Ewa Barańska OSTATNI WIELKI KAHUN – recenzja

0
172

Książkę Ewy Barańskiej kupiłam na popularnym serwisie aukcyjnym, nie sądziłam, że tak mnie wciągnie lektura tej powieści.

Wydana w Wydawnictwie Telbit w 2010 roku. Oczywiście, była „pobiblioteczna” ale mnie to nie przeszkadza.

Ostatni wielki Kahun

Wszystkiego się spodziewałam, ale kryminału z wątkiem romantycznym nie.

Główna bohaterka to Rita Sztangret , mająca dar przewidywania, bogata bizneswoman, której rodzice zginęli w zamachu bombowym. Ona odziedziczyła firmę kosmetyczną po nich. Ojciec był biologiem, badał między innymi śluz ślimaków i firma ma tajną recepturę kosmetyków, którą zna tylko kilka osób.

Rita ma męża Nico, Włocha, który nie jest z nią szczery, nie kocha jej, szósty zmysł mówi jej, że grozi jej śmierć, więc nic nikomu nie mówiąc, idąc za przeczuciem, pewnego dnia – leci do USA, bo ma tam ciotkę. Jednak w ostatniej chwili zmienia zamiar i leci na Hawaje, gdyż tam często bywała z rodzicami jako dziecko i nastolatka.

Nico nie szuka jej, wszystkim mówi, że ona pojechała do rodziny. Rita na Hawajach spotyka pewnego wyznawcę bogini Pele, mężczyznę , którego zna z dawnych czasów sprzed 20 lat. Wzajemne oczarowanie kończy się w łóżku.

Tymczasem Nico bez skrępowania wprowadza kochankę do domu, mało tego, zatrudnia ją w firmie żony, używając dokumentów podpisanych in blanco. Wyprowadza finanse z firmy. O wszystkim Rita dowiaduje się od asystenta Błażeja korzystając z tajnego telefonu.

Nagle mąż jej doznaje choroby i …. doczytajcie. Rodzina męża oskarża żonę o tę chorobę, ale przecież ona była na Hawajach i ma alibi. Jednak rodzina męża oskarża ją o jego stan zdrowia i późniejsze wydarzenia.

Rita zatrudnia detektywów i ochroniarzy. Odkrywa wiele tajemnic i fakt, że opłacono zabójcę, który ma ją zlikwidować. Odkrywa, że ktoś chce sprzedać konkurencji jej recepturę. Jak to się skończy? Jakie są motywy spiskowców?

Czy Rita dozna zamachu? Kto za tym stoi ? Kim tak naprawdę jest jej hawajski znajomy, jakie ma moce?

Akcja zmienia się jak w kalejdoskopie, opowieść to literacki majstersztyk, robi duże wrażenie, identyfikujemy się z główną bohaterką.

Jaką rolę odegra przyjaciółka Rity – nauczycielka, jaką rzecz nie do objęcia rozumem czyni dla Błażeja tajemniczy Hawajczyk?

O nie, to musicie przeczytać sami.

Kim jest autorka

Jest absolwentką wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. W swej karierze zawodowej była chemikiem w Laboratorium w Rzeszowie.

Rok 1989 – Pani Barańska sama założyła Stowarzyszenie Pomocy Dializowanym, gdzie do końca życia działała i pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego. Jej pasją była turystyka, należała do PTTK, gdzie działała jako przewodnik regionalny. Z tego powodu Bieszczady i ogólnie całe Podkarpacie przewija się w jej powieściach.

Swe pasje literackie zaczęła rozwijać w latach 80 tych XX wieku, publikowała opowiadania na łamach lokalnej prasy, pisała słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia. W latach 90 tych popełniła dwa tomy trylogii dla dzieci „Kosmiczna heca”.

Jej debiutem była powieść Kamila w 2006 roku wydanym przez wydawnictwo Tebit, była do powieść skierowana do młodzieży.

Przez wiele lat związała się z tym wydawnictwem. 11 grudnia 2014 została przyjęta na poczet członków Związku Literatów Polskich , Oddział Rzeszowski.

Zmarła 26 czerwca 2017 roku.

Podsumowanie

Książka „Ostatni wielki Kahun ” była ciekawa, pochłonęłam ją w szaleńczym tempie, nie mogłam się doczekać dalszego biegu wydarzeń, naprawdę dobry kryminał, wiele wątków opisujących wierzenia Hawajczyków jest bardzo interesującymi.

Wszystko można powiedzieć o tej książce, tylko nie to że jest banalna i nudna. Ja ją polecam z całego serca.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj