Turek – wspaniałe miasto z zabytkami i tzw.klimatem

0
406

Zajechaliśmy rano do Konina, zaparkowaliśmy przy kościele, którego wieże widoczne były z drogi. Potem poszłam niedaleko, gdyż dostrzegłam piękny ratusz i skwer Pana Mehoffera z magiczną ławką …

Było cichutko, bo było wcześnie rano, a w kościele trwała msza.

Parę słów o Turku

„Turek – miasto i gmina w Polsce w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu tureckiego oraz gminy wiejskiej Turek. Położony na ziemi sieradzkiej, nad Kanałem Folusz. Był miastem duchownym[2].

Według danych na 30 czerwca 2022 roku miasto liczyło 24 977 mieszkańców[1]. Miasto stanowi 1,74% powierzchni powiatu.

Turek to drugi co do wielkości ośrodek przemysłowy Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Obecność złóż węgla brunatnego w pobliżu miasta zadecydowała o powstaniu Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” oraz Elektrowni „Adamów”, należącej do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, która w latach działania dostarczała ok. 2% wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej oraz energię cieplną dla części miasta. Elektrownia zakończyła swoje funkcjonowanie z dniem 1 stycznia 2018 roku.

Przez Turek przebiegają drogi krajowe nr 72 (Konin – Łódź – Rawa Mazowiecka) i nr 83 (Turek – Sieradz) oraz droga wojewódzka nr 470 (Kalisz – Kościelec).”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Turek

Kościoł Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

„Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku – kościół rzymskokatolicki w mieście Turek. Należy do dekanatu tureckiego. Mieści się przy Placu Sienkiewicza.

Świątynia została wybudowana w latach 1904–1913 na miejscu wcześniejszej gotyckiej budowli. Przy konsekracji w 1924 roku otrzymała obecne wezwanie. W latach 1982-1985 została pokryta blachą z miedzi, położoną na deskach z drewna dębowego. Budowla murowana z cegły, na podmurowaniu z granitu polnego. Została zbudowana w stylu neogotyckim według projektu warszawskich architektów Konstantego i Jarosława Wojciechowskich na planie krzyża łacińskiego. Jest to kościół trzynawowy z podwyższoną nawą środkową zwieńczoną prezbiterium[2].

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Najświętszego_Serca_Pana_Jezusa_w_Turku

Wystrój wnętrza został wykonany przez malarza Józefa Mehoffera w latach 1933–1939. Obejmuje ono: polichromię, stacje drogi krzyżowej (poza jedną, która zaginęła w latach okupacji hitlerowskiej), witraże w prezbiterium i bocznych kaplicach oraz stalle. W latach 1958-1965 w transepcie zostały zamontowane witraże wykonane przez firmę Józefa Powalisza z Poznania[3].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Najświętszego_Serca_Pana_Jezusa_w_Turku

Kościół jest imponujący, piękny, naprawdę zadbany.

Starałam się zrobić zdjęcia z każdej strony, by oddać piękno kościoła.

Anegdota z Turku

Z tym zdjęciem wiąże się anegdota, wyjeżdżając z parkingu poprosiłam małżonka by włączając się do ruchu, zatrzymał się przy drodze głównej i zrobił z daleka zdjęcie kościoła moją komórką, którą mu podałam. Było zero aut, byliśmy sami na drodze. Tymczasem cichutko z lewej strony podjechał radiowóz Policji , przemiły pan policjant spytał, czy się zgubiliśmy, widział z pewnością rejestrację z Opolszczyzny. Mąż z przepraszajacym uśmiechem powiedział, że zatrzymał sie na chwilę by zrobić zdjęcie, bo żona czyli ja, prosiła. Pan policjant powiedział, że może lepiej zaparkować i zrobić zdjęcie. Kolega za kierownicą radiowozu przytaknął. Na to my powiedzieliśmy, że właśnie z parkingu ruszyliśmy, zrobiliśmy tą fotkę i zaraz odjechaliśmy.Dziękujemy za uprzejmość i wyrozumiałość.

Zdjęcie z historią _Turek_ fot. Johanka

Skwer Józefa Mehoffera

„Ławeczka Józefa Mehoffera – ławka pomnikowa, zlokalizowana w Turku na Skwerze Mehoffera, przy Placu Henryka Sienkiewicza i kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Józef Mehoffer jest związany z Turkiem, jako autor polichromii, obrazów olejnych i projektów witraży kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Sienkiewicza (1932–1939). Został także honorowym obywatelem miasta.

Autorką projektu ławeczki jest Maja Brzyska, i była to praca dyplomowa Zespołu Szkół Plastycznych z Koła. W uroczystym odsłonięciu uczestniczyli m.in. wnuk artysty – Ryszard Mehoffer, Maria Sokół-Augustyńska (konserwator dzieł sztuki z Krakowa), Małgorzata Przysiecka i Agata Koszczan (asystentka prof. Eugeniusza Wańka – współpracownika Mehoffera). Aktu oddania ławeczki do użytku dokonali burmistrz Turku – Zdzisław Czapla, starosta turecki – Ryszard Bartosik, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Kole – Krzysztof Pawlak oraz ks. dr Krzysztof Kamiński z lokalnej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Projekt sfinansowało miasto Turek (114 000 złotych).

Pomnik jest jednym z przejawów strategii promocyjnej miasta, która odbywa się pod hasłem Turek – miasto w klimacie Mehoffera. Jest to pierwszy monument w Polsce upamiętniający artystę.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ławeczka_Józefa_Mehoffera_w_Turku

Ratusz w Turku

„Ratusz w Turku – budynek późnoklasycystyczny, piętrowy, murowany, prostokątny, wybudowany w 1872 znajdujący się w Turku. Posiada wieżę zegarową. Ściany elewacji frontowej są otynkowane. Nad głównym wejściem znajduje się balkon. Mieści się przy północnej pierzei pl. Wojska Polskiego (rynku).

Od 1978 w ratuszu mieści się Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. W latach 2010–2012 został przebudowany i rozbudowany. Ze starej budowli pozostały jedynie ściany zewnętrzne, stropy, dach i schody. Od 26 maja 2012 w budynku mieści się również punkt informacji turystycznej[1

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Turku_(Polska)

Podsumowanie

Zapraszam do odwiedzenia pięknego Turku. Polecam zanużyć się w atmosferze tego miasta i pięknie zabytków.

Podróżujemy po Polsce, zamiast siedzieć na kanapie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj