Strzelce Opolskie_ urokliwe miasteczko na weekend!

0
3110
autor:Johanka

Strzelce Opolskie_ urokliwe miasteczko na weekend!

Mieszkam niedaleko Strzelec Opolskich i tu pracuję .Pokochałam miasto za przytulność i wiele ciekawych miejsc.Tanie zwiedzanie , ciekawe miejsce- tak, to tu!

Dla seniorów , dla dzieci, można pojeździć rowerem! Bierz dwa kółka i zrób sobie wycieczkę do Strzelec Opolskich!

Symbolem miasta jest stojący obok budynku ratusza Pomnik myśliwca.

Pomnik myśliwca

Historia pomnika nierozerwalnie wiąże się z pochodzeniem nazwy miasta- Strzelce. Jedna z wersji utrzymuje, że miasto zawdzięcza swą nazwę zamieszkującym na tych terenach we wczesnym średniowieczu strzelcom książęcym, myśliwym, którzy w strzeleckich lasach polowali wraz z księciem na licznie występującą tu zwierzynę. Stulecia mijały, brak było symbolu miasta. W 1929 r., na zlecenie strzeleckiego magistratu, gliwicka firma Entw. U. Geg. im Hűttenamt wybudowała studzienkę ze średniowiecznym strzelcem, myśliwym ze spiżu. Pomnik po współczesne czasy mieszkańcom i turystom kojarzy się z piastowskimi narodzinami miasta i symbolizuje rodowód nazwy: Strzelce.

    

Kościół pw.Bożego Ciała

Kościół ewangelicki powstał w latach 1825-26 według planów Ernesta Samuela Friebla, z fragmentarycznym wykorzystaniem propozycji Krzysztofa Worbsa. Wieżę kościoła wybudowano około 1888 roku. Budowla nie posiada określonego stylu. Jest murowana z cegły i otynkowana. Okna są zamknięte półkoliste. Chór muzyczny jest wykonany z drewna, wsparty na 4 słupach. Dach świątyni jest siodłowy i był nakryty dachówką.

W 1982 r. ówczesny proboszcz kościoła parafialnego św. Wawrzyńca – ks. prałat Jerzy Stellmann – przejmuje budowlę na rzecz społeczności katolickiej. Jego staraniem w latach 1982-85, dokonano całkowitego remontu kościoła, a dach pokryto blachą.

Uroczyste poświęcenie kościoła jako świątyni katolickiej odbyło się w 1985 roku. Nad głównym wejściem, od ulicy Opolskiej widnieje napis w języku łacińskim: Venite – Adoremus.

Największym parkiem zabytkowym w gminie jest Park Miejski.

Został założony w 1832 roku przez hrabiego Renarda, ówczesnego właściciela zamku. Park podzielony jest drogą wojewódzką 426 (ulica Kozielska) na dwie części – Mały i Duży Park.

W Małym Parku rośnie wiele zabytkowych drzew i pomników przyrody, np. czerwony buk, srebrny klon, wielkolistna lipa, cisy, tulipanowce, miłorząb, platany; a ponadto sosny, dęby, klony, graby, biały buk i biała topola.

W Dużym Parku spotkać można: kasztany, białe buki, wierzby, amerykańskie białe jodły i inne. Pośrodku stawu jest wyspa, gdzie stada dzikiego ptactwa znajdują swoje schronienie. Duży Park kończy się wąskim parkowym duktem prowadzącym na południe, w kierunku Księżego Lasu, za którym znajduje się obecnie autostrada.

Od kilku lat trwają prace nad zagospodarowaniem parku. Odtwarzane są nawierzchnie ścieżek spacerowych, wykonano plac zabaw. W 2003 roku studenci Politechniki Krakowskiej wykonali szczegółową inwentaryzację drzew i krzewów w parku, która jest pierwszym etapem rewitalizacji parku.

Wkrótce opiszę kolejne piękne miejsca do zobaczenia w Strzelcach Opolskich.

Johanka

wiadomości historyczne zaczerpnęłam z : http://www.strzelceopolskie.pl/turystyka/zabytki_w_miescie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj