Rynek i Stare Miasto w Toruniu

0
364

Już opisywałam tu na stronie bulwary nad Wisłą w Toruniu, „zabytkową” łódkę Katarzynkę, Katedrę Świętych Janów (Chrzciciela i Ewangelisty), kościół Ojca Rydzyka, teraz przyszła kolej na okolice starego miasta, z zabytkami, a nade wszystko z atmosferą.

Ja tu byłam w maju 2022.

Stare Miasto w Toruniu czaruje swym pięknem

Ja weszłam na stare miasto od strony wspomnianych bulwarów wiślanych.

Spacerowanie po Toruniu jest metafizyczne, piękno kamienic, kościołów poraża, chcemy wszystko wnikliwie obejrzeć.

Zapraszam Was na spacer po Starym Mieście w Toruniu, zwłaszcza w Zespole Staromiejskim. Niech przemówią zdjęcia.

Uwaga ” maj w Toruniu- nie. Jak chcemy w spokoju pozwiedzać, to nie maj ani czerwiec. Powód: wycieczki szkolne.

Niestety, zdjęcia, jakie chciałam zrobić, były niemożliwe do zrobienia, jak już wspominałam w poprzednim reportażu, blokowały mnie „miliony” szkolnych wycieczek, które ciągle wchodziły mi w kadr.

Bardzo żałuję, że byłam tak krótko w Toruniu, muszę przyjechać ponownie.

Stare Miasto w Toruniu kilka słów jeszcze

„Stare Miasto w Toruniu – najstarsza część Zespołu Staromiejskiego w Toruniu (pozostałe dwie to Nowe Miasto i zamek krzyżacki), ograniczona ulicami Fosa Staromiejskapl. Teatralnymul. Podmurną i murami miejskimi od strony Wisły. Na Starym Mieście znajduje się większość najcenniejszych zabytków Torunia.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Stare_Miasto_(Toruń)

Historia

„Najstarsza część Starego Miasta została wytyczona po 1236. Jest to jego obecna część południowa, w średniowiecznych źródłach nazywana wyspą – werder, z placem na którym później wzniesiono kościół św. św. Janów. Powiększono je do dzisiejszych rozmiarów między latami 1252 i 1259. Centrum stanowi Rynek Staromiejski z ratuszem. W narożniku północno-zachodnim rynku znajduje się teren dawnego klasztoru franciszkanów, z kościołem NMP, południowa część zachodniego bloku przyrynkowego jest zajmowana przez późnobarokowy kościół Ducha Świętego. Układ ulic w części południowej Starego Miasta jest regularny, z podziałem na prostokątne bloki zabudowy, z szerokimi ulicami prowadzącymi na nadbrzeże wiślane (ulice PiekaryDucha Św.ŻeglarskaŁaziennaMostowa). Część północna, a szczególnie północno-wschodnia jest mniej regularna, co przyjmuje się za konsekwencję włączenia w obręb miasta wcześniej istniejących tu elementów zabudowy przedlokacyjnej. /…/ „

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stare_Miasto_(Toruń)

Główne szlaki komunikacyjne to ciągi ul. Żeglarska – wschodnia pierzeja Rynku – ul. Chełmińska oraz (obecnie) ul. Różana – południowa pierzeja Rynku – ul. Szeroka. Przejście w ciągu ul. Różanej powstało na początku XX w., pierwotnie jedyną ulicą wychodząca w kierunku zachodnim z miasta była dzisiejsza ul. Kopernika. Pierwsze kamienice murowane pojawiły się w końcu XIII w., w XIV w. większość, a w końcu XV w. prawie wszystkie były już zbudowane z cegły. Od XVI do XVIII w. zmiany w zabudowie były wynikiem stopniowych przebudów w stylach renesansowym, barokowym i klasycystycznym.

Znaczne zniszczenia były skutkiem ostrzału w czasie oblężenia przez Szwedów w 1703. Uległ wtedy spaleniu ratusz, a wiele kamienic legło w gruzach, m.in. w zachodniej pierzei Rynku Staromiejskiego, gdzie w XVIII w. zbudowano kościół ewangelicki (obecnie kościół św. Ducha). Od końca XVII w. powstało kilka pałaców miejskich: Dąmbskich (biskupów kujawskich), Riessa, Jakuba FengeraMeissnera. Największych przekształceń dokonano w ciągu XIX i na początku XX w. Wyburzono wtedy wiele domów o średniowiecznej metryce (m.in. tzw. Szklany Dom, gotycko-renesansowy Dwór Artusa), na ich miejscu stawiając nowe budynki, a większość pozostałych przebudowano na kamienice czynszowe, zacierając ich historyczny układ wnętrza i zmieniając kompozycję fasad. Powstałe wtedy budynki są ciekawymi przykładami historyzmu, secesji i wczesnego modernizmu, szczególnie w ciągu ul. Szerokiej. W tym czasie wyburzono również większość murów obronnych wraz z basztami i bramami ChełmińskąStarotoruńskąPaulińskąKotlarską i Łazienną a także kompleks zabudowań klasztoru franciszkanów, na miejscu którego powstała gazownia. W okresie międzywojennym przeprowadzono prace konserwatorskie przy niektórych kamienicach, przebudowano również ul. Różaną wprowadzając tam podcienia i przebito kamienice sąsiadujące z tzw. Łukiem Cezara tworząc ciąg komunikacyjny łączący Stare Miasto z Bydgoskim Przedmieściem. Po 1945 kontynuowano prace restauratorskie, których szczególne nasilenie przypadało na lata 70. XX w.[4].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stare_Miasto_(Toruń)

Podsumowanie

Kończąc reportaże z Torunia, zachęcam Was do odwiedzenia tego pięknego miasta, ja muszę wrócić, bo uważam, że za mało zwiedziłam, a miasto jest warte drugiej wizyty.

Ruszamy z kanapy, kierunek Toruń!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj