Horodło – piękny kościół Św. Jacka

0
219

Jechaliśmy w kierunku Hrubieszowa, po drodze napotkaliśmy małe, magiczne Horodło, w którym było tyle ciekawych miejsc, że postanowiłam je opisać w kilku reportażach. Zapraszam na część trzecią.

Parę słów o wsi

Horodło (lit.Horodle) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło[5][6]. Leży na obszarze Grzędy Horodelskiej, na lewym brzegu Bugu.

Horodło było dawniej miastem, lokowane w 1413 roku, w XVI wieku położone w województwie bełskim[7]. W 1570 roku należało do starostwa horodelskiego[8]. W latach 1975–1998 w województwie zamojskim.

Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Horodło[9]. Według Narodowego Spisu Powszechnego (marzec 2011 r.) liczyła 1035 mieszkańców i była drugą co do liczby ludności miejscowością gminy[10].

Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Świętego Jacka i Matki Bożej Różańcowej[11].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Horodło

Kościół Św. Jacka w Horodle

Kościół Najświętszej Maryi Panny i świętego Jacka w Horodle – kościół parafialny, podominikański, wybudowany w stylu późnobarokowym.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jacka_w_Horodle

Wyposażenie

„Przedmioty cenne i zabytkowe:

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jacka_w_Horodle#Wyposażenie

Historia

„Pierwsze wzmianki o kościele w Horodle pochodzą z 1425 r. Był to kościółek przyklasztorny dominikanów. Został on spalony w wyniku najazdu Tatarów. Kolejna świątynia została konsekrowana w 1603 roku, lecz także i ona została zniszczona podczas Powstania Chmielnickiego. Prace przygotowawcze pod obecny kościół zostały rozpoczęte w 1739 roku z fundacji Joanny i Ambrożego Strutyńskich, starostów horodelskich. Budowę zakończono w 1758 roku. Data ta jest widoczna na łuku tęczowym. W 1852 roku w wyniku pożaru odpadły stiuki pokrywające sklepienie. Zachowała się jedynie ich niewielka część na ścianach. Obecny kościół ma charakter obronny o czym świadczą bardzo grube, blisko dwumetrowe, mury wzmocnione pod oknami oraz dwie cylindryczne baszty ze schodami na strych.

2006 roku ksiądz proboszcz Henryk Krukowski rozpoczął prace remontowe, mające na celu osuszenie murów. Prace te trwały do 2008 roku.”

źródło;https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jacka_w_Horodle#Historia

Wnętrza kościoła powalają na kolana swym pięknem i rozmachem .

Jak zwiedzałam, siedziałam dobre pół godziny w ławce rozglądając się dookoła.

Podsumowanie

Zapraszam na kolejną relację z Horodła . W jednym miejscu tyle interesujących rzeczy. Warto tu przyjechać, by zobaczyć na własne oczy.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj