W maju 2023roku, w czasie Wyprawy Johanki naszym busem , którym podróżujemy i zwiedzamy spontanicznie, poszliśmy rozprostować nogi, odkryliśmy coś niezwykłego. Skręciliśmy gdzieś w boczną drogę niedaleko Hrubieszowa…
Spacerowaliśmy chwilę i nagle oczom naszym ukazał się pomnik , świetnie odnowiony, zadbany, w środku lasu, przy bocznej drodze.
Musiałam się wrócić do auta po komórkę i na szybko zrobiłam kilka zdjęć, bo trzeba przyznać, że komary na tym rejonie są dorodne i nas pokąsały w ciągu tych kilku minut.
Skąd się wziął pomnik ?
Opis z strony Służby Więziennej ZK Hrubieszów – jest tak ciekawy, że cytuję w całości
„Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Hrubieszowie po raz kolejny upamiętnili poległych w walce o wolność i niepodległość ojczyzny w latach 1939-1945.
Historia jest nieodzownym czynnikiem wychowania. Dzięki niej widzimy siebie. Poprzez świadomość i pamięć historyczną kształtują się narody i ich tożsamości. Wspólna historia i utożsamianie się z nią wszystkich pokoleń, jest niezwykle ważnym czynnikiem tworzenia się narodowej kultury, a przez to i spajania narodu jako całości. W dziejach Naszej ojczyzny można znaleźć liczne ofiary patriotyzmu i walki o narodową wolność. Tym ważniejsze dla każdego z Nas powinno być upamiętnianie dziejów narodu, tak aby historia bohaterów nie stała się czymś obcym i obojętnym dla kolejnych pokoleń Polaków.
„Dobrze ten schował, kto schował w pamięci” – Dante Alighieri
Dlatego też w dniu 18 maja 2021 r. grupa funkcjonariuszy tutejszej jednostki penitencjarnej udała się do miejscowości Brodzica k. Hrubieszowa w celu uporządkowania terenu przy Pomniku wzniesionego ku czci poległych w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1939 – 1945 pod hasłem „Safarowszczyzna”. Monument odsłonięto we wrześniu 1964 r.
Rys historyczny
Okres II wojny światowej boleśnie dotknął mieszkańców Hrubieszowa, którzy dzielnie stawiali opór najeźdźcom. We wrześniu 1939r. dwukrotnie zmieniały się władze okupacyjne. Najpierw 14 września 1939 r. wkroczyły tu wojska niemieckie, a 17 września oddziały Armii Czerwonej. W październiku powrócili Niemcy i wprowadzili w mieście terror dokonując licznych egzekucji. Walki nasiliły się w 1943 r., a ich rezultatem było spalenie niemal wszystkich wsi polskich i ukraińskich między Bugiem a Huczwą. Na terror mieszkańcy odpowiedzieli zorganizowanym ruchem oporu. Początek ruchu podziemnego dali oficerowie i podoficerowie 2 pułku Strzelców Konnych. Z niego wywodził sie walczący do poł. 1940r. mjr Henryk Dobrzański „Hubal”. Działały tu: Tajna Armia Polska, Służba Zwycięstwu Polski, ZWZ. W lutym 1942 r. powstała AK. Powiat Hrubieszowski był jednym z obwodów Inspektoratu Zamojskiego AK. Obwód podzielony został na rejony, w jednym z nich w IV rejonie AK Południe walczył kilkusetosobowy oddział BCH „Rysia”, zamordowanego już po wyzwoleniu w Kryłowie. Za zasługi w walce z okupantem Hrubieszów został odznaczony w 1977 r. Krzyżem Grunwaldu II klasy. Tragedię okupacyjną ludności Hrubieszowa upamiętniają pomniki i tablice pamiątkowe.
źródło: https://www.miasto.hrubieszow.pl/page/historia-miasta
opracowanie: plut. Damian Fedziuryna”
źródło:https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-hrubieszowie-pamiec-pozostaje
Podsumowanie
Gdyby nie sposób naszych podróży, zwiedzanie bez planu, spontaniczne, w życiu bym tu nie trafiła.
Dziękuję funkcjonariuszom SW ZK Hrubieszów za działania polegające na utrzymaniu porządku i dbaniu o ten pomnik. To jest godny podkreślenia współczesny patriotyzm.
Johanka