Szanowni Sympatycy 50ok.pl dzisiaj chciałam Wam pokazać piękny deptak w Inowrocławiu, który wiedzie do rynku.
Mąż Johanki śmiał się ze mnie, bowiem ja się tak interesowałam zabytkowymi budynkami, że co chwilę się zatrzymywałam, skutecznie opóźniając marsz, w zachwycie kontemplując piękno kamienic, spotykając figurki – żaczki, które opisałam w innym felietonie, że nasza wędrówka tym deptakiem trwała dłużej niż bym szła w normalnym tempie.
Ale ja przecież musiałam zrobić zdjęcia, by je pokazać Państwu na tej stronie.
Budynek Wód Polskich w Inowrocławiu
Po drodze spotkałam oczywiście budynek Wód Polskich, którego wygląd określiłam sarkastycznie „bida z nędzą”. Oceńcie Sami.
Tablice informacyjne i szczegóły, które dostrzegam
Oczywiście jak idę, gdziekolwiek jestem, dostrzegam tablice pamiątkowe, które, o zgrozo ! czytam, czego statystyczny turysta nie robi. Dzięki temu wiele się dowiaduję, gdyż po przybyciu do domu kiedy przygotowuję felietony moja wiedzę pogłębiam. Wtedy moje zwiedzanie staje się pełniejsze.
Deptak zachwyca pięknem
Spacerując deptakiem, można zapomnieć o całym świecie, a otaczające nas piękno zabytków jest nie do opisania. Musicie tu przyjechać!
Przepiękne stare kamienice w Inowrocławiu zachwycają
Spójrzcie na zabytkowe budynki , zbudowane w systemie muru pruskiego, w środku miasta, coś wspaniałego.
Urząd Gminy Inowrocław
„Gmach, który obecnie jest siedzibą Urzędu Gminy Inowrocław wybudowano ok. roku 1830 dla pruskiego Królewskiego Sądu Ziemiańskiego. W owych czasach budynek był najbardziej okazałą kamienicą w Inowrocławiu. Dwupiętrowy, podpiwniczony, z parterem, kryty był dachem siodłowym z ceramiki. Zastosowane przez architekta podziały podkreślały klasycystyczny porządek budowli. Kondygnacja piwniczna została zaznaczona niewielkim cokołem, zaś wyższe piętra stylowymi gzymsami. W parterze ulokowano skromnie obramowany portal, zaś na wysokości I piętra znajdował się balkon ponad którym zaplanowano wykusz z zegarem. Wypada nadmienić, że ów zegar był jednym z pierwszych zegarów publicznych na terenie pruskiego Inowrocławia. Monumentalny charakter gmachu podkreślał znajdujący się przed nim plac, który w zamyśle architekta został połączony z budynkiem w harmonijną całość.”
źródło:http://www.arch.bip.inowroclaw.ug.gov.pl/print.php?art=3470
Piękne kamienice zachwycały mnie na każdym kroku, musicie tu przyjechać, by zrozumieć, o czym mówię, bowiem atmosfery miasta nie sposób oddać na żadnej fotografii.
Podsumowanie
To kolejny felieton o Inowrocławiu, napisałam ich kilka .
Już teraz zapraszam do Inowrocławia, miasto jest niezwykłe i zachwycające.
Johanka
Errata , uzupełnienie
Nieznana rzeźba, pomnik , symbol? Nie wiem co to jest ale ładne. Zdjęcia z auta.