Janów Częstochowski- urocza wieś na Jurze Krakowsko Częstochowskiej

0
235

Kiedy jechałam w kierunku Kielc, przejeżdżałam przez Janów w województwie śląskim. Mam tu rodzinę, znam to miejsce od podszewki.

Parę słów o wsi

Janów jest wsią w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów, przy krzyżujących się drogach : krajowej nr 46 oraz drogą wojewódzką nr 793.

Dawniej Janów był miastem, założył je Jan Aleksander Koniecpolski. Lokacja miejska została uzyskana w 1696 roku, jednakże został zdegradowany w 1870 r.

Do roku 1954 była tu siedziba gminy Potok Złoty.

W okresie 1954-1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Janów, a w latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa częstochowskiego, już oczywiście nieistniejącego.

W 2008 we wsi mieszkało 964 mieszkańców.

Od wschodu Janów jest „zrośnięty” ze wsią Ponik, gdzie mieszka 356 osób, a samej granicy trudno szukać w terenie, jest niezauważalna. Można powiedzieć, że właściwie za kapliczką na drodze prowadzącej w kierunku Lelowa jest już teren Ponika.

Geograficznie Janów jest położony na przełomie mezoregionu Wyżyny Częstochowskiej i mezoregionu Progu Lelowskiego, nad rzeką Wiercicą- prawym dopływem Warty.

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janowie

Jest ona parafią rzymskokatolicką, należącą do dekanatu Żarki, archidiecezji częstochowskiej. Utworzona w 1912 roku.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najśiętszej Maryi Panny w Janowie

„Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Janowie, należący do dekanatu Żarki archidiecezji częstochowskiej.

Obecna świątynia została wzniesiona w stylu neobarokowym w latach 1921-1923, według projektu arch. Wacława Nowakowskiego. We wnętrzu znajduje się polichromia wykonana w latach 80. XX wieku, która zastąpiła poprzednie malowidła wykonane w latach 40. XX wiekuOłtarz główny w kościele nosi cechy stylu neobarokowego, podobnie jak ambona ozdobiona rzeźbami trzech aniołów. Wyposażenie budowli reprezentują m.in. kielich wykonany w XVIII wieku oraz monstrancja pochodząca z 1854 roku. Przy wejściu do świątyni znajdują się dwie tablice. Pierwsza z nich jest poświęcona kapitanowi Jerzego Kurpińskiego, dowódcy oddziału Armii Krajowej „Ponury”. Z kolei druga jest dedykowana księdzu Leonowi Kuchcie i organiście Władysławowi Misterkowi, którzy zginęli z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej[1

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Niepokalanego_Poczęcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Janowie

Podsumowanie

Nawet przejeżdżając przez niewielkie miejscowości staram się je obejrzeć choć przelotnie, a do Janowa mam sentyment, bo mam tu ciocię i wujka. Wielokrotnie spędzałam tu wakacje.

Następną miejscowością w drodze na Żarki jest Złoty Potok, który już opisałam na tej stronie, jest tam Pałac Raczyńskich, Muzeum im.Zygmunta Krasińskiego tego od szkolnej lektury Nie-boska komedia , jest tam staw Irydion, piękny zabytkowy park.

Za Złotym Potokiem warto zwiedzić źródła Zygmunta i Anny , gdzie można prosto ze strumienia napić się wody, choć ostatnio chyba nie jest to możliwe, bo woda zawierała jakieś mikro-żyjątka, zatem warto czytać tablice informacyjne.

Samo ujrzenie bijących ze skały źródeł już jest fajne, nie trzeba pić zeń wody 🙂

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj