Rawicz miasto jak z obrazka z niedźwiedzicą

0
452

Wracałam w maju 2022 z moim małżonkiem (z Wyprawy Johanki 2022 _maj)- a jak wiecie, jako zwolennicy zwiedzania spontanicznego, postanowiliśmy zahaczyć o Rawicz , o którym wiedziałam mało.

Zachwyciłam się od pierwszych chwil. Zaparkowaliśmy w uliczkach, ale uwaga, są parkomaty, miejcie oczy otwarte by nie zapłacić mandatu.

Parę slów o mieście

Rawicz, dawniej niemiecka nazwa Rawitsch, to miasto w województwie wielkopolskim, jest tu siedziba władz powiatu rawickiego oraz siedziba władz gminy miejsko wiejskiej Rawicz.

W okresie 1975-1998 należał do dawnego województwa leszczyńskiego.

Muszę tu wrócić, bo jest więcej kościołów do zwiedzenia, cmentarz żydowski, ślady miejsca gdzie była synagoga zburzona w czasie wojny i… zakład karny.

Nie omieszkam zobaczyć na własne oczy dworca PKP w Rawiczu, który widziałam na internecie. Za mało czasu miałam na zwiedzanie, ale obiecuję, że to nadrobię na drugi raz.

Piękny ratusz – ciekawostki

Sam budynek wybudowano w stylu barokowym, na planie prostokąta, jego elewacja liczy 9 osi. Budynek jest kryty dachem mansardowym, z lukarnami, które rozświetlają poddasze. Ze śeodka kalenicy budynku włania się wieżyczka, czworoboczna, z zegarem, i nakryta blaszanym hełmem. Fundatorką ratusza była Katarzyna z Opalińskich Sapieżanka, która umieściła swój herb na zachodniej ścianie budynku.

Od strony wschodniej, elewację zdobi rokokowy kartusz z herbem miasta. W salach, zachowały się do dzisiaj sklepienia kolebkowe z lunetami. W budynku zabytkowego ratusza znajdziemy ekspozycje należące do Muzeum Ziemi Rawickiej. Między innymi postrety właścicieli miasta, namalowane przez miejscowego malarza Gottloba Siegmunda Knoefvela, powstałe w okresie 1762-1780.

Z dziennikarskiego obowiązku nadmienia,, że pod ratuszem miały miejsce wydarzenia tzw. krwawego piątku, rozruchów głodowych z 1921 roku. Samo wydarzenie i jego ofiary upamiętnia tablica na południowej ścianie budynku.

Dostępność w Rawiczu

I coś, co redaktor Johanka popiera, makieta rynku dla osób niewidomych i niedowidzących.

Brawo władze miasta, chciałoby się by wszędzie tak było, a #dostępność nie była słowem na wyrost.

Kościół Świętego Andrzeja Baboli w Rawiczu

Sama parafia należy do dekanatu rawickiego archidiecezji poznańskiej. Została utworzona 1 kwietnia 1976, sam kościół powstał w latach 1803-1808, zgodnie z projektem Karla Georga Langhansa, tak, tego samego, którego znamy z projektu Bramy Brandenburskiej.

Jest w stylu klasycystycznym, jako świątynia ewangelicka.

Jako ciekawostkę podam, że odbudowano go w roku 1917, po pożarze w 1915 roku. Prezentuje się naprawdę okazale, podeszłam pod sam kościół.

Rynek w Rawiczu

Sam rynek jest piękny, wysprzątany, czyściutki ale za mało zieleni, niestety ten trend jakoś się umacnia w Polsce.

Kamieniczki jak z obrazka, zadbane, na śroku rynku stoi Pomnik Niedźwiedzicy z niedźwiadkami , piękny. Obok stała puszka na datki dla ofiar wojny na Ukrainie.

Pomnik waży 361 kilogramów, odsłonięty przez dzieci z przedszkola z Rawicza w roku 2022. Autorem projektu jest Dariusz Sagan z Głogowa.

Komisja konkursowa rozpatrywała 11 projektów, a ostatecznie, podjęła decyzję, że pomnik realizuje w pełni hasło „Rawicz zawsze otwarty” oraz jak najbardziej nawiązuje do legendy o Klotyldzie i niedźwiedziu oraz ma pogodny kształt i wizerunek, pasujący do miejsca posadowania pomnika.

Po samym rynku sobie pochodziłam, usiadłam na ławeczce, wypiłam wodę , posiedziałam, chłonęłam piękno miasta.

Każdy detal na kamieniczkach mnie zaciekawił, ja inaczej patrzę niż zwykli ludzie, w czasie moich podróży dostrzegam niuanse, a jak mnie coś zafrapuje, to potem po przyjeździe do domu szukam w internecie , pisząc felieton doczytuję.

Rawicz mnie zachwycił.

Apteka Miejska i …. Radziecka

Okazuje się, że po przeszukaniu internetu, nazwa apteki nie ma nic wspólnego z państwem- Związkiem Radzieckim.

Jak wiele kamieniczek na rynku jest zabytkowa, kiedyś była tu nawet tabliczka zielona z napisem zabytek, ale po odnowieniu znikła. Budynek powstał w 1645 roku ( fundamenty), a ukończono budowę w 1692 -wybudował go Jakub Sauer.

Apteka jest „miejska ” bo zaopatrywała w leki najbiedniejszych mieszkańców, a „Radziecka” bo każdy z właścicieli miał prawo zasiadania w radzie miejskiej miasta.

W okresie 1923-1951 właścicielem był Tadeusz Teski a w 1951 aptekę upaństwiowiono.

Od 1990 znowu wróciła ona do rodziny, którą prowadzi wnuczka pana Tadeusza.

Podsumowanie

Nie siedzimy na kanapie, ruszamy w Wielkopolskę , Rawicz zasługuje na obejrzenie, ja na pewno tu wrócę.

Bierzemy wnuki, czy dzieciaki- zwiedzamy!

Poleca Wam Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj