Zabytkowy budynek Sądu Rejonowego i Okręgowego i pomnik Marszałka Piłsudskiego w Kaliszu

0
288

Kiedy zaparkowaliśmy auto nad rzeką koło zabytkowego mostu, kątem oka dostrzegliśmy monumentalny budynek i jakiś pomnik, postanowiliśmy go zwiedzić, wracając po zwiedzaniu starego miasta , w drodze do naszego auta.

Byliśmy tu w maju 2022

Zabytkowy Most Żelazny , zwany Trybunalskim

Zwiedzanie Kalisza zakończyliśmy wizytą przed budynkiem Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Oczywiście szliśmy zabytkowym mostem zwanym Trybunalskim bądź Żelaznym.

Jak przeczytałam , powstał w 1909 roku. Most jest, oparty na kratownicowej konstrukcji, nitowany. Jego prokjektantem był miejski architekt A.Herman, o czym informuje tablica erekcyjna.

Początkowo most, którego oświetlenie stanowiły lampy gazowe, nie podobał się mieszkańcom. Mówiono, że jest jak mosty kolejowe i mało elegancki, poza tym nie pasuje do majestatu sądu. Jednakże do dziś jest jednym z charakterystycznych mostów w Kaliszu.

Siedziba Sądu to Pałac Trybunalski w Kaliszu

Pałac Trybunalski w Kaliszu – budynek położony w centrum Kalisza przy alei Wolności, w dzielnicy Śródmieście, znany jako Trybunał. Klasycystycznyempirowy, wzniesiony w latach 1819–1821[2] według projektu Sylwestra Szpilowskiego; wpisany do rejestru zabytków w 1964.

Pod godłem sprawiedliwości znajduje się napis „Suum Cuique” („Każdemu to, co mu się należy”). W 1876 dobudowano dwa skrzydła i przebudowano część wnętrz. Na osi fasady wybudowano dwupiętrowy portyk z czterema parami kolumn, podtrzymujący trójkątny fronton. Przez cały okres swego istnienia służył jako siedziba władzy sądowniczej, przed 1939 znajdował się tam Sąd Okręgowy[3], obecnie mieści się tam siedziba Sądu Rejonowego w Kaliszu[4].

Na cokole prawego skrzydła pałacu znajduje się napis „Przywrócić godność prawu”, wykonany czarną farbą. Napis został wykonany 21 listopada 1981 przez działaczy NSZZ Solidarność[5]. Pomysłodawcą był działacz opozycyjny Bogusław Śliwa, w 1978 zwolniony dyscyplinarnie z prokuratury za próbę oskarżenia funkcjonariuszy MO o morderstwo w okolicach Kalisza. Po 1990 roku trwała dyskusja czy napis powinien zostać usunięty (i przeniesiony w inne miejsce), czy też pozostawiony na ścianie gmachu[6]. W 2016 napis został zabezpieczony specjalną szybą z grubego szkła.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_Trybunalski_w_Kaliszu

Pomnik Marszałka Piłsudskiego w Kaliszu

W setną rocznicę urodzin Marszałka, 5 grudnia 2018 odsłonięto pomnik w Kaliszu. Przypomnijmy, że Naczelnik państwa odwiedził Kalisz trzykrotnie.

Parę danych technicznych : sam pomnik waży ok 600 kg, wykonany z brązu. Sama postać Marszałka ma 2,7 m wysokości, a z cokołem sięga 6 m wysokości.

Autorem rzeźby jest Pan Michał Pronobis z Kielc, natomiast cokół zaprojektowali : Piotr Pietrzykowski i Przemysław Wierzbicki.

Pomysłodawcą budowy pomnika był Jacek Kłokocki, pomógł Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podsumowanie

Zapraszam na kolejny reportaż z Kalisza, naprawdę warto tu przyjechać, ja byłam w maju 2022. Będę kolejne relacje.

Drodzy Sympatycy 50ok.pl – nie siedzimy na kanapie, zwiedzamy nasz piękny kraj.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj