Dziwnów – miasteczko na urlop nad morzem

0
874

Krótki pobyt w jakimś miejscowości tez jest fajny. Wracając z Dźwirzyna do Świnoujścia, po drodze na chwilę wstąpiliśmy do Dziwnowa.

W pierwszej chwili uderzyła mnie cisza, spokój, nawet nie było za dużo turystów. Wprawdzie był to sierpień, ale jednak – gdzie indziej było dużo ludzi.

Kilka słów o Dziwnowie

Dziwnów: historyczne nazwy:Dyuennow, Diuenow, Dievenau, Dievienow ( niem.) to obecnie miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej.

Jest to miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem i portem morskim.

Leży w środkowej części wybrzeża województwa, w północnej części powiatu Kamień Pomorski. Jest położone nad Bałtykiem, przy ujściu cieśniny Dziwny do morza.

W latach 1946-1998 administracyjnie należało do województwa szczecińskiego.

Pierwsze wzmianki o osadzie – wspomniana jest w 1170 roku.

W średniowieczu przez Dziwnów wiódł ważny szlak handlowy z Zalewu Szczecińskiego do Bałtyku. Dziwna zapiaszczyła się i przez ten fakt straciła znaczenie handlowe.

Dziwnów ma prawa miejskie od 1 stycznia 2004 roku.

Plaża w Dziwnowie

Piękna jest plaża rozległa i czysta.

Z ciekawostek podam, że w roku 1900 oddano do użytku budowane od 1892 falochrony.

W okresie 1958-63 przebudowano falochrony do obecnych rozmiarów: wschód 351 m, a zachód 342 m, a do 1972 miejscowość miała status osiedla typu miejskiego.

Z kart historii : lata 1820-30 to okres, kiedy do Dziwnowa zaczęli przyjeżdżać pierwsi kuracjusze, to spowodowało rozwój Dziwnowa w kierunku kąpieliska morskiego. Od roku 1823 znany jest jako uzdrowisko.

Kiedy w 1896 roku odkryto złoża solankowe, powstały łazienki solankowe i borowinowe. Aż krótkiego okresu po wojnie to uzdrowisko funkcjonowało . Obecnie solanki nie są użytkowane.

Pomnik Zwycięstwa

Jak zwykle, jadąc trasą dostrzegam różne pomniki, tablice i inne. Tak też było tym razem- pomnik Zwycięstwa w Dziwnowie przyciągnął moją uwagę. Zaparkowaliśmy „na szybko” i na krótko, poszłam zrobić zdjęcia.

Odczytałam z tablicy, ze został odsłonięty w 1963 roku ku czci poległych w walkach o Mierzeję Dziwnowską ( w marcu 1945 r) -żołnierzy 2. Warszawskiej Dywizji Piechoty.

Za swoje dokonania bojowe dywizja została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. Odznaczenie to było przyznawane w latach 1944-1992 za „bohaterskie czyny w walce zbrojnej z okupantem”.

Pomnik przedstawia równoramienny krzyż z dwoma osadzonymi na tarczy mieczami- symbolami zwycięstwa nad wojskami Zakonu Krzyżackiego w bitwie pod Grunwaldem ( 15 lipca 1410 roku).

Kościół w Dziwnowie

Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca ma charakter współczesny, jest w środku miasta.

Poświęcony 28 sierpnia 1977. Kościół ma kształt łodzi i nawiązuje swoim wyglądem i symboliką do pierwotnego kościoła. Podkreśla trud pracy na morzu. Powstał na miejscu remizy ratownictwa morskiego.

Perełeczka rodem z PRL

Aby przypomnieć sobie jak kiedyś wyglądała turystyka i miejsca noclegowe, przez płot ( było zamknięte na głucho) zrobiłam kilka zdjęć tych obiektów. Spod łuszczącej sie farby odczytałam, że stanowiły one własność jakiejś uczelni.

Podsumowanie

Byłam w Dziwnowie krótko, przejazdem, ale zachwyciło mnie ono spokojem i przytulnością.

Mieszkańcy bardzo życzliwi wobec turystów.

Polecam tradycyjne „ruszenie się” z kanapy, zwiedzanie pięknej ziemi województwa zachodniopomorskiego i to o każdej porze roku.

Naładujemy akumulatory, lepiej spojrzymy na świat!

Poleca Wam

Johanka

Dziwnów_fot.Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj