Cieszyn – miasto godne odwiedzenia

0
333

Jak wiecie jeździmy busem z moim ukochanym małżonkiem po Polsce, nasza wizyta w Cieszynie była krótka, bo padało, ale niedaleką Wisłę zwiedziłam, felieton zamieściłam na tej stronie. Było to w sierpniu 2017 roku.

Udaliśmy się na krótki wypad do Cieszyna. Szukając w deszczu parkingu, przez przypadek trafiliśmy na żydowski cmentarz (kirkut) który tu opisałam na stronie jakiś czas temu, okazuje się, że to „młodszy” cmentarz, bo jest jeszcze inny, starszy, a to oznacza, że muszę tu wrócić, by nadrobić zwiedzanie.

Ostatecznie zaparkowaliśmy w centrum, co było trudne, wiele aut zaparkowanych – resztę trasy pokonaliśmy pieszo. Pogoda nie sprzyjała…

Uliczka Cieszyńskich Kobiet

Weszliśmy na Wzgórze Zamkowe, na którym jest zamek, natrafiliśmy na coś, co pierwszy raz spotkałam, na trasie naszych podróży, mianowicie : Uliczkę Cieszyńskich Kobiet, która z imienia i nazwiska podkreśla zasługi znanych cieszynianek.

„Uliczka Cieszyńskich Kobiet – pomnik w postaci instalacji plenerowej składającej się z osiemnastu geometrycznych lamp umieszczonych wzdłuż alejki ciągnącej się równolegle do wschodnich murów Pałacu Myśliwskiego Habsburgów na wzgórzu zamkowym w Cieszynie. Uliczka honoruje zasłużone dla Śląska Cieszyńskiego kobiety. Pomysł zrealizowano w 2010 dzięki Stowarzyszeniu Klub Kobiet Kreatywnych[1] przy wsparciu Zamku Cieszyn[2][3]. Jest to jeden z unikalnych tego typu projektów w Polsce.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Uliczka_Cieszyńskich_Kobiet

„Uliczka powstała w trzech etapach. W 2010 podczas uroczystego otwarcia odsłonięto siedem lamp, a trzy lata później, z inicjatywy Władysławy Magiery, kolejne dziewięć, które ufundowane zostały przez rodziny i przyjaciół uhonorowanych kobiet[9][10][11].W 2017 Telewizja Polska przygotowała film o upamiętnieniu. Narratorką w filmie jest Władysława Magiera[4][12].W 2018 przybyły kolejne dwie lampy poświęcone członkiniom Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego – pierwszego lokalnego rządu na ziemiach polskich po I wojnie światowej[13]. Była to inicjatywa Zamku Cieszyn[14].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Uliczka_Cieszyńskich_Kobiet

Uliczka Cieszyńskich Kobiet nocą

„Pomniki w formie lamp zostały wykonane z konglomeratu LG Hi-macs, który przepuszcza rozproszone światło[15][16]. Zaprojektowały je Sabina Knapczyk-Marek[17] i Aleksandra Satława[16]. O projekcie powiedziały: Obiekty przybrały najprostsze formy sześcianów, by cała uwaga widza skupiła się na obcowaniu z niezwykłymi kobietami, ich życiorysami (…). W mroku świecą… może wskazują drogę dosłownie i w przenośni?[18]. Na każdej z lamp umieszczone jest nazwisko wyróżnionej kobiety, a na obu końcach uliczki znajdują się tablice ze zdjęciami i krótkimi biogramami w języku polskim i angielskim. Teksty opracowała Władysława Magiera[7].

W 2019 ustalono, że uliczce będą patronować Olga Havlová i Danuta Wałęsa, dla których posadzono magnolie

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uliczka_Cieszyńskich_Kobiet

Muzeum warte odwiedzenia

„Zamek w Cieszynie – gród gotyckorenesansowy powstały na bazie wcześniejszego grodu gołęszyckiego i kasztelańskiego na tzw. Górze Zamkowej, będący siedzibą Piastów cieszyńskich. W znacznym stopniu zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej, poza tzw. Wieżą Piastowską oraz rotundą pw. św. Mikołaja ostatecznie rozebrany w połowie XIX wieku.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Cieszynie

Jest tu ekspozycja broni, różnych zabytkowych artefaktów.

Platforma widokowa na Baszcie Piastowskiej

Muzeum zamkowe jest małe , ale przytulne i ciekawe. Mieści się w Baszcie Piastowskiej. Z baszty jest niesamowity widok, chodzi się po zabezpieczonych platformach, szkoda że deszcz padał. Kiedy tam byliśmy, odbywał się festiwal kolorów, młodzież rzucała w siebie farbami w proszku, sama impreza była niedaleko wieży, stąd nie umiałam zrobić zdjęć samej wieży, z reporterskiego obowiązku nadmieniam, ze niedaleko Baszty Piastowskiej jest zabytkowa Rotunda Św.Mikołaja. Gdy ponownie odwiedzę Cieszyn, wszystko opiszę.

Czeski Cieszyn

Przeszliśmy przez granicę, praktycznie orientując się, że jesteśmy w Czechach tylko po napisach i szyldach. Ja byłam zmęczona, by dużo chodzić. Ale parę kilometrów pokonaliśmy, lecz nie za daleko i wróciliśmy do samochodu.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Cieszynie

Jak wiecie drodzy Sympatycy 50ok.pl , Johanka pracowała 10 lat w podobnej szkole w Strzelcach Opolskich (jako Gł. Księgowy), dlatego mam sentyment do szkół muzycznych, widok drzwi do szkoły, których uczniów wielkrotnie gościliśmy w Strzelcach Opolskich podczas Przesłuchań CEA w zakresie różnych instrumentów, zarówno blaszanych jak i drewnianych, które na przestrzeni lat odbywały się w mojej dawnej szkole.

Szkoła ma wejście umiejscowione w bramie, w drodze na zamek.

Cieszyn ma piękny pomnik – cieszyńska Nike

„Pomnik znany jest pod oficjalną nazwą „Pomnik Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę” oraz potocznie jako „Cieszyńska Nike” lub „pomnik Ślązaczki”. Określenie potoczne nawiązuje do mitologicznej Nike lub „Ślązaczki” ze względu na ludowy strój cieszyński, w który ubrana jest kobieca postać na pomniku.

Monument poświęcony jest zawiązanemu w Cieszynie 8 sierpnia 1914 roku Legionowi Śląskiemu, zwanemu także Cieszyńskim. Tworzyło go ok. 600 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego oraz Pogranicza Morawskiego. Legion został włączony do Legionu Wschodniego. Jako część II Brygady Legionów pod dowództwem gen. Józefa Hallera uczestniczył we wszystkich kampaniach wojennych w Karpatach i Besarbii, na Bukowinie i Wołyniu.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Nike_cieszyńska#Nazwa_oraz_dedykacja

„Pomnik został odsłonięty w dniu 28 października 1934 roku przez ówczesnego wojewodę śląskiego Michała Grażyńskiego. W uroczystościach wzięło udział około 15 tysięcy ludzi, w tym weterani Legionu śląskiego oraz przedstawiciele władz i organizacji niepodległościowych[2].Po wybuchu II wojny światowej, już przed południem 1 września 1939 roku został on zburzony przez Niemców. Metalowe części pozostałe w wyniku tej dewastacji zostały uratowane przez cieszyńskich harcerzy i były przechowywane w prywatnych mieszkaniach. Po wejściu Armii Czerwonej na miejscu po pomniku legionów nowe komunistyczne władze zainstalowały „Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej” wykorzystując do tego zachowane fragmenty przedwojennego monumentu. W 1989 roku pomnik dedykowany radzieckiej armii został zburzony, a przy okazji nastąpiła także kompletna rozbiórka pozostałości przedwojennego pomnika Cieszyńskiej Nike.

W dniu 22 marca 2003 roku w Cieszynie zawiązał się „Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika” w składzie:

  • przewodniczący Cichomski
  • Władysław Macura
  • cieszyński artysta-rzeźbiarz prof. Jan Herma
  • Piotr Tomica

Komitet podjął się odtworzenia zniszczonej budowli na podstawie zachowanej dokumentacji i dzięki jego wysiłkom pomnik został zrekonstruowany według projektu prof. Jana Herma. Odlew wykonały Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych. Całość została odsłonięta dnia 7 czerwca 2008 roku, po 74 latach od pierwszego wybudowania i 69 latach od zniszczenia przez Niemców. Na cokole umieszczono napis „Legionistom Ślązakom poległym za Polskę” .”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nike_cieszyńska#Historia

Podsumowanie

Cieszyn jest piękny, bo mogę już stwierdzić podczas mojej krótkiej wizyty, muszę tu wrócić, bo jeszcze parę miejsc zasługuje na opisanie.

Nie siedzimy na kanapie, ale zwiedzajmy Polskę.

Tyle jest jeszcze do odkrycia!

Ta wyprawa była zaplanowana, ale jak wiecie, wiele miejsc odwiedzam spontanicznie.

I to jest to.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj