Ostrów Wielkopolski wspaniałe miejsce na weekend

0
694

Jednym z najładniejszych miejsc, które odwiedziłam w czasie majowej wyprawy Johanki a.d. 2022 – był Ostrów Wielkopolski.

Do dziś z małżonkiem wspominamy to piękne miasto. Znaleźliśmy miejsce parkingowe w pobliżu … aresztu śledczego. Podróże bez planu zawsze zaskakują, prawda?

Parę słów o położeniu geograficznym

Miasto Ostrów Wielkopolski nosiła kiedyś nazwy Ostrowo, Ostrów Kaliski a w okresie 1919-1920 Ostrów.

Leży w województwie wielkopolskim na Wysoczyźnie Kaliskiej nad rzeką Obłokiem, jest jednym z głównych ośrodków aglomeracji kalisko-ostrowwskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego.

Mieści się tu siedziba powiatu ostrowskiego i gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski.

Patronem miasta jest święty Stanisław ze Szczepanowa.

10 listopada to dzień w którym od 1993 obchodzone jest Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w rocznicę wydarzeń tzw. Wydarzeń Ostrowskich.

Konkatedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Kościoł w obecnym kształcie , leżący na miejscu dwóch poprzednich świątyń, zaczęto wznosić w 1904 roku, w oparciu o projekt Rogera Sławskiego, który bazował na innym wcześniej stworzonym projekcie innego architekta, Sylwestra Pajzderskiego. Świątynia została konsekrowana w 6 października 1907 roku.

Ten kościół, należący do najstarszej parafii w Ostrowie, powstał z inicjatywy proboszcza ks. Walentego Śmigielskiego, a głównym fundatorem był książę Ferdynand Radziwiłł.

W kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej jest grób ks. Kazimierza Rolewskiego, który był proboszczem parafii w latach 1922-1928.

W czasie budowy świątyni w stylu neoromańskim, uczyniono to na życzenie Księcia Ferdynanda Radziwiłła, który nie chciał, by budowla miała być budowana na sposób ” niemiecki” czyli w stylu, który ewidentnie nawiązywał do gotyku.

Kontrkatedra jest czteroprzęsłowa, bazylika jest trójnawowa, czyli świątynia o nawach bocznych niższych, oświetlonych przez własne okna nawy głównej. Istnieje tam tez nawa poprzeczna nazywana transeptem.

Pomnik Prymasa Polski Mieczysława Halki – Ledóchowskiego

Pomnik ostrowianie ufundowali w roku 1925, w ten sposób upamiętniając jego uwięzienie przez Prusaków w niedalekim więzieniu. Pomnik wykonał Władysław Marcinkowski . Monument zniszczyli najeźdźcy niemieccy, a w roku 1984 rekonstruowała go pani profesor Łucja Skomorowska -Wilimowska.

Kontrkatedra jest taka piękna, że nawet wykonane przeze mnie zdjęcia nie oddają tego w pełni.

Kościół rzymskokatolicki Najświętszej Marii Panny Królowej Polski

Kościół ten znajduje się w Śródmieściu Ostrowa, przy ulicy Królowej Jadwigi. Jest najstarszym zachowanym w całości budynkiem w mieście. Kamień węgielny pod jego budowę dla parafii ewangelickiej położono 12 sierpnia 1777 roku, staraniem luterańskich wyznawców pochodzących z Ostrowa. Poparł ich starania właściciel miasta Michał Hieronim Radziwiłł, który ofiarował grunt i materiały budowlane. Budowa została zakończona 13 czerwca 1778 roku, a konsekracja świątyni 2 października tego roku. Do 1806 roku funkcjonował przykościelny cmentarz.

Dzięki wsparciu Antoniego Radziwiłła w 1816 roku dokonano remontu, potem w 1855 wzniesiono nową murowaną wieżę, a poprzednią z 1819 rozebrano. Na początku XX wieku ówczesna parafia miała zamiar rozebrania starego kościoła i budowy nowego, ale murowanego. W ostateczności skończyło się na dobudowie nowej zakrystii. W 1945 tzw. Mały Kościółek otrzymał po przekazaniu go katolikom wezwanie Najświętszej Marii Panny. Lata 1945-1959 kościół był kościołem garnizonowym i przynależał do Parafii Św. Stanisława, a później utworzono nową parafię.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zmodernizowano wnętrze, między innymi dokonano zmian wskazanych przez liturgię posoborową. Rok 1973 dał nowy hełm na wieży, z hełmu o charakterze gotyckim, zmieniono na barokowy. W latach 90 tych ponownie odbywają się ty nabożeństwa ewangelickie.

