Wieluń – miejsce na cześć ofiar II wojny światowej

0
294

W czasie mojej krótkiej wizyty w tym pięknym mieście, w sierpniu 2022 – w centrum jest miejsce poświęcone pamięci ofiar II wojny światowej. Są tam ruiny kościoła, który został zniszczony w czasie bombardowania. Tam jest miejsce zadumy, postaliśmy tam parę minut, poczytaliśmy wiadomości na tablicach pamiątkowych, jest też kamień z tabliczką na cześć ofiar.

Wieluń był miastem, gdzie najwcześniej spadły bomby hitlerowców, zaczynając konflikt wojenny, jednakże nie wszyscy się z tym zgadzają, że tu zaczęła się wojna w Polsce, ale rozważania zostawiam historykom.

Bombardowanie Wielunia

Bombardowanie Wielunia – seria ataków lotnictwa niemieckiego na polskie miasto Wieluń 1 września 1939. Ataki były przeprowadzone przez bombowce nurkujące typu Ju 87B w ramach operacji Ostmarkflug, czyli ataku powietrznego na Polskę. Jest ono często przywoływane jako przykład bestialstwa i nieuzasadnionego terroru niemieckiego lotnictwa[1]. Nalot przeprowadzono nagle, bez wypowiedzenia wojny Polsce przez III Rzeszę. Jego skutkiem było zniszczenie zabudowy miejscowości w 75 procentach, ze szpitalem i zabytkami włącznie. Szacunki odnośnie do strat w ludności są bardzo rozbieżne.

Niektórzy przyjmują, że nalot na Wieluń rozpoczął II wojnę światową, jako rzekomo pierwszy chronologicznie akt agresji Niemiec wobec Polski[2][3], nie ma jednak w tej sprawie jednomyślności[4].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bombardowanie_Wielunia

Straty w ludności

„Istnieją duże rozbieżności w szacunkach ofiar bombardowania. Imiennie udało się zidentyfikować 161 ofiar niemieckich nalotów na Wieluń[potrzebny przypis]. Najczęściej podawana w mediach liczba zabitych, oparta na starszych, propagandowych szacunkach ery PRL-u, wynosi 1200[9], 2000[11][15] lub 2169[h][16] osób. Historyk Mateusz Jan Piątkowski w 2013 r. stwierdził, że liczba potwierdzonych ofiar w mieście to 127 osób, a szacunki większe, rzędu ok. 1200 osób, to liczba ofiar całego powiatu wieluńskiego z tego okresu, błędnie przypisywana samemu Wieluniowi[17]. Liczba 127 ofiar jest też liczbą jaką podał IPN w 2004 r., stwierdzając, że tylko 127 ofiar można potwierdzić bez wątpliwości, aczkolwiek z zastrzeżeniem, że liczba wszystkich ofiar mogła być większa i wynosić „kilkaset”[18]. Jednak ustalenie i udokumentowanie pełnej liczby zamordowanych mieszkańców tego miasta, ze względu na ucieczkę ludności cywilnej z Wielunia oraz na fakt, że Niemcy pochowali większość osób w masowym grobach bez ich przeliczenia, nie jest możliwe[19].

Zdaniem Zygmunta Patryna, ówczesnego dyrektora szpitala, w nalocie na lecznicę zginęło 26 chorych, 2 zakonnice i 4 pielęgniarki (wspomnienia z lat 80.[8]).”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bombardowanie_Wielunia

Zniszczenia miasta

„Miasto zostało zniszczone w ok. 70-75% – z zabudowy rynku ocalało jedynie dawne kolegium pijarów. Całkowitemu zniszczeniu uległ m.in. kompleks budynków szpitala Wszystkich Świętych (gmach główny z 1840 r.) oraz synagoga z 1842 r. Poważnemu uszkodzeniu uległ również czternastowieczny kościół św. Michała, który Niemcy, po ograbieniu z cennych zabytków, wiosną 1940 r. wysadzili. Obecnie w centrum miasta można obejrzeć jego zrekonstruowane fundamenty. Wieluń jest miastem, które poniosło największe straty w pierwszych dniach II wojny światowej.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bombardowanie_Wielunia

Podsumowanie

Zapraszam Was, drodzy Sympatycy 50ok.pl na kolejne mini reportaże z Wielunia, zapraszam do odwiedzenia tego pięknego miasta.

Ja tam byłam przejazdem, ale myślę, że te 1,5 godziny dobrze wykorzystałam.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj