Jechaliśmy w kierunku Hrubieszowa, po drodze napotkaliśmy małe, magiczne Horodło, w którym było tyle ciekawych miejsc, że postanowiłam je opisać w kilku reportażach. Zapraszam na część czwartą.
Parę słów o wsi
„Horodło (lit.Horodle) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło[5][6]. Leży na obszarze Grzędy Horodelskiej, na lewym brzegu Bugu.
Horodło było dawniej miastem, lokowane w 1413 roku, w XVI wieku położone w województwie bełskim[7]. W 1570 roku należało do starostwa horodelskiego[8]. W latach 1975–1998 w województwie zamojskim.
Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Horodło[9]. Według Narodowego Spisu Powszechnego (marzec 2011 r.) liczyła 1035 mieszkańców i była drugą co do liczby ludności miejscowością gminy[10].
Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Świętego Jacka i Matki Bożej Różańcowej[11].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Horodło
Horodelskie lwy
„Lwy horodelskie – dwie wapienne rzeźby przedstawiające naturalnej wielkości kamienne lwy siedzące na postumentach. Rzeźby znajdują się w parku we wsi Horodło w województwie lubelskim.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lwy_horodelskie
Historia lwów
„Ich powstanie datuje się na XVIII wiek. Niektóre ślady historyczne wskazują, że pierwotnie znajdowały się one na zamku króla Władysława Jagiełły w Horodle. Przed 1939 rokiem były ozdobą portyku nieistniejącego już dworu w Wieniawce[1] Od 1967 r. lwy odpoczywają w sercu parku – tam, gdzie kiedyś stał ratusz[2].”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lwy_horodelskie#Historia
Wygląd lwów
„Siedzące na postumentach podobizny lwów wykonane zostały z kamienia, dokładnie skały wapiennej. Cechują się elementami klasycznymi oraz antycznymi.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Lwy_horodelskie#Wygląd
Odnowienie lwów
„Lwy odnowiono w 2010 r. z powodu zbliżającego się 600-lecia podpisania Unii Horodelskiej i 150-lecia usypania kopca Unii Horodelskiej[3].”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Lwy_horodelskie#Odnowienie
Podsumowanie
Zapraszam na kolejną relację z przepięknego Horodła. Warto tu przyjechać.
Johanka