Jako ciekawostkę podam, że jak wspomniałam przy kościele działały: cmentarz przykościelny ( do 1806) ; cmentarz w dzielnicy Krępa, utworzony w 1911 , po wojnie zmieniony na komunalny, a w latach dziewięćdziesiątych ub. wieku został odzyskany przez parafię ewangelicką i częściowo uporządkowany, jednakże wycięto nielegalnie znaczną część drzew, w roku 2005 nastąpił pochowanie szczątków ze zlikwidowanego drugiego cmentarza w czasie nabożeństwa ekumenicznego ; pastorówka z 1829 , obecnie katolickie probostwo; Dom Ewangelicki z 1894 roku zrewaloryzowany w latach 90 tych , obecnie pełniący funkcję poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Na terenie parafia powstała w 1910 kamienica, odebrana po II wojnie światowej, a ostatecznie odzyskano ją przez parafię w latach 90 tych, obecnie to Dom im. Ks.dra Marcina Lutra i jego żony Katarzyny wraz z biurem parafialnym.

Kościół jest jednonawowy z wieżą, nawa jest z zewnątrz drewniana, sztachulcowa, a dachem dwuspadowym, który jest pokryty dachówką. Wieża neoromańska ma wejście z boku, z barokowym hełmem. Wnętrze i jego wyposażenie jest w stylu późnobarokowym, na bokach nawy widzimy typowe dla kościołów ewangelickich z epoki, wsparte na drewnianych filarach , podwójne empory. Na ich elementach znajdujemy ornamenty o charakterze typowym dla okresu baroku między innymi Mariogram oraz ażurową dekorację snycerską (Chrystogram).Chór jest wsparty na dwóch rzędach filarów. Świątynia jest z drewnianym stropem, zawierającym fasetę i kasetony.

Ołtarz, przesunięty w kierunku prezbiterium, pochodzi aż z 1778 roku, drewniany, w stylu barokowym. W jego wnętrzu jest wstawiony w 1945 roku w miejsce oryginalnej figury Chrystusa w Ogrójcu, drewniana rzeźba Matki Boskiej. Na wyposażeniu kościoła jest przepiękna barokowa chrzcielnica, w kształcie anioła, który trzyma czarę.

Caritas w Ostrowie Wielkopolskim

Spacerując po mieście mijaliśmy siedzibę Caritasu w Ostrowie Wielkopolskim.

Dom Polsko Ukraiński

Zwiedzając miasto natrafiłam na Dom Polsko Ukraiński, wiele osób , które stamtąd wychodziło, a był to maj 2022 , to były matki z dziećmi mówiące po ukraińsku. Tu znalazły pomoc, w interesującym budynku o historycznym charakterze.

Kim był Stefan Rowiński?

Interesujący pomnik i stoliczek koło ratusza w Ostrowie Wielkopolskim zachwyca, wiele osób przystaje by sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Pan Stefan Rowiński to pierwszy burmistrz miasta Ostrów po odzyskaniu niepodległości. Żył w latach 1875-1943.

Społecznik- organizował polskie życie narodowe, oprócz tego prowadził księgarnię, drukarnię oraz wydawał Gazetę Ostrowską. Był uczestnikiem wydarzeń Republik Ostrowskiej . Jego pomnika zaprojektowała i wykonała artystka pochodząca z miasta Ostrów pani Agnieszka Lisiak „Skórka”. Sam pomnik stanął tu w 2009 roku, przed samym Ratuszem, na Rynku. Można spocząć i popaść w zadumę , poświęcić kilka chwil tej historycznej postaci, która między innymi jako działacz społeczny spowodował, że powstała Fabryka Wagon w Ostrowie. Pomnik jest hołdem dla patrioty i lokalnego działacza.

Rynek i kamieniczki zachwycają

Ratusz został zaprojektowany w 1828 r. przez Johanna Heinricha Häberlina, bliskiego współpracownika berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Wielokrotnie przebudowywany, między innymi w latach 1862 i 1948. Wewnątrz znajduje się Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego gdzie można także zakupić wydawnictwa i pamiątki oraz Sala Ślubów.

W pięknych uliczkach, zarówno tych niedaleko rynku, jak i pobliskich, można się „zagubić” i podziwiać ich piękno.

Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp

Imponujący budynek Starostwa Powiatowego również zwiedziłam, zadbany, wspaniały. Widać dobrą rękę gospodarza.

Chcąc ukoić nogi przysiadłam na ławeczce koło Urzędu Miejskiego, trzeba przyznać – robi wrażenie.

Synagoga

Z reporterskiego obowiązku nadmieniam, że jest w Ostrowie Wielkopolskim synagoga, świetnie odnowiona, którą odnajdę na drugi rok kiedy znowu odwiedzę Ostrów Wielkopolski. I obiecuję drodzy Sympatycy 50ok.pl ,że ją opiszę, obfotografuję ze wszystkich stron, bo jest zachwycająca, widziałam w internecie.

Podsumowanie

Jak widzicie, cudowne miasto Ostrów Wielkopolski czaruje z całej mocy, w uliczkach i zaułkach miasta warto się ” zagubić i chłonąć ich piękno.

Zatem, ruszamy z kanapy, jedziemy zwiedzać nasz piękny kraj.

Zaprasza

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj