Hostynne – na wschodzie Polski

0
381

Kiedy w maju 2023 około 6 rano przejeżdżałam tu z małżonkiem naszym busem, zobaczyłam wieżę kościelną na wsi, skręciliśmy i zatrzymaliśmy się w malowniczej wsi Hostynne.

Parę słów o wsi

Hostynne – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Werbkowice. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 74.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Wieś jest sołectwem w gminie Werbkowice[6]. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 319 mieszkańców[7] i była jedenastą co do wielkości miejscowością gminy Werbkowice.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Hostynne

Parę słów o historii

„Ostatnim właścicielem dóbr ziemskich Hostynne był Adam, Marian hr. Komorowski-Suffczyński herbu Korczak[9]. Od 1920 do 1935 roku w Hostynnem brytyjscy kwakrzy zorganizowali punkt udzielania pomocy dla okolicznej ludności[10]. Od 18 czerwca do 6 lipca 1941 r., podczas kampanii wschodniej w trakcie II wojny światowej, w Hostynnem mieściła się niemiecka baza sił powietrznychIII RzeszyLuftwaffe[11]. Był to samodzielny oddział Jagdgeschwader 3 JG 3 dowodzony przez OberstltGünther Lützow[12]. Stacjonowały tu jednostki z Gruppe II pod dowództwem HptmLothar Keller oraz Gruppe III pod dowództwem HptmWalter Oesau[13].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hostynne#Historia

Kościół pw.Świętego Jana Chrzciciela i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza we wsi Hostynne

Kościół św. Jana Chrzciciela i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Hostynnem – parafialny kościół w Hostynnem, wzniesiony w latach 1889-1890 jako cerkiew prawosławna.

Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego i św. Jana Chrzciciela została wzniesiona w latach 1889-1890 w stylu bizantyńsko-rosyjskim według projektu Wiktora Syczugowa na miejscu starszej świątyni unickiej[1]. Poświęcenia świątyni dokonał 30 września 1890 protoprezbiter Joann Goszowski[1].

Według informacji diecezji zamojsko-lubaczowskiej budynek został przejęty przez Kościół łaciński w 1919, zaś rekoncyliowany na kościół w 1949[2]. B. Seniuk twierdzi, że dawną cerkiew zaadaptowano na kościół dopiero po II wojnie światowej[1]Grzegorz Jacek Pelica wskazuje, że jeszcze w 1927 w Hostynnem funkcjonowała parafia prawosławna[3].

Budynek został poważnie zniszczony w okresie II wojny światowej i w latach 50. XX wieku został wyremontowany. W 1964 przebudowano jego wieże, usuwając elementy typowe dla architektury cerkiewnej. Kościół jest jednonawowy[2].

W sąsiedztwie budynku znajdował się unicki, a następnie prawosławny cmentarz, zniszczony po przejęciu obiektu przez Kościół katolicki. Z nekropolii pozostał jeden, datowany na r. 1885, nagrobek[4].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Jana_Chrzciciela_iŚwiętych_Apostołów_Szymona_i_Judy_Tadeusza_w_Hostynnem

Podsumowanie

Jak widzicie nawet przejeżdżając można coś ciekawego zobaczyć, czasem nasze niespodziewane odkrycia zaskakują i nas, „starych” turystów.

Trzeba jeździć po Polsce, wiele do odkrycia czeka. Zwłaszcza, gdy się zwiedza spontanicznie , jak ja.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj