Samą Żółkiewkę już opisałam, dzisiaj przedstawiam Wam krótko niedawno odsłonięty pomnik Hetmana Żółkiewskiego; tablicę poświęconą zagładzie żółkiewskich Żydów, pomnik ofiar II wojny światowej, dąb pamięci.
Przyjechałam tu mimo zapadającego zmroku, także wybaczcie nie najlepszą jakość zdjęć.
Kiedy odsłonięto pomnik?
„18 listopada 2022 roku w Żółkiewce został uroczyście odsłonięty pierwszy w Polsce okazały monument poświęcony hetmanowi Stanisławowi Żółkiewskiemu (1547-1620) zwycięzcy w słynnej bitwie pod Kłuszynem[9][10].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Żółkiewka-Osada#Historia
Jak czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie o tym wydarzeniu:
„18 listopada w Żółkiewce odsłonięto i poświęcono pomnik Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. To pierwszy w Polsce monument upamiętniający polskiego bohatera narodowego.
Stanisław Żółkiewski, wpisany w poczet najwybitniejszych wodzów w dziejach oręża polskiego, herbu Lubicz urodził się w 1547 roku w Turynce pod Lwowem w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej. Największym osiągnięciem Żółkiewskiego było zwycięstwo w bitwie pod Kluszynem w 1610 roku i zajęcie Moskwy. Zginął podczas bitwy z Turkami pod Cecorą w 1620 roku. Na jego nagrobku umieszczono napis: „Powstanie kiedyś z kości naszych mściciel”. W uznaniu wielkich zasług i dla przypomnienia życiorysu tej wybitnej postaci okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Hetman Stanisław Żółkiewski został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, patronem roku 2020.
Program uroczystości zapoczątkowała msza święta w kościele p. w. św. Wawrzyńca w Żółkiewce w której wziął udział arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik Po jej zakończeniu w asyście wojskowej, żołnierzy 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego, Orkiestry Wojskowej z Lublina i grupy rekonstrukcyjnej przemaszerowano na miejsce odsłonięcia. Pomnik postawiono na skwerze w centrum Żółkiewki, który ukazuje Wielkiego Hetmana dzierżącego w rękach buławę na koniu w galopie. Inicjatywę budowy pomnika zgłosiło Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki. Z tej okazji starosta Andrzej Leńczuk wystosował list okolicznościowy.
W uroczystościach odsłonięcia pomnika udział wzięli między innymi: poseł na Sejm RP Teresa Hałas, przewodniczący Rady Powiatu Witold Boruczenko, wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Księżuk, radni powiatowi: Jan Mróz, Stanisław Repeć, Marcin Zając oraz mieszkańcy Żółkiewki.”
źródło : https://www.krasnystaw-powiat.pl/wiadomosci/57339/odsloniecie-pomnika-hetmana-stanislawa-zolkiewskiego
Pomnik poświęcony zagładzie ludności żydowskiej w Żółkiewce
„W nocy z 7 na 8 października 1939 roku w Żółkiewce doszło do pogromu ludności żydowskiej, w którym zginęło 23 Żydów. Następnie wieś zajęli Niemcy, którzy w maju i sierpniu 1942 roku deportowali 2 tys. Żydów z Żółkiewki do obozu zagłady w Bełżcu. Około 200 Żydów rozstrzelano na miejscu.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Żółkiewka-Osada#Historia
Tablice powstały w 1996, odczytałam to z rejestru zabytków regionu.
Pomnik Poległym i pomordowanym mieszkańcom gminy Żółkiewka w latach 1939-1944
Pomnik odsłonięto 1 września 1983 roku. Nie znalazłam więcej wiadomości , tylko wpis do rejestru zabytków.
Dąb Pamięci bohatera Stefana Bolesty oraz Adama Cimki
Obok dębu dostrzegłam obelisk z tablicą na rzecz lokalnych bohaterów , jednego z nich zastrzelonego przez NKWD.
Podsumowanie
Zapraszam do Żółkiewki, to drugi reportaż o tym miejscu , który powinien Państwa zachęcić do przyjazdu tutaj. Choć już prawie zapadał zmrok warto tu było przybyć w majowy wieczór 2023. Cieszę się, że zobaczyłam te pomniki.
Johanka