Uniwersytet trzeciego wieku – dobra propozycja aktywności

0
2243

Jesteś na emeryturze? Nie chcesz rezygnować z aktywnego życia, nadto masz ochotę poszerzać swoją wiedzę w różnych dziedzinach nauki i spędzać czas w miłym towarzystwie?

Zapisz się na Uniwersytet Trzeciego Wieku!

To dobra i pożyteczna alternatywa spędzania wolnego czasu.

Kto może być słuchaczem UTW?

Aby stać się Słuchaczem wystarczy chęć. Nie trzeba mieć matury, czy ukończonych studiów wyższych. Ciekawość świata i ludzi oraz osiągnięcie odpowiedniego wieku – na tyskim UTW to 55+ – są wystarczającymi powodami, by zapisać się na zajęcia.

W Tychach działa jeden Uniwersytet Trzeciego Wieku, jesteśmy Filią Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, jeśli jednak w innych miastach działa kilka UTW, warto szczegółowo zapoznać się z ofertą i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Czy uczestnictwo w zajęciach UTW jest płatne?

Uczestnictwo w zajęciach jest płatne. Na naszym Uniwersytecie jest to symboliczna  kwota 20 zł za jeden przedmiot na cały semestr, tzn. za kilkanaście zajęć językowych , sportowych, plastycznych czy innych. Całość kosztów ponosi miasto Tychy, którego władze otaczają Seniorów stałą troską i wsparciem.

 Jesteśmy oczywiście przede wszystkim dla tyszan, jednak jeśli mamy wolne miejsca na poszczególne zajęcia, mogą w nich także uczestniczyć mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Budynek UTW w Tychach

Zasady funkcjonowania UTW

Każdy UTW ma właściwe dla siebie zasady funkcjonowania, dlatego też przy okazji przeglądania oferty zajęć warto sięgnąć do regulaminu instytucji. Tam znajdziemy wiele ważnych kwestii dotyczących organizacji Uniwersytetu, zasad dotyczących zapisów oraz płatności.

Czego można nauczyć się na UTW?

Jeśli chodzi o ofertę zajęć, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Tychach na Słuchaczy czekają: możliwość rozwijania swoich umiejętności kulturalno -literackich, rękodzielniczych, wokalno – muzycznych, plastycznych (rysunek)… Można nauczyć się podstaw obsługi komputera, języków obcych (angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego). Działają tu nadto sekcje: turystyki, nordic walking, brydża. Słuchacze aktywni fizycznie uczestniczą w zajęciach sportowych realizowanych w przestrzeni miasta. W semestrze wiosennym 2021 utworzyliśmy także nową grupę zajęć – Florystyka i decoupage.

Jak działa UTW w czasach pandemii?

Ze względu na pandemię zrezygnowaliśmy z poniedziałkowych wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych oraz wybitnych specjalistów z różnych dziedzin nauki. Konieczne było także zawieszenie zajęć z gimnastyki na Hali Sportowej, zajęć na Basenie Miejskim, zajęć tanecznych i tradycyjnych spotkań brydżowych (teraz mamy je w formie wykładów). Aktywności te przywrócimy, kiedy tylko sytuacja pozwoli. Powrócimy także do naszych licznych wydarzeń, o których mowa była w poprzednim artykule.

Od semestru jesiennego 2020 wdrożyliśmy nauczanie hybrydowe, zorganizowaliśmy cykl szkoleń z udziałem informatyka, aby nasi Słuchacze mogli dobrze poznać formułę zajęć on line. Dzięki temu w sytuacji, gdy liczba zakażeń koronawirusem bardzo wzrosła, z zajęć stacjonarnych przeszliśmy na bezpieczne dla Słuchaczy spotkania on line oraz materiały zamieszczane na stronie internetowej. Warto też wspomnieć, że w semestrze jesiennym udało nam się prowadzić zajęcia stacjonarne przez całe osiem tygodni!

Joanna Kucz-Pieczka, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Tychach.

Fotografie autorki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj