Fantastyczna fontanna w Oleśnie!

0
2854

Fantastyczna fontanna w Oleśnie!

Olesno prawa miejskie nabyło w 1275r. Jednak pierwsza wzmianka na temat osady pojawiła się w dokumencie erekcyjnym kościoła św. Michała w 1226r. wydanym przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. W dokumencie został stwierdzony fakt istnienia w Oleśnie komory celnej należącej właśnie do biskupa. Olesno zawdzięcza to swojemu położeniu na styku szlaków: „Bursztynowego” – z Gdańska na południe oraz szlaku „Książęcego”- od Krakowa przez Wrocław na zachód.

Na przestrzeni dziejów, wraz ze zmianami zachodzącymi w tej części Europy, Olesno zmieniało swoją przynależność. Najpierw należało do książąt z linii Piastów opolskich, później Hohenzollernów, Habsburgów, a następnie Prus. Na podstawie dokumentów pochodzących z 1905r. dla 56% mieszkańców językiem ojczystym był niemiecki, dla 35% polski, a 6% deklarowało dwujęzyczność. Jednak już w 1920r. w plebiscycie górnośląskim 473 osoby opowiedziały się za przyłączeniem Olesna do Polski, a jedynie 286 chciało pozostawienia miasta w granicach Niemiec.

Podczas II Wojny Światowej miasto zostało w dużej części zniszczone. W 1945r. wkroczyły wojska Armii Czerwonej, a władzę przejęła administracja polska. W latach 1945 – 1950 Olesno i Ziemia Oleska wchodziły w skład województwa Śląsko – Dąbrowskiego, z siedzibą władz wojewódzkich w Katowicach. W 1950 r. weszło w skład województwa opolskiego, a w 1975 r. województwa częstochowskiego. Po reorganizacji administracyjnej kraju, od 1999r. Olesno weszło na powrót w skład województwa opolskiego.

Olesno posiada zabytkowy układ urbanistyczny – kwadratowy rynek z odchodzącymi ośmioma ulicami. Otoczone jest pozostałościami po murach obronnych z XVII w. Znajduje się tutaj kościół św. Michała, zbudowany w 1374 r., neobarokowy kościół Bożego Ciała z 1913 r. oraz ewangelicki kościół z XIX w. W Oleśnie znajdziemy również ratusz z 1820 roku oraz muzeum regionalne, a także drewniany kościół św. Rocha na grodzisku. Na terenie Olesna znajduje się również żydowski cmentarz – Kirkut, jednak jego stan jest zaniedbany, dlatego też jest on zamknięty dla zwiedzających.

Wielką atrakcją jest ta fontanna z moich zdjęć, ale miasto wybudowało już ich więcej, w sumie są trzy .

Organizowane są pokazy multimedialne  z muzyką i pokazem kolorowych świateł.

źródło: https://wikitravel.org/pl/Olesno

Znalazłam takie amatorskie nagranie ,trochę jakość szwankuje, ale możecie sobie wyobrazić tę fontannę.Johanka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj