca łaskami figura św. Józefa.”

źródło: tablica w kościele św. Józefa w Wieluniu

Podsumowanie

Jak widzicie, nawet przy krótkiej wizycie można wiele pozwiedzać, ale trzeba ruszyć z kanapy. Jeszcze będą relacje z Wielunia.

W uliczkach tego miasta można się zagubić i zapomnieć o całym świecie. Nam przeszkadzał upał, ale to też ma swój urok.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj