Rynek w Wieluniu – mały ale czarujący

0
353

Kiedy w sierpniu 2022 byłam na krótkiej wizycie w Wieluniu, w upale zwiedzaliśmy miasto. Dotarliśmy na rynek, niewielki, ale ładny.

Z powodu zbliżającej się kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej ustawiono tablice z IPN z faktami historycznymi, z podaniem osób z tego regionu, które brały udział czy w Powstaniu Warszawskim czy II wojnie światowej. Widać dbałość o pamięć historyczną, zresztą w całym mieście.

Kilka słów o mieście

Wieluń (łac. Velunros. Велюнь, jid. ‏וויעלון‎, cz. Věluň) – miasto w woj. łódzkim, na krańcu Wyżyny Wieluńskiejsiedziba powiatu wieluńskiego oraz gminy Wieluń.

Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego[2] w starostwie wieluńskim w powiecie wieluńskim województwa sieradzkiego w końcu XVI wieku[3]. Miejsce obrad sejmików ziemskich ziemi wieluńskiej z powiatem ostrzeszowskim od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku[4]. Wieluń uzyskał prawo składu w 1444 roku[5]. Jest także często uważany za miejsce wybuchu II wojny światowej[6]. Niekiedy nazywany polską Guernicą w związku z bestialstwem Luftwaffe wobec ludności cywilnej podczas nalotów bombowych 1 września 1939[7].

Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto liczyło 22 269 mieszkańców.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Wieluń

Podsumowanie

Dzisiejszy mini reportaż pokazuje piękno tego miejsca, zapewniam, że wycieczka na weekend do Wielunia, będzie dobrym pomysłem, jest wiele ciekawych zabytków i miejsc.

Ruszamy z kanapy i ruszamy ! Zapraszam na kolejny mini reportaż z Wielunia.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj