Mokre – Pomnik Czynu Społecznego Mieszkańców powiatu grudziądzkiego

0
456

Kiedy jechałam zwiedzać nasz piękny kraj w sierpniu, jadąc z Grudziądza na Elbląg po drodze dostrzegłam pomnik.

Jak wiecie, ja zawsze wtedy proszę małżonka Johanki, by się zatrzymał, a ja idę robić zdjęcia.Tak było i ty razem.

Internetowe poszukiwania wiadomosci o pomniku

Niedawno znalazlam wreszcie wiadomości skąd się wziął pomnik tu w miejscowości Mokre. Do roku 1954 w była tu siedziba gminy Mokre. W latach 1975-1998 należała do województwa toruńskiego, znajduje się 4 km od Grudziądza, miejscowość jest miejscem znanym z kultu maryjnego, są tu dwa kościoły, których niestety nie zwiedziłam, bo tylko przejeżdżałam przez miejscowość.

Sama miejscowość Mokre jest położona w obecnym województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Grudziądz.

Pomnik powstał około 1966 roku, miał symbolizować wdzięczność mieszkańców realizujących czyny społeczne, które były wówczas bardzo popularne.Omawiany pomnik ma około 10 metrową wysokość, na górze orzeł z PRL, na dole wokół pomnika postaci popularne w socrealistycznej architekturze:hutnik, górnik , robotnik , para rolników. Na przodzie jest kilka tablic ale treść jest mało wyraźma, ja odczytałam tylko: Kochanej ojczyźnie…

Oczywiście widać ząb czasu, pomnik jest zaniedbany, teren wokół też.

Ale bez dwóch zdań, pomnik jest zachwycający, bo historyczny.

Podsumowanie

Kochani Sympatycy, ruszamy w Polskę, jadąc zupełnie w innym celu i kierunku można odkryć perełki z PRL, które za kilka lat ulegną zniszczeniu.

Województwo kujawsko -pomorskie mnie zaskoczyło, nie tylko pięknem, ale takimi małymi niespodziankami -tak jak odkryty przypadkowo w czasie naszej podróży pomnik.

Poleca Wam Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj