Park Rozrywki i Zoo w Chorzowie – dla całej rodziny!

0
1594

Mieszkam w sumie niedaleko tego Parku Rozrywki i Zoo w Chorzowie.Bywałam tu z rodzicami, a od lat szkolnych jeździłam na wycieczki .Kiedy moje dzieci były małe, też odwiedziliśmy to miejsce.

Trochę historii

Zoo założono w 1958 roku, a budowę rozpoczęto w 1954 roku. Ma powierzchnię prawie 48 ha. W roku 2018 wg rankingu Zoo, odwiedziło go 425 tysięcy odwiedzających.Zoo zatrudnia 144 osoby.

Wybiegi i zwierzęta w Zoo

Są one przystosowane do zwiedzających, są zabezpieczenia, ale jak zwykle, nie zapominajmy o bezpieczeństwie i pilnujmy małych szkrabów!

Oczywiście, jak w każdym Zoo, jest zakazane dokarmianie zwierząt, ale są nadal osoby, które chcą „uszczęśliwić” dzikie zwierzęta np. chipsami. Pozostawię to bez komentarza.

Oczywiście znacie moją troskę o osoby na wózkach, trzeba powiedzieć,że wiele pawilonów ma podjazdy dla takich osób, jest wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Brawo!

Kamienne dinozaury od lat zachwycają

Kiedy nikt jeszcze nie wiedział,jak popularne są dinozaury, w Zoo w Chorzowie wybudowano niebywałą atrakcję dla dzieci i chyba dorosłych również.

W realnych wielkościach powstały figury różnych dinozaurów, obecnie nawet je pomalowano na kolorowo, jak ja byłam mała, były szare, betonowe.

Kotlina Dinozaurów w Chorzowie powstała w 1975 roku, była wtedy pionierskim projektem- jedynym na cały nasz kraj.

Źródłem inspiracji w stworzeniu tych figur były badania archeologiczne polskich paleontologów , pod kierownictwem prof.Zofii Kielan -Jaworskiej, na pustyni Gobi ( w latach 1963-1971), dzięki pracom tych ludzi powstały naturalne wielkości modele zrekonstruowanych szczątek . Jest to 16 gatunków: Gallimimus, Tarbosaurus,
Nemegtosaurus, Protoceratops, Prenocephale, Saichania, Saurolophus
.

źródło wiadomości:http://zoo.silesia.pl/kotlina-dinozaurow

Kolejka nad Zoo – jechałam do Planetarium

Elka – kolejka linowa jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych Parku Śląskiego. Pierwsza jej wersja powstała w 1967 roku, nowa przebudowana w 2013 . Długość trasy to ponad 2100 m licząc w linii prostej. Jest jedyną kolejką działającą w trybie mieszanym w Polsce. Maksymalna prędkość wynosi 5m/s ,a minimalna 0,5 m/s.Zależy ona od frekwencji i warunków pogodowych. Wycieczka w obie strony trwa ok.40 minut.

źródło wiedzy:http://www.elka.parkslaski.pl/aktualnosci/atrakcje.html

Planetarium śląskie- historia

Powstało według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy. Prace konstrukcyjne ruszyły w lipcu 1953 roku. Realizowało je Stalinogrodzkie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane na tzw. wzgórzu parkowym nieopodal Szwajcarskiej Doliny. Budowę wspierał ówczesny wojewoda śląski Jerzy Ziętek. Oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce i największego w naszym kraju planetarium nastąpiło 4 grudnia 1955 roku.

Główna sala projekcyjna mogąca pomieścić około 400 widzów wyposażona była w płócienny, sferyczny ekran o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych. W centralnym punkcie sali umieszczono najnowocześniejszy w tym czasie projektor wyprodukowany przez zakłady Carla Zeissa w Jenie, który był w stanie wyświetlić na sztucznym niebie ponad 8000 gwiazd.

Pierwsze seanse były prowadzone na żywo, a podkład muzyczny stanowiły utwory odtwarzane z płyt gramofonowych. Z czasem do spektakli dołączono projekcje filmów edukacyjnych i inne elementy multimedialne. Wiele ścieżek dźwiękowych seansów zostało nagranych w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach.

źródło:https://www.planetarium.edu.pl/wczoraj/

Obecnie Planetarium jest w przebudowie i seanse nie odbywają się, otwarcie nastąpi w 2020 roku.

Wesołe Miasteczko

Najbardziej zapamiętałam gabinet krzywych luster, było to dla mnie jako małego dziecka miejsce magiczne.

Wiadomo, jak to w takich miejscach, trochę śmiechu, strachu, pamiętam wielkie samoloty na jednej z karuzel, miałam cykora :).

Teraz komercja ukróciła prosty dziecięcy świat, ale co zrobić, takie czasy.

Podsumowanie

Jak widzicie w tym miejscu nie sposób się nudzić !

Bierzemy dzieciaki albo wnuczki i ruszamy na Śląsk.

Oferta jest skierowana do wszystkich.

Tu , lepiej niż gdzie indziej poczujemy się dzieckiem, odnajdziemy emocje z dzieciństwa.

Przy okazji pochodzimy , poruszamy się, wypoczniemy.

Zapraszam do Chorzowa!

Johanka

Widoki z kolejki 🙂

BIBLIOGRAFIA

Korzystałam z :

źródło wiadomości o Zoo :http://zoo.silesia.pl

źródło o planetarium: www.planetarium.edu.pl/wczoraj/

źródło wiedzy o kolejce : http://www.elka.parkslaski.pl/aktualnosci/atrakcje.html

wiedza o dinozaurach : http://zoo.silesia.pl/kotlina-dinozaurow

Wszystkie zdjęcia Johanka i archiwum rodzinne Johanki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj