Horodło – drewniany kościół Św. Mikołaja Cudotwórcy oraz Podwyższenia Krzyża Świętego oraz interesujące pomniki przy kościele

0
217

Jechaliśmy w kierunku Hrubieszowa, po drodze napotkaliśmy małe, magiczne Horodło, w którym było tyle ciekawych miejsc, że postanowiłam je opisać w kilku reportażach. Zapraszam na część drugą.

Parę słów o wsi

Horodło (lit.Horodle) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło[5][6]. Leży na obszarze Grzędy Horodelskiej, na lewym brzegu Bugu.

Horodło było dawniej miastem, lokowane w 1413 roku, w XVI wieku położone w województwie bełskim[7]. W 1570 roku należało do starostwa horodelskiego[8]. W latach 1975–1998 w województwie zamojskim.

Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Horodło[9]. Według Narodowego Spisu Powszechnego (marzec 2011 r.) liczyła 1035 mieszkańców i była drugą co do liczby ludności miejscowością gminy[10].

Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Świętego Jacka i Matki Bożej Różańcowej[11].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Horodło

Kościół św. Mikołaja Cudotwórcy i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle

Kościół św. Mikołaja Cudotwórcy i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle – kościół rzymskokatolicki, dawniej cerkiew neounicka w Horodle.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Mikołaja_i_Podwyższenia_KrzyżaŚwiętego_w_Horodle

Historia

Cerkiew została wybudowana w 1928 roku na miejscu wcześniejszej, która uległa zniszczeniu na skutek pożaru. Budowę ukończono w 1932 roku. Poświęcenia świątyni dokonał w 1937 roku w obrządku bizantyjskim biskup Mikołaj Czarnecki[2].

W latach 50. cerkiew została przejęta przez władze komunistyczne i przeznaczona na magazyn. W tym okresie obiekt okradziono i zdewastowano. Budynek został oddany kościołowi rzymskokatolickiemu w 1985 roku. Wtedy rozpoczął się remont generalny trwający dwa lata. Renowacja została zakończona 14 września 1988 roku. Cerkiew po odbudowie rekonsekrował biskup pomocniczy lubelski Ryszard Karpiński.

Wystrój świątyni nawiązuje do przedwojennego. Kościół przystosowany jest do liturgii w rycie bizantyjskim. We wnętrzu znajduje się zabytkowy ikonostas z XVIII wieku.

Okolicznościowo w kościele odprawiane są liturgie w katolickich obrządkach: bizantyjsko-ukraińskim i bizantyjsko-słowiańskim.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Mikołaja_i_Podwyższenia_KrzyżaŚwiętego_w_Horodle#Historia

Na tablicy z brązu z różą pisze:

Pamięci Ukraińców, mocnych sumień chroniących polskich sąsiadów przed mordami organizacji ukraińskich nacjonalistów i ukraińskiej powstańczej armii w okresie drugiej wojny światowej.”

Stowarzyszenie 10 czerwca, Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej A.D. 2010″

Podsumowanie

Zapraszam na kolejną relację z Horodła, naprawdę warto tu przyjechać.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj