Przystajń – urokliwa miejscowość w województwie śląskim

0
2978

Już kiedyś pisałam o tymi miejscu na naszej stronie, zamieszczałam wtedy aktualne zdjęcia pięknego rynku, drzewek ozdobionych pisankami ( akurat były wtedy święta wielkanocne). Okazuje się , że Przystajń się rozwija, a kiedy ostatnio byłam tam w listopadzie 2019, ujrzałam całkiem inny rynek, zmodernizowany, nowoczesny, zachwyciłam się .

Trochę historii

Jak czytamy w księgach historycznych, miejscowość powstała w drugiej połowie XIV wieku w wyniku akcji kolonizacyjnej Władysława Opolczyka.

W roku 1374 została wydana zgoda na założenie lokalnej kuźnicy ( rodzaj huty). Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1385 i 1394 roku. W 1405 roku powstaje tu parafia dekanatu Lelów archidiecezji krakowskiej .

Jako właściciela miejscowości Jan Długosz podaje ród Mikołajowskich herbu Wysz. Miejscowość znacząco się rozwinęła po roku 1590, kiedy Marszałek Wielki Koronny i starosta krzepicki unowocześnił zakład hutniczy. Po drugim rozbiorze Polski miejscowość przejściowo była pod panowaniem pruskim do czasu utworzenia Księstwa Warszawskiego.*

więcej doczytacie tutaj: https://gminaprzystajn.pl/55/10/historia-gminy-przystajn.html

Odnowiony rynek

Rynek pochodzi z II połowy XIX wieku, a Sukiennice, to pochodzący z 1915 roku, dawny ratusz, obecnie siedziba punktów handlowych.

W 2016 roku odbył się konkurs na zagospodarowanie rynku. Mieszkańcy na drodze głosowania wybrali pracę zespołu: inż. Arch. Justyna Gondro, Częstochowa, inż. arch. Anna Kowalska, Częstochowa, Justyna Skwara, Praszczyki Gmina Panki.

Jak czytamy w lokalnej prasie projekt ten był najlepszy, gdyż zakładał stworzenie nowej przestrzeni , która umożliwiała jego wykorzystanie w różnych płaszczyznach. Jest piękną wizytówką miasteczka, z fontannami, piękną nawierzchnią.

Stojący obok zabytkowy kościół , zabytkowe Sukiennice, stanowią imponującą i harmonijna całość.

Zresztą zobaczcie sami:

Piękne sukiennice w Przystajni

Zabytkowy kościół

Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Przystajni majestatycznie stoi niedaleko rynku.

Jego powstanie datuje się na lata 1752-1797, wpisany do rejestru zabytków w roku 1969. Informacje te znalazłam na stronie Gminy Przystajń.

Mieszkańcy

Jak to w małych miasteczkach, wszyscy się znają, ale powiem Wam, że sympatia i pozytywne nastawienie mieszkańców do innych ludzi jest wszechobecne.

Odczuwa się to nie tylko w licznych małych sklepikach,punktach usługowych, wielu sklepach z odzieżą i galanterią , których jest bardzo dużo.

To zapewne jest kluczem do sukcesu tego miasteczka.

Na rynku jest też piękna kapliczka zadbana – jak mało gdzie, to świadczy o mieszkańcach – dobrych gospodarzach.

Zaproszenie

Zapraszam Was do urokliwej Przystajni, by obejrzeć piękny rynek, kościół, odetchnąć świeżym powietrzem.

Można pojeżdzić po okolicy rowerem, liczne tereny leśne i pola pozwalają naładować akumulatory.

W okresie jesiennym w lasach jest dużo grzybów.Lasy te różnią się od tych, gdzie ja mieszkam, większość jest liściastych, pięknych brzóz,chodzenie po takim lesie to sama przyjemność.

Johanka

wszystkie zdjęcia: Johanka

*korzystałam z: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przystajń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj