Jechaliśmy w kierunku Hrubieszowa, po drodze napotkaliśmy małe, magiczne Horodło, w którym było tyle ciekawych miejsc, że postanowiłam je opisać w kilku reportażach. Zapraszam na część trzecią.
Parę słów o wsi
„Horodło (lit.Horodle) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło[5][6]. Leży na obszarze Grzędy Horodelskiej, na lewym brzegu Bugu.
Horodło było dawniej miastem, lokowane w 1413 roku, w XVI wieku położone w województwie bełskim[7]. W 1570 roku należało do starostwa horodelskiego[8]. W latach 1975–1998 w województwie zamojskim.
Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Horodło[9]. Według Narodowego Spisu Powszechnego (marzec 2011 r.) liczyła 1035 mieszkańców i była drugą co do liczby ludności miejscowością gminy[10].
Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Świętego Jacka i Matki Bożej Różańcowej[11].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Horodło
Kościół Św. Jacka w Horodle
„Kościół Najświętszej Maryi Panny i świętego Jacka w Horodle – kościół parafialny, podominikański, wybudowany w stylu późnobarokowym.”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jacka_w_Horodle
Wyposażenie
- monstrancja z 1862 roku
- złoty kielich z 1604 roku”
„Przedmioty cenne i zabytkowe:
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jacka_w_Horodle#Wyposażenie
Historia
„Pierwsze wzmianki o kościele w Horodle pochodzą z 1425 r. Był to kościółek przyklasztorny dominikanów. Został on spalony w wyniku najazdu Tatarów. Kolejna świątynia została konsekrowana w 1603 roku, lecz także i ona została zniszczona podczas Powstania Chmielnickiego. Prace przygotowawcze pod obecny kościół zostały rozpoczęte w 1739 roku z fundacji Joanny i Ambrożego Strutyńskich, starostów horodelskich. Budowę zakończono w 1758 roku. Data ta jest widoczna na łuku tęczowym. W 1852 roku w wyniku pożaru odpadły stiuki pokrywające sklepienie. Zachowała się jedynie ich niewielka część na ścianach. Obecny kościół ma charakter obronny o czym świadczą bardzo grube, blisko dwumetrowe, mury wzmocnione pod oknami oraz dwie cylindryczne baszty ze schodami na strych.
W 2006 roku ksiądz proboszcz Henryk Krukowski rozpoczął prace remontowe, mające na celu osuszenie murów. Prace te trwały do 2008 roku.”
źródło;https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jacka_w_Horodle#Historia
Wnętrza kościoła powalają na kolana swym pięknem i rozmachem .
Jak zwiedzałam, siedziałam dobre pół godziny w ławce rozglądając się dookoła.
Podsumowanie
Zapraszam na kolejną relację z Horodła . W jednym miejscu tyle interesujących rzeczy. Warto tu przyjechać, by zobaczyć na własne oczy.
Johanka