Wieluń – Kościół pw Zwiastowania Pańskiego i Klasztor Ojców Franciszkanów

0
424

W czasie naszej krótkiej wizyty w Wieluniu, w 30 stopniowym sierpniowym upale w 2022 roku zwiedzaliśmy na szybko centrum Wielunia, dzisiaj kolejna relacja.

Widoczne koło kościoła i klasztory tablice i krzyże z logo NSZZ Solidarność świadczyły o udziale i wsparciu Ojców Franciszkanów w walkę o demokrację i przemiany w kraju w 1981 roku i później- dla tamtejszych związkowców i działaczy opozycji demokratycznej.

Klasztor Franciszkanów w Wieluniu

Klasztor Franciszkanów w Wieluniu − franciszkański dom zakonny, wchodzący w skład prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, na terenie archidiecezji częstochowskiej, w województwie łódzkim, w Wieluniu, przy ul. Reformackiej.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_Franciszkanów_w_Wieluniu

Kilka słów o historii

„Fundacja pochodząca z 1629, początkowo należąca do wielkopolskiej prowincji reformatów św. Antoniego. Jej fundatorami byli: Marcin Wierusz KowalskiPaweł Niewęgłowski i ks. Franciszek Frakstyn[1]. Klasztor był wznoszony w latach 1629-1634. W latach 1645-53 klasztor był schronieniem zakonników irlandzkich, uchodzących ze swego kraju przed prześladowaniem religijnym. W 1655 roku Szwedzi splądrowali zespół klasztorny, w latach 1662-1800 w zakonie działało wyższe seminarium duchowne. W latach 1737-1754 klasztor rozbudowano do dzisiejszych rozmiarów. 1864 został skasowany ukazem carskim za zaangażowanie zakonników w powstaniu styczniowym. W 1921 ponownie objęty przez zakon i wrocławską prowincję św. Jadwigi. W 1923 wszedł w skład odrodzonej prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce[1]. W okresie międzywojennym pełnił funkcję nowicjatu. W okresie powojennym częściowo zajęty przez państwo na cele publiczne. Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego posiada unikalną polichromię, poddaną po II wojnie światowej gruntownej renowacji[2][3]. Zbudowany został w stylu barokowym, murowany, orientowany, jednonawowy. Wewnątrz wystrój rokokowy. W klasztorze znajdują się obrazy franciszkańskiego malarza XIX-wiecznego o. Rafała Ernesta Credo.W 1936 w klasztorze był wikarym konwentu sługa Boży o. Euzebiusz Huchracki OFM

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_Franciszkanów_w_Wieluniu

Podsumowanie

W czasie zwiedzania trwały prace konserwatorskie, spotkałyśmy dwie panie, które ich dokonywały, szacunek, a takim upale na rusztowaniu…

Cały obiekt jest godzien zobaczenia, polecam Wam. Wieluń jest piękny.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj