Kolegiata Bożego Ciała w Wieluniu

0
316

W czasie mojej krótkiej wizyty w Wieluniu, w ponad 30 stopniowym upale w sierpniu ubiegłego roku, zwiedziłam wiele ciekawych miejsc w tym mieście, dzisiaj chciałam przestawić jedną ze świątyń.

Parę słów o świątyni i historia

Kolegiata Bożego Ciała, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – kościół w Wieluniu będący kościołem parafialnym parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu oraz kościołem kolegiackim kapituły kanoników przy sanktuarium.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata_Bożego_Ciała_w_Wieluniu

Historia

„Kościół poaugustiański zbudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego dla ojców augustianów wraz z klasztorem. Po zgonie ostatniego zakonnika w 1893 r. przeszedł pod zarząd kapłanów diecezjalnych. 20 października 1965 r. z chwilą reaktywowania Kapituły Wieluńskiej przez Pawła VI – kościół został podniesiony do godności kolegiaty. 5 września 1971 r. odbyła się przed kościołem koronacja obrazu NMP Pocieszenia koronami papieskimi.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata_Bożego_Ciała_w_Wieluniu

Podsumowanie

Na przeciwko świątyni jest duży pomnik Jana Pawła II oraz piękny budynek biblioteki, który jak widać, jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co powiem Wam, nie jest takie oczywiste gdzieś indziej.

Nawet krótka wizyta powoduje. że można w czasie zwiedzania bez planu wiele odkryć – cieszyć oczy pięknem wielu miejsc.

Zapraszam do Wielunia, będę opisywała wiele ciekawych miejsc.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj