Godkowo -zachwycająca cerkiew greckokatolicka z drewna

0
920

Kiedy przejeżdżałam po nieznanych szerzej regionach dawnego województwa elbląskiego, oczom naszym okazał się kościółek. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy kościołek okazał się cerkwią ! Mało tego- greckokatolicką! Tak w tym regionie? Skąd tam się wzięła? O tym w dalszej części felietonu.

Parę słów o Godkowie

Wieś Godkowo, po wojnie nosiła nazwę Gutkowo, leży jak wspomniałam w obecnym województwie warmińsko mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Godkowo.

W latach 1954-1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Godkowo. W okresie 1975-1998 admnistracyjnie należała do nieistniejącego dziś województwa elbląskiego.

Cerkiew pw Opieki Przenaświętszej Bogurodzicy w Godkowie

Cerkiew do Godkowa przywędrowała z Kupnej k. Przemyśla. Ruiny starej niszczejącej cerkwi, jakie zobaczyłam na stronie internetowej ( zdjecia pochodziły z 2009 r ) – posłużyły jako podstawa odtworzenia nowej cerkwi, koło Elbląga. Sama budowa ukończona została w 2015 roku.

Pomysł na budowę cerkwi miał Ks.Mitrat Andrzej Sroka. Na początku chciano wybudować nową drewnianą cerkiew, nawet zwrócił się w tym celu do pani profesor Romany Cielątkowskiej, niestety obecnie nieżyjącej – która pracowała na Politechnice Gdańskiej, by pomogła zrobić projekt.

Pani profesor, autorytet, konserwatorka zabytków, a przy tym architekt, zaproponowała, aby spróbować ocalić jakąś niszczejącą cerkiew z innego regionu i postarać się ją przenieść. Pomysł, początkowo traktowany jako swoista „mission impossible”, mimo przeszkód różnego rodzaju, prawnych, ludzkich i wszelkich innych, udało się zrealizować.

Cerkiew w Kupnej uległa zniszczeniu,a od 1947 r. praktycznie były tylko dwie ściany, początkowo mieszkańcy Kupnej byli niechętni przeniesieniu ruin cerkwi, ale przekonały ich argumenty, że posłuży to ratowaniu zabytku. Mimo obaw, że w Godkowie nowa cerkiew nie będzie „pasowała” do krajobrazu, udało się pozyskać teren zbliżony do tego z Kupnej i prezentuje się tak, jakby tam stała od wieków.

Szczątki cerkwi przewieziono do Godkowa w 2011 i pod nadzorem wspomnianej pani profesor i jej studentów , powstawała nowa budowla zawierająca stare elementy.

Dawny cmentarz ewangelicki wokół cerkwi

Koło cerkwi jest dawny cmentarz ewangelicki, który niestety nie ocalał, ale jest tablica, która o tym informuje.

Podsumowanie

Jestem zachwycona tą piękną cerkwią, coś niespotykanego, perełeczka.

Podróże bez planu zwiedzania, jakie uprawiam z małżonkiem , są najlepsze, pozwalają odkrywać nieznane zakątki Polski.

Zachęcam to takiego spędzania czasu, zamiast siedzieć na kanapie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj